10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Utku ŞENSOY 

Bir yanda, işsizlik kaygısı, hapis korkusu, diğer yanda mesleki etik, ve tarafsızlık ilkesi. Ensede her daim Demokles’ in kılıcının soğukluğu, yürekte doğruları, gerçeği yazma arzusu.
Üç aşağı beş yukarı önemli bir kısmı böyle bir ikilem içindedir bu coğrafyanın gazetecisi. Zordur gazeteciliğin şartları. Baskının her türüne ve sansüre karşıdır ama en kötüsü; “oto sansür” istenir ondan…
İşçinin, çiftçinin, çalışanın, memurun, dar gelirlinin, zor durumdakinin sesi olması gerekir ama suya sabuna dokunmadan “çamaşır yıkaması” istenir ondan…
İstenir de istenir ondan…
İş gazeteciye bir şeyler vermeye gelince suyun başındaki bir avuç “kalemşörün” dışındakiler “karın tokluğuna” 7/24 talim eder…
İş söyleme, hamasete gazeteciden söz etmeye gelince; yere göğe sığdırılmaz kimi zaman 4’ücü kuvvet olur! Bazen de Hasan Tahsin!
Bu coğrafyada işte böylesine karmaşık duygular ve ruh hali içinde kutlanır 10 Ocak’lar…
10 Ocak 1961yılında gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür. Babıâli’de “Dokuz Patron Olayı” olarak anılan gazete patronlarının güç birliği oluşturup yasaya direnç göstermesine rağmen, çalışan gazetecinin kazandığı gündür.
“Çalışan Gazetecilerin Günü” ya da ilk haliyle “Gazeteciler Bayramı” olarak anılması gerekirken, aradan geçen 58 yılda sektörün emekçilerinin ekonomik ve sosyal hakları pek de iç açıcı değil ne yazık ki. İş güvencesi ve sendikal hakları sınırlı olan, düşük ücretle sömürünün olağan olduğu bir sektörde çalışanların huzurlu olması nasıl mümkün olabilir ki? Keza sayıları 60’ın üzerindeki İletişim Fakültelerinden mezun olan genç gazeteci adayları da işsiz ve çaresizdir.
Tüm bu olumsuz tabloya rağmen insanımızın farklı dinamiklere sahip olduğunu asla unutmamalı ve umutsuzluğa kapılmamalıyız. Zira, Sabahattin Ali, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı gibi nice ölümsüz değerlerin bu mesleğin dikenli ortamında yetiştiğini ve kalemlerini namus kabul edip asla satmadıklarını unutmayalım.
Toplumun, hızlı, doğru, tarafsız haber alma hakkını temin eden kişidir gazeteci. O İleri toplumların temel taşlarındandır; hukuk gibi, sosyal devlet gibi. Gazetecisi hür, medyası özgür bir basın, demokratik ülkelerin en belirgin göstergesidir.
Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.