2020’de güzel filmler izleyeceğiz

Birsen GÜRDİL

Son yıllarda Türkiye’de çekimi yapılan pek çok yerli film ve TV dizileri yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da büyük ilgi görmektedir. Nitekim pek çok uluslararası film festivallerinde ödül ve birincilik alan filmlerimizin yanı sıra dizilerimizde halen dünyanın dört bir tarafında gösterimde bulunmaktadır.
Hem yurtiçi ve hem de yurtdışındaki film festivallerine katılmak için kaliteli film çekimleri için kolları sıvamış olan pek çok yapımcının ilk hedefleri, 2020 sezonudur.
2020’de sinema sezonunda güzel ve kaliteli filmler izleyeceğiz.
“Aşk tesadüfleri sever 2” adlı yapıtta rol alan tanınmış oyuncu Nesrin Cavatzade, çekimi Ankara’da yapılmakta olan bu filmde üstelik üç şarkı da söyleyecektir. Müzik eğitmeni Zehra Belevi’den iki aydır şan dersleri alan oyuncuya filmde Türkü Turan7da eşlik etmektedir.
Ömer Faruk Sorak ve İpek Sorak imzalı film 2020’nin ilk aylarında vizyona girecektir.
Bize Müsaade
Beyazperdeyi çok seven ve çevirdiği filmlerle büyük başarı elde den genç oyuncu Ferdi Sancar, 2020 sezonunda üç yeni filmi ile hayranları ile buluşacaktır. “Bize müsaade, Fırıncının Karısı ve Kırk yalan” adlarını taşıyan filmleri, hareketli ve yorucu bir çalışma temposu içinde tamamlayan Sancar, iki filminin çekimlerinden sonra üçüncü yapıtı olan “Kırk yalan” için de kamera karşısına çıkmıştır.
“Bozkır-Kuşlara bak kuşlara”, katıldığı festivallerde 58 ödül alarak bir başarı örneği olan bu film, Anadolu insanının mertliğini ve kahramanlığını beyazperdeye taşımaktadır. Mehmet Tanseri’in yönettiği filmde Soydan Soydaş, Ayçin Tuyun, Tarık Tanrıseven ve Süleyman Kabaali rolleri paylaşmışlardır.
“Geldiler” Çekimi bitmek üzere olan korku-komedi türü bu filmde internet fenomeni İsmet Bilge ile kamera karşısına geçen Mustafa Miraç Kaya, “Prova sırasında bir zombiyi canlandıran İsmet Bilgi’nin saldırısına maruz kalmıştır.”
Aşk ağlatır
“Love That Makes You Cry” adlı TV dizisinden uyarlanan, “Aşk ağlatır” isimli filmin çekimleri Susurluk’ta başlamıştır. 2020 sezonuna yetiştirilmesi için yoğun bir çalışma içinde olan ekip Deniz Can Aktaş ve Hafsanur Sancaktutan’ın yönetiminde geceli, gündüzlü filmi tamamlamak için zamanla yarışmaktadır.
Son dakikada dizi olarak tasarlanan konuda rolleri Deniz Can Aktaş çalışmak için İstanbul’a giden, Yusuf rolü ile Hafsanur Sancaktutan ise içi iyilik dolu bir genci canlandırmaktadırlar. Saf ve temiz duygulu bir kız rolünü canlandıracak olan Hafsanur, “Çok heyecanlıyım. Her sahnede elim ayağım titriyor” demektedir.
“Sir-Ayet 2 “nin çekimleri bitti. Lanetli bir mirasın öyküsünü işleyen Sir-Ayet 2’nin uzun süren çekimleri nihayet tamamlanmıştır. Enis Özkan’ın yapımcılığını üstlendiği filmde Üzeyir Ulus, Mehmet Aras ve Arzu Suriçi başrolleri paylaşmışlardır. Film 27 Eylül’de Türkiye ve Almanya’da gösterime girecektir.
Hz. Halid Bin Velid’in hayatı beyazperdeye aktarılıyor
İslam tarihinin en büyük savaşçısı Hz. Halid Bin Velid’in yaşam hikâyesini ve savaşlarını anlatan, “Allah’ın kılıcı Halid Bin Velid” adlı film Türkiye’de çevrilecek, bittikten sonra bütün dünyada gösterime girecektir. Kudret Sabancı imzalı filmin yönetmenliğini Mirsad Heroviç yapımcılığını ise Canan Göknil üstlenmiştir. Filmin müzikleri ise Rahman Altın tarafından hazırlanmaktadır.
Çağrı filminden sonra beyaz perdeye aktarılacak olan ilk İslam filmi özelliğini taşıyan yapıt 2020 sezonunda seyirci ile buluşacaktır.
Konuşan hayvanlar filminin galası yapıldı
İnsanlarla hayvanların dostluğuna dikkat çekmek amacı ile çekimi yapılmış olan filmin galasına ünlülerin çocukları da katılmıştır. Filmi herkesin izlemesi için fiyatı 9 Lira olarak belirlenmiştir.