“100 kadın, 100 ses”

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu 20’ıncı yaşını kutluyor

Ülkemizde çoksesli müziğin tanıtılmasına, benimsenmesine ve geliştirilmesine hizmet eden Sevda-Cenap And Müzik Vakfı bünyesinde, 17 Kasım 1999’da vakıf başkanı Mehmet Başman’ın fikir ve girişimleriyle kurulan Kadınlar Korosu, 20 yaşını bugün Senfoni Orkestrası Salonu’nda kutlayacak

Cihan Can

NAZ AKMAN – Kadınların müzikle üretmelerini sağlamak, yarım kalmış eğitimlerini sürdürmek, gizli yeteneklerini ve bastırılmış duygularını açığa çıkarmak, boş zamanlarını değerlendirmek, müzikle sevgi, saygı ve dostluk ilişkileri kurmak amacıyla kurulan Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu 20’inci yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Kadınlar Korosu, kuruluş yıldönümünü, bugüne kadar koroda emeği geçen koristleri, eşlikçileri ve destekçileri ile birlikte bugün Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’nda kutlayacak.
Çağdaş Türk kadını kavramına sahip çıkarak, “Bütün Kadınlar Şarkı Söylemeli” sloganıyla şef Cihan Can yönetiminde 17 kişi ile çalışmalarına başlayan Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu, 20’inci yılında 100 kadınla sahnede olacak. Almanya, Macaristan, İtalya, İspanya, Rusya ve Bulgaristan’da ülkemizi temsil eden Kadınlar Korosu, Türkiye genelinde çok sayıda festivale katılarak, konser vermeye devam ediyor.

Cihan
Can

“Siz yoksanız, bir eksiğiz”
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı bünyesindeki Kadınlar Korosu ve Farkındalık Korosu’nu yöneten şef Can, korolara katılmak isteyen tüm kadınlara kapılarının açık olduğunu söyleyerek, 20’inci yıla ilişkin “Kadınlar korosu, vakfın Başkanı Mehmet Başman’ın hayaliydi. Emekli olduğum 1999 yılında koroyu kurarken, ‘100 kadın 100 ses’ olacağız demişim. Nitekim 20’inci yılımızda bu sayıya ulaştık” dedi.
“Bütün kadınlar şarkı söylemeli” sloganıyla dünyanın farklı ülkelerinde Türk kadınının gücünü gösterdiklerini ifade eden Can, “Bu bir emek. Yola çıkarken ‘Bütün kadınlar şarkı söylemeli, eğer siz yoksanız bir eksiğiz’ demiştim, bu slogan marka haline geldi. Kadınlarımızın koroyu bırakmamaları için elimden geleni yaptım. En temel müzik eğitiminden başlayarak, kadınlarımıza Türk sanat müziği, halk türküleri ve evrensel müzikleri okuttuk. Adım adım her geçen yıl daha büyük bir aile olduk. Başman’a bir gün 100 kadın olacağız diyordum. 100 kadın, 100 ses olduk. Biz birlikte yürümeye devam edeceğiz ve bizlere katılmak isteyen tüm kadınlarımıza kapılarımız açık” diye konuştu.