Yenimahalle sakinlerinin vazgeçilmez düğmecisi

60 yıllık tuhafiye SEMT sakinlerinin vazgeçilmez adresi

Yenimahalle’nin iki yakasını bir araya getiren ‘Ertan Düğme’

HABER VE FOTOĞRAFLAR NAZ AKMAN (ANKARA) – Yenimahalle’de yıllara meydan okuyan düğmeci Sebahattin Ertan, 60 yıllık tuhafiyecilik deneyimlerini anlattı. Yenimahalle’deki kadınlar, Ragıp Tüzün Caddesi’nde bulunan Ertan Düğme ‘de her markadan iplik, düğme, kumaş ve havlu gibi yüzlerce çeşit ürüne kolaylıkla ulaşabiliyor.
Ertan Düğme Yenimahalle’nin mihenk taşlarından biri olarak Ragıp Tüzün Caddesi’nde hizmet vermeye devam ediyor. Ertan Düğme ‘de tuhafiyecilikte arayıp da bulamayacağınız malzeme yok gibi. Her markadan iplik, düğme, kumaş, iç çamaşırı, havlu, elişi kitapları ve malzemeleri, fermuarlar… Yenimahalle’den Kızılay’a gitmeye üşenen kadınların hepsi Ertan Düğme ‘de. Kış mevsiminde atkı, şal örmek isteyenler, evinde dikişle uğraşanlar, dikiş makinesi kullananlar, ihtiyaçlarına uygun ürünleri Ertan Düğme’de seçerek, keyifli alışveriş yapıyor. Ertan Düğme, sahip olduğu çeşitlilikle birçok müşterinin gönlünü fethediyor.
Çocukluk mesleğini yapıyor
Çocukluğundan bu yana Tuhafiyecilik yapan Ertan Düğme’nin sahibi Sebahattin Ertan, mesleğini anlattı. 1942’de İlkokuldan mezun olan Ertan, maddi yetersizlikten dolayı okulu bırakmak zorunda kaldı. Bayram harçlıklarını biriktirerek, Ankara’ya ablasının yanına giden Ertan, “Geliş o geliş, o gün bugündür Ankara’dayım. Bu benim çocukluk mesleğim, 13-14 yaşlarımda Anafartalar’da Yalım Mağazası vardı. Mağazanın girişinde zücaciye, yanında yün kısmı bulunuyordu. Ben yün kısmında çalışıyordum. Bana yüncülük oradan aşılandı” dedi.
“Bütün patronlarım iyiydi, bana çalışan muamelesi yapmadılar. Hep evlat gibi davrandılar, bende şimdi kendi elemanlarıma o şekilde davranıyorum” diyerek eski deneyimlerinden de söz eden Ertan, “Eskiden ustalar çıraklarının iş ahlakını öğrenmek veya güvenini ölçmek için bir takım denemeler yapardı. Ustalar tezgahın arkasına yere para atarlar, sonra ‘şurayı temizle’ derlerdi. Sen orayı temizlerken, parayı cebe atarsan işten çıkarırlardı. Beni de de denemişlerdi. Ama ben kendi çıkarlarımı hiç denemedim” diye konuştu.
Yenimahalle Fethi Yaşar ile değişti
Yıllar sonra çalışarak biriktirdiği parayla Demetevler’de ev aldığını anlatan Ertan, “Benim nazarımda eski diye tanımlayabileceğim Yenimahalle biraz daha kültürlüydü. Sonradan çok sağdan soldan gelen oldu bu da semtin kalitesini düşürdü. Buranın asıl adı Yenimahalle değildi, ucuz arsalardı” dedi. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın da esnaflık kültürü olduğu için herkesin derdinden anladığını belirten Ertan, “Öğrenciyle öğrenci, esnafla esnaf oluyor. Sorunlarımız için kendisine gittiğimizde hiç uzatmadan çözüyor, yardımcı oluyor. Artık Yenimahalle’de bir düzen ve kültür var. Bu da Başkan Yaşar’dan kaynaklı” diye konuştu.
Kışlık ip alınarak, örgü örülürdü
“Mağazamızda çoraptan, iğneye kadar her şeyi bulmak mümkün. İş yerimizin yüzde 80’lik kısmı kadınlarla ilgili” diyen Ertan, esnaflığın sıkıntılı olduğunun altını çizerek, “Maalesef ülkemizde pazarlık kültürü var. Hiç bir zaman söylediğiniz fiyatlara inanmıyorlar, pazarlık yapmak istiyorlar. Ürünün maliyetini düşünmüyorlar. Herkes kendine göre haklı. Çünkü geçinmek her geçen gün zorlaşıyor. İnsanlar her şeyin en ucuzunu almaya çalışıyor. Ama ben bu işe 60 senemi verdim. Benden sonra da oğlum mesleği devam ettirecek. Eskiden insanlarda yama kültürü vardı. Yün veya kışlık ip alıp, kıyafet örerlerdi. Ama artık hazırını alıyorlar. Kadınlarımızın ip alıp örgü örme alışkanlıkları devam ediyor. Ama hobi olarak yapıyorlar. Gençler ise örgü örmeyi bilmiyor” dedi.