“13 yılda çözemediler, biz 4 yılda çözeceğiz”

KARS (AA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Oslo görüşmelerine ilişkin belgelerin açıklandığını, televizyon ve gazetelerde yer aldığını” ifade etti.

Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Kars’ta, yağmur altında esnaf ziyareti yaparak, Karslıları selamladı.

Partisinin Halitpaşa Caddesi’ndeki seçim bürosunu da ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 Kasım’da Kars’ın tarih yazacağına inandığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin sadece Kars’ın değil, Türkiye’nin sorunlarını çözmeye hazır olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en temel sorunlarını çözecek olan CHP’dir. Bu bağlamda Kars’ın ve Karslıların bize güç ve destek vermesi lazım. Kars, bizim tarihimizin, kültürümüzün çok önemli bir parçasıdır. Peyniriyle sadece Türkiye’de değil, dünyada ünlenen bir ilimizdir Kars. Serhat şehri olarak da tanımlıyoruz Kars’ımızı. 1 Kasım’da Kars’ın ve Karslıların Cumhuriyet Halk Partisine büyük bir teveccüh göstereceklerine inanıyorum. Karslılara güveniyorum.”

“Oslo belgelerini açıklayacağım iddiası”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “hükümetin terör sorununu çözümü için Oslo’da yaptığı görüşmelerde, terör örgütüne kabul edilemez vaatlerde bulunduğunu ve bunun belgelerini açıklayacağı” yönündeki beyanının hatırlatması üzerine, “Açıklandı. O belgeler açıklandı. Televizyonlarda, gazetelerde yer aldı” dedi.

Kılıçdaroğlu, bu konuda sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de adına ne derseniz deyin, ister Kürt sorunu, ister terör sorunu, ister başka bir sorun, ister toplumsal sorun… Bu sorunu CHP dışında hiçbir parti çözemez. Eğer vatandaşlarımız bu sorundan mağdursa bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyorsa oy verecekleri tek parti var, o da Cumhuriyet Halk Partisidir. Bakın ben bunu açık yüreklilikle söylüyorum. 13 yılda çözemedi. Ben, ‘4 yılda çözeceğim’ diyorum. Türkiye’yi terör belasından, Ortadoğu bataklığından kurtaracağım. Bunun olması lazım. Yazık, günah bu ülkeye. Gencecik fidan gibi çocuklarımız hayatlarını kaybediyorlar. Yazık günah değil mi? Bir arada, barış içinde yaşamak varken bu kavga neden? Kavgadan bıktık. Siyasetteki gerginlikten de bıktık. Yeter artık. Bu ülkede biraz huzur istiyoruz, refah istiyoruz. İşsizlik istemiyoruz, yoksulluk istemiyoruz. Bunun mücadelesini ben veriyorum. Bu mücadeleye destek kim veriyorsa gelsin Cumhuriyet Halk Partisinin çatısı altına.”

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerini yaşadığı bir dönemden geçtiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, bunun yönetim boşluğundan kaynaklandığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bu dönemde kendi içinde kavgalı bir ülke haline dönüştüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

“Biz Cumhuriyeti bunun için mi kurduk? Çocuklarımızı bunun için mi yetiştirdik? Kavga için mi, hayır. Daha refah düzeyi yüksek olan bir toplum için biz mücadele ediyoruz. Çocuklar iyi okusun, iyi eğitim alsınlar, iyi yaşam koşulları olsun, vatandaşımız huzur içinde olsun. Neredeyse caddede ve sokakta birbirimize selam veremez hale geldik. Kim yaptı bunu? 13 yılda toplum bu noktaya geldi. Yazık günahtır. Türkiye’yi buradan çıkarmamız lazım, bu ateş çemberinden çıkarmamız lazım. Birbirimizi kucaklamamız lazım. Acımızı paylaşmamız lazım. Eğer bunu yaparsak çok önemli mesafe katetmiş olacağız. Bu bağlamda Karslılardan destek istiyorum.”

