40 yıl önce fırlatılan uzay aracı, Güneş Sistemi’nin dışında seyahat ediyor

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Güneş Sistemi sınırlarını çoktan aşan uzay aracı Voyager 1, 37 yıldır ilk kez motorlarını ateşledi.
40 yılı aşkın bir süre önce uzaya gönderilen Voyager 1 Kasım 1980’den beri kullanmadığı motorlarını ateşleyerek hala hayatta olduğunu ispatladı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yapılan açıklamada, 1977 yılında uzaya fırlatılan ve 2012 Ağustos’undan beri Güneş Sistemi dışında bulunan uzay aracının motorlarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için yapılan denemenin başarıyla sonuçlandığı belirtilerek, Voyager ekibinin bu kadar uzun bir süre geçmesine rağmen motorların hala çalışır durumda olmasına tanıklık etmekten büyük memnuniyet duydukları kaydedildi.
NASA’nın California Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı’ndan Mühendis Todd Barber, Voyager 1 uzay aracının Dünya ile iletişiminde doğru pozisyonda olmasını sağlamak için motorlarının çalışır durumda olmasının önemine dikkat çekerek, motorların 37 yıl sonra ateşlenebilmesinin program ekibini şaşırtmasının yanı sıra mutlu ettiğini de söyledi.
Güneş Sistemi dışındaki ilk insan yapısı cisim olan bu uzay aracının motorlarının hala çalışır durumda olmasına rağmen daha fazla ömrünün olmayacağını ve 3 yıl içinde tamamen tükeneceğini düşündüklerini ifade eden NASA yetkilileri, ekibin uzay aracının görev süresini uzatmak için alternatif bir seçenek bulmaya çalıştığını belirtiyorlar.
Başmühendis Chris Jones da, Voyager program ekibinin 37 yıldır faal olmayan motorları güvenli bir biçimde çalıştırmak için yaklaşık 40 yıl önce hazırlanan yazılımı dikkatle incelediklerini ve hata yapmadan bu işi tamamladıklarını kaydetti.
Voyager Projesi’nin sorumlusu Suzanne Dodd da yaptığı açıklamada, bu testle uzay aracının ömrünü 2-3 yıl daha uzattıklarını ancak Voyager 1’in 4 motorunun bir süre sonra çalışmaz hale gelmesinin de kaçınılmaz bir durum olduğunu ifade etti.
-VOYAGER PROJESİ
Voyager projesi Nasa’nın üzerinde en çok çalıştığı ve donanım olarak üstün seviyede tuttuğu programlardan birisi.
Voyager 1, kendisinden birkaç hafta sonra uzaya gönderilen ikizi Voyager 2 ile birlikte Güneş Sistemi üzerine araştırma ve inceleme yapmak üzere fırlatılmışlardı. Ancak NASA, daha sonra planlarını değiştirerek, bunları Güneş Sistemi’nin ötesine ve dış gezegen sistemlerine göndermeyi hedefledi.
Güneş Sistemi görevinde Jüpiter’in ve Satürn’ün fiziksel özelliklerini inceleyen uzay aracı, Dünya’ya binlerce fotoğraf ve bilgi ulaştırdı. Ayrıca, iki dev gezegenin atmosfer ve hava koşullarını inceleyen uzay aracı, bu gezegenlerin uydularını da gözlemledi.
Günümüz uzay araçlarının birçok cihaz ve aletinin ilk kullanım yeri olan Voyager 1, uzayın keşfinde özel bir konuma sahip bulunuyor.
Voyager 1’deki bilgisayar ve iletişim sistemi uzun zaman önce ve eski teknolojiyle yapılmasına rağmen hala çalışmayı sürdürürken, NASA’nın, uzay aracı ile bağlantısı hiçbir zaman kesilmedi.
Voyager 1’de RTG (radyoizotop termoelektrik jeneratör) adı verilen izotop motoru kullanılmaktadır. Bu motor, Nasa mühendisleri tarafından Voyager 1’e özel imal edildi. 470 watt elektrik gücü ile çalışan motor, ”plütonyum 238 radyoaktif yakıtından elde edilen elektrik enerjisiyle güç üretiyor. Voyager 1’de ayrıca altın renkli bir plak bulunuyor ve burda birçok ülkenin dili ve kültürel farklılıkları yer alıyor. Plaktan sürekli olarak sinyal gönderiliyor ve bu sinyallerde Leonardo Da Vinci’nin çizmiş olduğu insan figürleri yer alıyor.
NASA yetkilileri, Voyager 2’nin de birkaç yıla kadar Güneş Sistemi’ni aşarak yıldızlararası uzaya ulaşaçağını belirtiyorlar.
NASA mühendisleri, Voyager 2’nin motorlarının Voyager 1’den daha iyi durumda olduğunu belirtirken yakında aynı motor testini Voyager 2 için de yapacaklarını kaydediyorlar.