2 ülke, 7 şehir ve 8 konser

Doğan BULGUN 

DÜNYACA ünlü piyano sanatçımız Gülsin Onay 20 Ocak’ta başlayıp 04 Şubat’ta sonlandıracağı bir turneye çıkıyor.
İlk konser yarın Cambridge’de (İngiltere) son konser ise 04 Şubat’ta Berlin’de gerçekleşecek. Sanatçı ayrıca Essen, Köln, Hannover, Mannheim, Aachen resitallerinde müzikseverlerle buluşacak.
Yarınki konserde sanatçı şu eserleri seslendirecek:
Joseph Haydn (1732-1809)
Andante con variazioni, F minor, Hob.XVII no.6
Johann Sebastian Bach (arr. Ferruccio Busoni) (1685-1750)
Chorale Prelude BWV 645 “Wachet auf, ruft uns die Stimme”
Ludwig van Beethoven
(1770-1827)
Sonata in E flat major, op.81a “Les Adieux”
Das Lebewohl (Les Adieux): Adagio – Allegro
Abwesenheit (L’Absence): Andante espressivo
Das Wiedersehen (Le Retour): Vivacissimamente
Interval
Johann Sebastian Bach (arr. Ferruccio Busoni)
Chorale Prelude BWV 639 “Ich ruf’ zu dir”
Franz Schubert (arr. Ferencz Liszt) (1797-1828)
Auf dem Wasser zu singen S558
Frédéric Chopin (1810-1849)
Ballade no.2 in F major, op.38
Etude in E minor, op.25 no.5
Andante spianato et Grande Polonaise brillante, E flat major Op.22

Kayserililer Korosu ‘Yeni Yıl Konseri’ni gerçekleştirdi

Vedat Kaptan Yurdakul

1947 Yılında kurulan ve 1955 yılında Kamu Yararına Dernekler statüsü kazanan Kayseri İli Yardım Derneği’nin Türk Müziği Korosu “2019 Yeni Yıl Konseri’ni gerçekleştirdi. Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi Kültür Merkezi M Salonu’nda gerçekleşen konserde koroyu geride kalan 31 etkinlikte olduğu gibi ses sanatçısı ve şef Vedat Kaptan Yurdakul yönetti. Birlikte ve solo olarak seslendirilen seçkin eserlerden oluşan konserin sunum kürsüsünde her zaman olduğu gibi Faruk Cenap Erdoğan vardı. Koro konserin ardından hiç ara vermeden bahar etkinliği için çalışmalarına başladı. 20 Nisan 2019 Cumartesi günü verilmesi planlanan konserde koro ünlü besteci Yusuf Nalkesen’in eserlerinden oluşan bir program sunacak.

Başar Can Kıvrak ve  ‘Üç Dönemden Sonatlar’