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra karayoluyla Ardahan’a geçti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin AK Parti’nin iktidar hırsı nedeniyle yeniden seçime gitmek zorunda kaldığını ileri sürerek, “Terörü azdırdılar, kan ve gözyaşını milletin önüne koydular. Ya diyor, ‘bana 400 vereceksin’ ya da ‘her seferinde seni sandığa götüreceğim.’ Ben de sizden bir şey istiyorum, madem ki size şantaj uygulanıyor, siz de onları sandığa gömün bir daha da bu lafı etmesinler” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Ardahan’da Şehir Stadyumu önünde düzenlenen mitingde, 7 Haziran’da yapılan seçimin ardından hükümet kurulamadığı için 1 Kasım’da yeniden seçime gidilmek zorunda kalındığını hatırlattı.

Vatandaşlardan kendilerine “ne oldu da 7 haziran sonrası yeniden seçime gidilmek zorunda kaldığını” sormalarını isteyen Kılıçdaroğlu, “Niye hükümet kurulamadı? Bize geldiler, biz ‘evet buyurun’ gelin. ‘Hükümet kurmak istiyorsanız, koalisyon kurmak istiyorsanız, gelin bizim açımızdan bir sorun yok.’ Çünkü bizim için önce Türkiye vardır, biz partimizi değil önce Türkiye’yi düşünürüz, vatandaşımızı düşünürüz, gelin oturalım, konuşalım. Konuştuk; dediler ki, ‘biz koalisyon kurmak istemiyoruz.’ Ne istiyorsunuz, ‘seçim hükümeti istiyoruz 3 aylık.’ Niye seçim, hangi gerekçeyle seçim, vatandaşı niye tekrar sandığa taşıyoruz?” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin sırf halkın kendisine 400 milletvekili vermediği için ülkeyi yeniden seçime götürdüğünü iddia ederek, “Terörü azdırdılar, kan ve gözyaşını milletin önüne koydular. Ya diyor, ‘bana 400 vereceksin’ ya da ‘her seferinde seni sandığa götüreceğim.’ Ben de sizden bir şey istiyorum, madem ki size şantaj uygulanıyor, siz de onları sandığa gömün bir daha da bu lafı etmesinler” diye konuştu.

“İşsizlik ve terör sorununu çözeceğiz”

Ardahan’ın da Türkiye’nin de en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu sorunun çözümü için mevcut imkanların kullanılmadığını savundu.

Kılıçdaroğlu, iktidarın bu sorunun çözümü için halka verdiği bir söz olmadığını ileri sürerek, “Gencecik çocuklarımız işsiz. Hiç çıkıp da şunu söylüyorlar mı, ‘biz işsizliği önleyeceğiz’ diye, asla söylemiyorlar çünkü onların çocuklarının işi var, sanıyorlar ki herkesin işi var, yok öyle bir şey. İşsizliği çözeceğiz. Size sözüm söz. Herkesin aşı, herkesin işi olacak” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin bir diğer önemli sorunu terörü de ortadan kaldıracaklarını, ülkeye huzur ve refah getireceklerini vadeden Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi terörden kurtaracağız. Bu ülkeye refah ve huzuru getirmeye söz veriyorum, 13 yılda yapamadılar, 4 yılda çözeceğim ben bu sorunu. Kardeş kanı akmayacak bu ülkede, hepimiz huzur içinde yaşayacağız” dedi.

“Seçim bildirgemizi kopyaladılar”

Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran’da yapılan seçim öncesi açıkladıkları beyannamede, işsize iş, emekliye yılda iki ikramiye, her aileye en az 720 lira gelir, taşeron işçiye kadro vadettiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Her seferinde dediler ki, ‘kaynağı nereden bulacaksınız, parayı nereden bulacaksınız.’ Maliye Bakanı da dedi ki, ‘parayı bulursanız ben de CHP’ye oy vereceğim.’ Şimdi bizim seçim bildirgesini aldılar, aynen kopya ettiler. Şimdi onlar da emekli diyor, işçi diyor, taşeron işçisi diyor, onlar da fakirliği bitireceğiz diyor. 13 yıldır sen ne yapıyordun, armut mu topluyordun? Cebini mi dolduruyordun, 13 yıl ne yaptın sen? Demek ki neymiş, demek ki kaynak varmış. Demek ki neymiş, Türkiye’nin sorunlarını en iyi bilen parti, en iyi kadroları bünyesinde tutan parti, kul hakkını yemeyen parti Cumhuriyet Halk Partisi’ymiş.”

