34 Ankaralı kadın ressam Gaziantep’te sergi açtı

ANKARA Kadın Ressamlar Derneği (AKRD) geleneksel yurt içi sergisini bu yıl Gaziantep’te sanatseverlerle buluşturdu. Primemall AVM Sanat Galerisi’nde gerçekleşen sergide 34 kadın sanatçının yağlıboya ve suluboya yapıtı yer alıyor.
AKRD Başkanı İnci Sarıaslan, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Türk kadınının sanatta da ön plana çıkarılmasını hedeflediklerini belirterek, bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında sergiler düzenlediklerini söyledi. Her yıl farklı bir şehirde sergi yapmaya özen gösterdiklerini anlatan Sarıaslan, o nedenle bu yıl ki sergiyi Gaziantep’te açtıklarını bildirdi. İnci Sarısalan derneğin, geçtiğimiz yıllarda da Viyana, Bregenz ve Bludenz/Avusturya, Bişkek/Kırgızistan, Bratislava/Slovakya, Lefkoşa/KKTC, Saraybosna ve Mostar/Bosna-Hersek, Paris/Fransa ile Madrid /İspanya’da sergiler düzenlediklerini kaydetti. Açılışa, Gaziantep milletvekili Bayram Yılmazkaya, Gaziantep il kültür müdürü yardımcısı Mehmet Aykanat, sanatçılar ve Gaziantepli sanatseverler katıldı.
AKRD üyesi sanatçılar, daha sonra aralarında Halfeti, Göbeklitepe ve Nemrut’un bulunduğu bölgenin tarihi ve ören yerlerini ziyaret ederek, Zeugma mozaik müzesini gezdi.
Sergi 30 Kasım Cumartesi gününe kadar açık kalacak.
Sergide eserleri bulunan kadın sanatçılar:
Asuman İnceayan, Asuman Küçükşahin, Aydan Özbalkan, Ayşe Bilge Coşkun Aslan, Ayşe Saray, Ayşe Zerrin Yetiş, Ayten Timuroğlu, Berrin Güngördü, Bilge Amcaoğlu, E. Can Kafdağlı, Emel Gülsoy, Filiz Nalçacı, Fulya Ergürbüz Uzer, Füsun Gönder, Gül Naime Bülbül, Gülay Karslıgil, Günseli Saylam, İnci Sarıaslan, İnci Selvi, Kadriye Erdemir, Leyla Coşkun, Mediha Bezgin, Müberra Karamanoğlu, N. Sevgi Boz, Nilgün Altan, Nuray Alemdaroğlu, Selda Uğurlu, Sevgi Aybek, Sevim Güllü Tuzcu, Şebnem Müderrisoğlu, Ülkü Şişlik, Yasemin Coşkun, Yasemin İlhan, Z. Nurcan Seyran.
ANKARA KADIN RESSAMLAR DERNEĞİ
1970 yılında kurulan Ankara Kadın Ressamlar Derneği, Türkiye’nin ilk kadın sanatçı derneği ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun kurucu üyesi. Kurucu Başkanı rahmetli Naciye İzbul olan derneğin amacı, Atatürk Devrim ve İlkeleri doğrultusunda kadın ressamları desteklemek ve tanıtmak, Türk ve Dünya resim sanatına katkı sağlayarak Türk kadının sanatta ön plana çıkartılmasına yardımcı olmak.
Dernek, her yıl Ankara’da açılan geleneksel serginin yanı sıra, yurt içinde ve dışında sergiler düzenliyor. Ayrıca, kendi alanlarında uzman kişiler, sanatçılar ve akademisyenlerin katkılarıyla, sanata ilişkin konferanslar düzenliyor. Derneğin 120 üyesi bulunuyor.