BAŞAR Can Kıvrak, Barok, Klasik ve Romantik Dönem sonatlarından derlenen zengin bir program ile Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşacak.
PROGRAM
D. SCARLATTI | İki Sonat
K481, fa minörK
438, Fa majör
W. A. MOZART | Piyano Sonatı No.14 KV 457, do minör
I. Molto allegro
II. Adagio
III. Allegro assai
R. SCHUMANN | Piyano Sonatı No.3 Op.14, fa minör
I. Allegro
II. Scherzo e Trio: Vivacissimo
III. Quasi variationi. Andantino (de Clara Wieck) and 4 variations
IV. Scherzo: Molto commodo
V. Finale. Prestissimo possible
Tarih: 19 Ocak 2019 Cumatesi, Saat: 20.00,Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara )
BAŞAR CAN KIVRAK
2008’de girdiği Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarını, 2012 Mayıs ayında, Elisso Virsaladze’nin sınıfında, en yüksek derece olan kırmızı diplomayla bitiren Başar Can Kıvrak, eğitim hayatı boyunca çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı. Kıvrak, orta öğrenimini Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamladı. On yaşından itibaren iki yıl Ozan Bilen,bir yıl Emre Şen ve arkasından Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde Namık Sultanov’la çalıştı. Bir dönem sonra Gülnara Aziz’in sınıfına girmiş olan Kıvrak, 2004 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü’nü Gülnara Aziz’le çalışarak 2008 yılında bitirdi. 2002 Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen 1. Uluslararası Ferdi Statzer Piyano Yarışmasında Üçüncülük Ödülü, 2004 Aralık ayında “Yamaha Bursu” ve 2005 Nisan ayında Sofya’da düzenlenen 2. Uluslararası Genç Virtüözler Piyano Yarışmasında “Grand Prix” (Büyük Ödül) kazandı. TRT Ankara için birçok kayıt yapan Başar Can Kıvrak, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Filarmoni Antalya, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Quartet, Dolnoslaska Filarmoni Orkestrası, Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası, Orkestra Sion ile solist olarak konserler verdi. Antalya Uluslararası Piyano Festivali, Lefkoşa Uluslararası Piyano Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali, Gümüşlük Uluslararası Müzik Festivali’ne katıldı. 2016-2017 Konser Sezonu’nda TrioBa ile L.van Beethoven’ın Piyanolu Üçlü için tüm yapıtlarını seslendirmiş olan Kıvrak, Begoa Ensemble’ın üyesi olmanın yanısıra yurtiçi ve yurtdışı konser kariyerini sürdürmekte ve aynı zamanda Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’nde çalışmaktadır.

Konser duyuruları

Ankara’nın amatör koroları ilk dönem çalışmalarını tamamladı. Her yıl iki konser vermeyi planlayan koroların ilk etkinlikleri de başladı. Önümüzdeki günlerde konserlerini gerçekleştirecek korolarımız ile ilgili duyurumuzu yapıyoruz:
►HAMOY Türk Halk Müziği Gençlik Korosu
Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği Türk Halk Müziği Gençlik Korosu 19 Ocak 2019 Cumartesi günü (Bugün) saat 19.00’da “Halaylar” adlı etkinlikleri ile Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Salonu’nda (Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Bağdat Caddesi No:50 Yenimahalle / Ankara) izleyicilerle buluşuyor. Etkinlik şef Ufuk Önder Serdar yönetiminde gerçekleşecek.
►USTAD Türk Sanat Müziği Topluluğu
Uluslararası Sanat Medya ve İş Dünyası Derneği Türk Sanat Müziği Topluluğu “Yeni Yıl Konseri”ni 19 Ocak 2019 Cumartesi günü (Bugün) Yılmaz Güney Sahnesi’nde (Müjde Sokak No:16 Maltepe) saat 20.00’de verecek Bu konserde topluluğu şef Özgen Gürbüz yönetecek.
►ENGÜRÜ Türk Müziği Derneği
ENGÜRÜ Terennüm Klasik Türk Müziği Topluluğu “Bestekârlarımız ve Makamlarımız-3” konserini 20 Ocak 2019 Pazar günü (Yarın) saat 19.30’da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fârâbi Salonu’nda (Sıhhiye / Ankara) veriyor. Topluluğu aynı zamanda derneğin onursal başkanı olan Vedat Kaptan Yurdakul yönetecek, Faruk Cenap Erdoğan sunacak.
►ÇARGÂH Türk Müziği Topluluğu
Şef İpek Dereli yönetimindeki ÇARGÂH Türk müziği Topluluğu “Bülbül Aşıkmış Güle Konseri” için 20 Ocak 2019 Pazar günü (Yarın) Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Salonu’nda (Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Bağdat Caddesi No:50 Yenimahalle / Ankara) sahne alacak. Konserde sunumu Zuhal Güloğlu yapacak.
►Ahenk Türk Sanat Müziği Korosu
“Hasret Şarkıları”nın seslendireceği konserde Ahenk Türk Sanat Müziği Korosu 20 Ocak 2019 Pazar günü (Yarın) saat 19.30’da Cüneyt Gökçer Tiyatro Sahnesi’de (35. Cadde Arcadium İş Merkezi Arkası Çayyolu / Ankara) izleyenlerle birlikte olacak. Koroyu şef Ferhat Sarmusak yönetecek.