Ardahan’ın sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, ilin zengin sarıçam ormanlarına sahip olmasına karşın bir ağaç entegre tesisi dahi bulunmadığını, yaylalarının değerlendirilemediğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, komşu ülkelerin dünyanın bir ucundan et ithal ederken Türkiye’nin bu pazarı değerlendirmek yerine hayvancılığı bitirdiğini öne sürerek, “Yazık günah değil mi, burnumuzun dibinde. İmkanı olsa bu ülkenin insanı sadece Türkiye’yi değil, bütün Ortadoğu’yu besler” dedi.

“Taşımalı eğitimi kaldıracağız”

Bölgenin önemli sorunlarından birinin de eğitim olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili anneler çocuklarınızı okula gönderiyorsunuz, taşımalı eğitim, bilmem kaç kilometre ötedeki okullara gönderiyorsunuz. Taşımalı eğitimi kaldıracağız, söz. Nerede öğrenci varsa öğretmen de orada olacak. Çocuklar tam gün okula gidecekler. Sabah gidecekler, akşam eve gelecekler. Öğlen yemekleri için beslenme çantası olmayacak, öğlen yemeğini çocuklar okulda öğretmenleriyle beraber hiç bir bedel ödemeden yiyecekler. Biliyorum, diyecekler ki bunun kaynağını nereden bulacaksın. Vallahi de bulacağım, billahi de bulacağım, o çocuklarımıza öğlen yemeğini yedireceğim.”

Kılıçdaroğlu, “eğitim sistemini düzelteceklerini” söylediklerini, iktidar partisi mensuplarının bunu duyduklarında koro halinde “CHP’nin imam hatipleri kapatacağı” yönünde konuşmalar yaptığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, “İmam hatip okullarını kuran, açan parti biziz, niye kapatalım. Hangi gerekçeyle kapatıyoruz? İstiyorum ki, imam hatipte okuyan çocuğumuz da sanat okulunda okuyan çocuğumuz da lise okuyan çocuğumuz da aynı eğitimi alsın. Bu ayrıma da asla izin vermedik, vermeyeceğiz. Bütün evlatlarımızı kucaklayacağız” diye konuştu.

CHP olarak hiçbir zaman etnik kimlik ve din üzerinden siyaset yapmadıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Kim etnik kimlik üzerinden siyaset yapıyorsa onlara oy vermeyin. Hepimiz annemizle babamızla soyumuzla sopumuzla gurur duyarız, o bizim şerefimizdir. Şerefimiz başımızın üstündedir. Din, inanç üzerinden siyaset olmaz. Kimin elinde terazi var ki, bu daha fazla müslüman, bu daha az müslüman desin. Kime böyle bir yetki verildi? Kim din üzerinden siyaset yapıyorsa bilin ki Müslümanlığa en büyük zararı o veriyor. Benim bildiğim, benim ahlakım, benim inancım, ibadet Allah için yapılır, siyaset için yapılmaz. Bunlar ibadeti de siyaset için yapıyorlar. Yazık günahtır, buna da izin vermeyin. Benim düşüncem şu, insan Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başımın üstünde yeri vardır. Hiç bir zaman bunun aksini düşünmedim.”

 Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının sonunda platforma davet ettiği CHP Ardahan, Kars ve Iğdır milletvekili adaylarını tanıttı ve onlarla vatandaşlara karanfil dağıtarak, beyaz güvercin uçurdu.