13. Jazz Günleri’nde ünlü sanatçılar Alanya’da sahne alacak

ANTALYA’NIN Alanya ilçesinde bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Alanya Caz Günleri, tarihi Kızılkule önünde dünyaca ünlü caz ustalarını buluşturacak. Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), Summer Garden’ın katkılarıyla TRT Müzik, Dream TV ve Radyo D’nin de medya sponsoru olarak destek verdiği Alanya Uluslararası Caz Günleri, 13. yılını kutluyor. Bugüne kadar Türkiye’den ve yurt dışından 150’yi aşkın sanatçıyı ağırlayan Alanya Uluslararası Caz Günleri, bu yıl da yine dopdolu bir program ile sanatseverlerle buluşacak. 29,30 Eylül – 01,02 Ekim 2016 tarihleri arasında tarihi Kızılkule Meydanı’nda Alanya Kalesi’nin ışıkları altında gerçekleşecek 13. Alanya Uluslararası Caz Günleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyaca ünlü caz sanatçılarını ağırlayacak.
Alanya Uluslararası Caz Günleri açılışını, ABD’de, Budapeşte ve Dubai’de konserler veren ayrıca İstanbul Uluslararası Caz Festivali, Ankara Uluslararası Caz Festivali, Akbank Uluslararası Caz Festivali gibi festivallerde yer alan Ece Göksu’nun performansıyla yapacak. Ece Göksu, dünyanın en prestijli GRAMMY müzik ödülünü kazanan Armonika sanatçısı Gregoire Maret ile 29 Eylül Perşembe 20.30’da sahne alacak.
Müzik, 30 Eylül Cuma 20.30’da Makedonya Makfest Şarkı Yarışması’nda en iyi yorumcu ödülünü alan, Avustralya South Pasifik Şarkı Yarşması’nda ve Mısır Kahire Şarkı Yarışması’nda dünya 3.’lüğü ödüllerini ülkemize kazandıran Eser Taşkıran & Eser Taşkıran Quartet’la devam edecek. Eser Taşkıran aynı zamanda Harun Kolçak, Burak Kut, Zeynep, Yaşar Kurt, Haluk Levent, Ömür Göksel gibi bir çok pop şarkıcısının albümünde besteci, aranjör, piyanist, tonmayster gibi görevler de üstlenmiş bir sanatçı. Taşkıran’ın çalışmaları arasında en önemlisi Barış Manço’nun 41 yıllık sanat hayatını ortaya koyduğu “Mançoloji” albümü. Aynı gece saat 22.00 de vokalistlik, beste ve söz yazarlığı, aranjörlük, reklâm ve film müziklerinin yanı sıra, pop müziği şarkıcılarına şarkılar verip, düzenlemeler yapan duayen sanatçı Vedat Sakman, Alanya Caz Günleri’nde sevenleriyle buluşacak.
Macaristan’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yılda 200 den fazla konser veren, 64’ten fazla albüme imza atan, televizyon programları yapan ve her yıl milyonlarca izleyici tarafından büyük bir dikkatle takip edilen, Avrupa, ABD ve Uzak Doğuda turnelere çıkan Dixie Kings Of Hungary grubu 01 Ekim 2016 Cumartesi saat 20.30 da sahne alacak. Aynı gece saat 22.00’da Rachelle Jeanty & The Afrojazz Experıence grubu da Türk ve yabancı hayranlarına en başarılı parçalarını seslendirecek.
Alanya Caz Günlerinin son gününde ise 02 Ekim Pazar saat 20.30’da Bakü Müzik Akademisi mezunu, uluslararası yarışmalarda ödüller alan, besteci, piyanist ve aranjör genç bir müzisyen Etibar Asadli sahne alacak. Etibar Asadlı’ya bu gecede özel konukları Samira Efendiyeva ve Shehriyar Imanov eşlik edecek. Alanya Belediyesi’nin bir de duyurusu var: “Sonbaharın kendisini göstermeye başladığı bugünlerde caz tutkunlarına muhteşem bir müzik ziyafeti sunmayı planlıyoruz. Alanya Belediyesi olarak, tüm caz severleri 29,30 Eylül – 01,02 Ekim 2016 tarihlerinde Alanya – Kızılkule Meydanına davet ediyoruz.”
►İDİL BİRET 11 EKİM’DE
ENKA İBRAHİM BETİL
ODİTORYUMU’NDA
Hayatınızın vazgeçilmezidir belki klasik müzik ya da özel anlarda kıyısına yanaştığınız bir limandır… Okyanusa hangi kıyıdan bırakırsanız bırakın kendinizi, İdil Biret’in dalgalandırdığı sulara uğramazsanız, yolculuğunuz tamamlanmamış demektir. Türkiye’de klasik müziğin ivmelesinde büyük emeği olan, 3 yaşından beri parmakları notalara dokunan İdil Biret’i piyanosunun başında izlemek, bir efsaneye tanık olmak adeta… Meclis’in özel kanun çıkararak 8 yaşında Fransa’ya yolladığı büyük sanatçı, Paris Konservatuvarı’ndan ‘Birincilerin Birincisi’ ünvanıyla mezun oldu. Cumhuriyet ruhunu taşıyan ışığıyla göz kamaştıran sanatçı, unutulmaz eserleri yorumlarken aurasından yayılan titreşimlerle, mutlaka yaşanması gereken bir deneyim sunuyor dinleyicilerine. Bu sene 75’inci doğum yılını uluslararası konserlerle kutlayan İdil Biret, Eylül ayında Meksika’daki Monterrey Festivali ve Cuernavaca konserlerinde çaldığı repertuarına Oditoryum’da da yer verecek. İdil Biret’i dinlerken yalnızca kusursuzca çalınan piyano eserleri değil duyacağınız… Büyük üstadların ruhuyla taçlanmış, dolu dolu bir müzikal serüveni de karşınızda bulacaksınız.
Konser 11 Ekim 2016 Salı günü ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda saat 20.30’da başlayacak.
Devlet Sanatçısı ünlü piyanist konserinde şu eserleri seslendirecek:
Bach Chromatic Fantasia and Fugue
Italian Concerto
Allegro, Andante, Allegro Vivace
French Suite No. 5
Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte,
Bourrée, Loure, Gigue
Ravel Gaspard de la nuit
Ondine, Le Gibet, Scarbo
Prokofiev Sonata No. 2, Op. 14
Allegro ma non troppo, Scherzo,
Andante, Vivace