18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali sona erdi

18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Dünya Sinema Yazarları Birliği (FIBRESCI) ve "Genç Cadı" ödüllerinin verildiği kapanış töreniyle noktalandı. İsrail’de boşanmanın zorluğunun konu edildiği, sadece dini mahkemelere başvurarak edinilebilen bir boşanma belgesine ulaşmanın zorluğunun anlatıldığı"Gett/İsail Usulü Boşanma" filmi FIPRESCI ödülüne layık görüldü. Jüriden ödülü film ekibi adına alan İsrail’in Ankara Maslahatgüzarı Amira Oron, festival düzenleyicilerine ve katılımcılara teşekkür etti.   (Aykut Ünlüpınar - Anadolu Ajansı)

18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde “Gett/İsrail Usulü Boşanma” filmi, Dünya Sinema Yazarları Birliği (FIPRESCI) ödülüne değer görüldü. Oyuncu Begüm Akkaya da “Genç Cadı” ödülünü aldı.
Dünya Sinema Yazarları Birliği’nin jüri gönderdiği tek festivali olan 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi.
Törenin sunuculuğunu Damla Sönmez ile Festival Koordinatörü Özlem Kınal yaptı. Sönmez, festivalin 18 yıldır gerçekleştirildiğini anımsatarak, “18 yıl sonra gelinen bu noktada, tam da festivalin ortaya çıkış misyonuna uygun olarak, ‘Sansüre hayır’ diyor ve programımızda yer alan tüm filmlerimizin eksiksiz olarak kadınlara ulaşması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
Kapanış töreninde, festivalin FIPRESCI ödülünü kazanan film de açıklandı. İsrail’de boşanmanın zorluğunun anlatıldığı “Gett/İsrail Usulü Boşanma” filmi ödüle layık görüldü.
İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Amira Oron, film ekibi adına jüriden ödülü aldı. Oron, festivali düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür etti.
Genç kadın oyuncuları desteklemek için verilen “Uçan Süpürge Genç Cadı” ödülü, yönetmenliğini Görkem Şarkan’ın yaptığı Nergis Hanım filmindeki “Bahar” karakteri ile oyuncu Begüm Akkaya’ya verildi.
Akkaya, ödülünü emekçi kadınlar adına aldığını söyledi.