3 kuşak birlikte sanat öğreniyor

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM) bünyesinde bu yıl eğitime açılan Geleneksel El Sanatları Uygulama ve Eğitim Merkezi, unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızı gelecek nesillere taşıyacak zanaatkarlar yetiştiriyor. Merkezde elde kurdela, takı tasarımı, tel kırma, çeyiz ürünleri hazırlama, kırk yama ve iğne oyası yapımı öğretiliyor.
115 KURSİYER VAR
Etimesgut Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, merkeze takı tasarımı, çeyiz ürünleri hazırlama, iğne oyası, kurdela nakışı ve kırk yama kursları düzenleniyor. Her biri geleneksel Türk sanatları içerisinde önemli yer tutan sanatlar, usta öğreticiler tarafından kadın kursiyerlere öğretiliyor. Haftanın 6 günü düzenlenen kurslara her yaştan 115 kadın katılıyor. 100’den fazla kadın da bir sonraki dönem açılacak kurslara kayıt yaptırmak için sıra bekliyor.
UNUTANLAR HATIRLIYOR
Tamamı ev hanımlarından oluşan kursiyerlerin yaş grupları da dikkat çekiyor. Kursta, nineler, anneler ve torunlar aynı sanatı öğrenmek için aynı derslikte ter döküyorlar. Hünerli eller, büyük bir keyifle iğne oyaları, nakışlar, çeyizler hazırlıyorlar. Kursiyerler, gençlik çağlarında öğrendikleri sanatları zamanla unuttuklarını hatırlatarak, açılan kursların bu sanatların yaşatılmasında önemli katkısı olacağına inandıklarını kaydettiler.