13’üncü Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü, Kutay Sungar’ın

Bilgin: Baykal Saran’ın
sanatı yolunuza ışık tutsun

Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi Baykal Saran anısına her yıl düzenlenen “Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü”ne bu sene “Siyahlı Kadın” oyunundaki performansı ile Kutay Sungar layık görüldü

NAZ AKMAN – 13’üncü Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü açıklandı. Jüri üyeleri, Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Lemi Bilgin, Atila Sav, Selçuk Yöntem, Rüştü Asyalı ve Erkal Saran’ın yaptığı değerlendirme sonucu “Siyahlı Kadın” oyunundaki performansı ile Kutay Sungar, “Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü”ne layık görüldü. Akün Sahne’de düzenlenen törende Sungar’a ödülünü Atila Sav takdim etti.
Bilgin, “Baykal saRAN’ın sanatı yolunuza ışık tutsun”
Törende konuşan Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Lemi Bilgin, Baykal Saran Ödülü’nün önemine dikkat çekerek, “Türk tiyatrosunun yetiştirdiği kıymetli sanatçımız, ustamız Baykal Saran adına verilen ödülün 2018-2019 sezonunun sahibi belirlendi. Baykal Saran ödülü her yıl sadece bir tek oyuncuya verilen önemli bir ödüldür. Diğer ödüllerin yanı sıra manevi değeri yüksek olan kıymetli ayrıca Türkiye’de ilk ve tek maddi değeri olan bir ödüldür. Bu yıl ki ödülde genç,yetenekli, daha önce yaptığı ve bundan sonra yapacağı çalışmalarla Türk tiyatrosunda adından olumlu bir şekilde bahsettirecek değerli bir sanatçımıza verildi. Bu ödül, Baykal Saran’ın ansını ve ismini yaşatmanın yanı sıra onun sanatını genç kuşaklara tanıtmak ve sanatçı duruşunun örnek alınmasına vesile olmak amacıyla da verilmektedir. İyi bir oyun ancak iyi bir ekiple hayata geçirilebilir. Baykal Saran’ın sanatı yolunuza ışık tutsun” dedi.
“Yaşamım boyunca ahlakla, aşkla sahnede durmaya gayret edeceğim”
Baykal Saran Tiyatro Ödülü’nü almaktan onur duyduğunu ifade eden Kutay Sungar ise jüri üyelerine ve Saran ailesine teşekkür ederek, “Baykal Saran’ı pek çok kez sahnede izleme şansına erişmiş ayrıca dört yıllık konservatuvar eğitimimde de onun tiyatro adamlığını, yeteneğini, sanat aşkını dinlemiş bir tiyatro öğrencisiyim. ‘Altona Mahpusları’ oyununda üç buçuk saat boyunca oturduğu kırmızı koltuktan hiç kalkmadan bütün bir salonu nasıl büyülediğine şahit olmuş, o karanlığın içinde oturanlardan biriyim. Şimdi o karanlığın içinde oturan tiyatro öğrencisi olarak burada onun ismini taşıyan kıymetli ödülü almaktan ötürü ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Baykal Saran’ın Türk tiyatrosundaki öneminin farkındayım, ödülün bana yüklediği sorumluluğunda bilincindeyim. Baykal saran ödüllerini almış sanatçılar arasında yer almaktan onur duyuyorum. Yaşamım boyunca ahlakla, aşkla sahnede durmaya gayret edeceğim. Partnerim Erdinç Doğan’a, Yönetmenim Mesut Turan’a ve tüm ekibime teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.