11. Ankara Kitap Fuarı başladı

11. ANKARA KİTAP FUARI BAŞLADI
GELENEKSEL ANKARA KİTAP FUARI

HABER – FOTOĞRAF NAZ AKMAN / Eylül Fuarcılık tarafından bu yıl 11. kez yapılacak olan Ankara Kitap Fuarı kapılarını Başkentlilere açtı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da düzenlenen fuarda Avrasya Yazarlar Birliği’nin desteğiyle, Kazakistan konuk ülke olarak yer alacak.
Eylül Fuarcılık tarafından Avrasya Yazarlar Birliği’nin desteğiyle bugün başlayan Ankara Kitap Fuarı’nda, 250 yayınevi, 27 sahafçı, 300 imza etkinliği ile 50 konferansa yer verildi. Fuarın Onur Yazarı Ahmet Ümit ve Rus yazar Mihail Sinelnikov olarak belirlendi. Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı, Kazakistan Kültür Müsteşarı ve Eylül Fuarcılık Genel Koordinatörünün de yer aldığı toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı.


ÜNLÜ YAZARLAR ANKARA KİTAP FUARINDA
Eylül Fuarcılık Genel Koordinatörü Remzi Çayır açıklamasında, “11 yıldır geleneksel hale getirdiğimiz Ankara Kitap Fuarı’nı bu yıl da Avrasya Yazarlar Birliği’nin desteğiyle gerçekleştiriyoruz. Bu yıl konuk devletimiz Kazakistan oldu. Türkiye’nin en büyük yayınevleri bu fuarda yerini aldı. Geçen yıl fuara üç bini aşkın ziyaretçi katılmıştı bu yıl sayının katlanarak artacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin en renkli fuarı diyebiliriz. İmza ve konferans verecek bazı önemli isimler şöyle açıklayabiliiriz, İlker Başbuğ, Yılmaz Özdil, Ahmet Şimşirgil, Ataol behramoğlu, Saygı Öztürk, Enver Aysever ve Murathan Mungan gibi çok değerli isimler fuarda yerini alacak.
BEŞ BİN ÖĞRENCİYE ÜCERTSİZ TAŞIMA HİZMETİ
Bu fuar için okullardan yaklaşık beş bin öğrencinin fuar alanına getirilmesi için ücretsiz taşıma hizmeti veriyoruz. Özellikle Ankara civarında yaşayan öğrencilerimizin maalesef fuara katılmada ulaşım sıkıntısı yaşıyor. Bu sorunu çözmek ve öğrencilerimizi kitaplarla buluşturmak için yaklaşık 100 aracımızla ücretsiz taşımacılık hizmeti verme kararı aldık. İdeali ve kaygısı olan tüm öğrencilerin kitap okuması gerekiyor. Eylül Fuarcılık olarak çalışmalarımız 81 ilimizde de yaymaya devam ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE KAZAKİSTAN DİPLOMASİSİNİN 25.YILINDA BİR İLK
Kazakistan Kültür Müsteşarı Malik Otarbayev de yaptığı açıklamada, “Siyasi ve ekonomik anlamda iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerimiz devam ediyor. Kültürel değerlere önem vererek bu ilişkilerin daha da farklı boyuta taşındığını görüyoruz. Özellikle fuarda onur konuğu olarak Kazakistan’ın yer alması bizim için de onur verici olay. Ankara’da Türkiye’nin göbeğin de bulunmamız ve değerlerimizi burada sergilememiz bizim için de memnuniyet verici bir gelişme. Bu zamana kadar Kazakistan Büyükelçiliği olarak bizler de Kazak Edebiyatı olarak Bengü Yayınları Avrasya Yazarlar Birliği destekleri ile birçok kitabımızı Türkiye Türkçesine çevirerek yayınlamıştık. Fuarda bu kitaplarımız da sergilenecek. Aynı şekilde Kazakistan’da da bu çalışmalar devam ediyor. Türkiye ve Kazakistan diplomasisinin 25. Yıl dönümünde bizimde yer alacağımız bir ilk olacak” diye konuştu.
ÖMEROĞLU:”ANKARA KİTAP FUARLARINI SEVİYOR”
Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, “Bir yazar kuruluşu başkanı olarak kitap fuarlarının bizim için çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Diğer fuar firmaları tarafından Ankara, kitap fuarını sevmez diye bir kanaat vardı. İnatla Ankara’da kitap fuarını tutturmaya çalıştık ve son yıllarda hepimiz memnuniyetle görüyoruz ki kitap fuarı çok yoğun bir ilgiyle karşılanıyor. Ankara kitap fuarlarını seviyor. Kültür hayatımız için bu hadise çok önemli bir yer edindi. Bu senede aynı başarıyla geçeceğine inanıyorum. Birlik için özellikle kültürel faaliyetlerimize devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.
Ankara Kitap Fuarı ATO Congresium’da 15 Ocak Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak.