15 yıllık emeğin ürünleri Çini Sergisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. Yıldönümü kutlamaları kapsamında Türk-Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Çini Sergisi, geçtiğimiz hafta başında tanınmış eğitmen ve emekli bakan Köksal Toptan tarafından sanatseverlerin beğenisine açıldı

ORHAN GÜRDİL – Emekli öğretmen Gülin Tahmaz ve yine emekli öğretmen Meryem Bebek’in emekli olduktan sonra, “Boş oturmayalım, bir şeyler yapalım” diyerek başladıkları bu çini seramik çalışmaları tam 15 yıl sürmüş.
Yüzün üstünde çeşitli objelerden oluşan eserler ziyaretçiler tarafından zevkle, hayranlıkla ve de takdirle izlendi. Tablolar, duvar süsleri, çeşitli vazo, aplik, tabak, meyvelik, şekerlik ve daha pek çok çeşitten oluşan sergiyi ben biraz üzülerek izledim.
Emekli iki öğretmen emekli maaşları ile uzun süren, bu sabırlı işi yapmakla kalmamış, hiçbir kuruluş hatta devlet birimlerinden bile yardım görmedikleri gibi yurtdışında rahatlıkla sergilenebilecek bu objeler, dikkat ve sabırlı çalışmalar sonunda meydana gelmiş.
Ben şahsen emekli olan bu üstün yetenekli öğretmenimizin çalışmalarını başarılı bulduğum Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un yakından ilgilenip, bu sahada usta seramikçi yetiştirecek bir düzenlemede görev vermeyi ümit ederim. Böyle muhteşem yapıtları ile eserlerini sergileme imkanı bulan Gülin Tahmaz ve Meryem Bebek hocalarıma Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un da sahip çıkmasını beklerim. Yurtdışında açılan pek çok fuar ve sergilerde bu eserler el emeğimizin paha biçilmez eserleri olarak yabancı sanatseverlerin beğenisine sunula bilinir.
Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın da ilgisini beklemekte fayda var. Bu serginin asıl takipçileri özellikle ülkemizde faaliyet gösteren seramik üreticilerinin çok yakından takip etmeleri gerekmektedir. Güral ve Kütahya porselen bu iki hocamıza sahip çıkmalıdır.
Göz nuru ve sabırla yaptıkları birbirinden güzel eserlerle büyük takdir toplayan öğretmenlerimizden Gülin Tahmaz açılış töreninde Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bora Sayan’dan sonra yaptığı konuşmada özetle şu konuşma ile konuklarına hitap etmiştir, “Cumhuriyet etkinlikleri kapsamında, ben emekli öğretmen Gülin Tahmaz ve arkadaşım emekli öğretmen Meryem Bebek ile geleneksel Türk el sanatlarından olan çini-seramik sergimiz, 15 yılın ürünüdür. İlk kez sergileme fırsatı bulduğumuz sergimizi onurlandırdığınız için teşekkür ederiz” demiştir.
Peki, kim bu birbirinden güzel el emeği, göz nuru dökülerek yapılan eserlerin ustası Gülin Tahmaz Öğretmen, 1957 yılında Zonguldak’ta dünyaya geldi. Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Ankara ve civarındaki çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı.
2000 yılında emekli oldu. “Boş oturamam bir şeyler yapmak gerek” diyen Tahmaz, sanatsal yaşamını çini sanatına ayırarak klasik çini ve minyatür desenli objeler üretmeye başladı. Kendisine özgü eserlerle sanatseverlerin karşısına çıkan Gülin Tahmaz’ın en büyük emeli ise arkadaşı Meryem Bebek ile bu eserlerini yurtdışında sergilemektir.
Meryem Bebek; 1952 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve ortaokulu İstiklal Okulu’nda tamamladı. Buradan sınıf öğretmeni olarak mezun oldu. Kayseri Eğitim Enstitüsü’nde eğitimin bir bölümünü tamamladıktan sonra, 30 yıl süre ile öğretmen olarak Türk eğitim dünyamıza emek verdi.
Emekli olduktan sonra uzun süren araştırmalar sonucu, Türk çini sanatına başlamak kararı alarak, arkadaşı Gülin Tahmaz ile baş başa vererek, uzun yıllar sabırla, azimle ve zevkle meydana getirdiği eserlerini bu sergide teşhir etme fırsatı buluyor. Bu üstün yetenekli hocalarımızın iletişim bilgileri aşağıdadır. Gülin Tahmaz: gulintahmaz@gmail.com, Cep Tlf: 05393907911, Meryem Bebek: meryembebek@gmail.com, Cep Tlf: 05376913138