42 il, 8 ülke ile Travel Expo Ankara

      Türkiye’nin en önemli turizm fuarlarından     Travel Expo Ankara 2017 kapılarını açtı

HABER/FOTOĞRAF NAZ AKMAN (ANKARA)- Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla ATİS Fuar Organizasyon’un düzenlediği, Türkiye’nin önemli turizm firmalarını buluşturan Travel Expo Ankara ikinci kez açıldı. 42 il ve 8 farklı ülkeye ev sahipliği yapan Travel Expo 2017 renkli görüntülere sahne oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen TravelExpo Ankara 2017, turizm sektörüne ilişkin tüm yenilikleri ve fırsatları ile katılımcıları bir araya getirdi. ATO Congresium’da açılan fuar 4 gün boyunca farklı iller ve ülkelerin turistik yerlerini ziyaretçilere tanıtarak yaz tatili için farklı alternatifler sunacak.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman

Yayman, “Hedefimiz, 85 milyon turist ve 85 milyar dolar gelir”

Travel Expo Ankara 2017 Fuarı’nın, açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Rusya’dan bu yıl yaklaşık 5 milyon turist gelmesini beklediklerini ifade etti. Yayman ayrıca, fuarın bu yılki onur konuğu ülkesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, onur konuğu ilin ise Diyarbakır olduğunu belirterek, Türkiye’nin her yerinin mutlaka görülmesi gerektiğini aktardı. Yayman konuşmasını,  “Her turisti tanrı misafiri ve barış elçisi olarak görüyoruz. Türkiye’de farklılıklarımızla biriz ve beraberiz. Demokrasi, barış ve hürriyetler ortak paydasında ekmeğimizi, aşımızı paylaşma duygusu içinde büyütme ortak paydasında biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiye’yiz. Dünya turizminde çok ciddi sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Berlin ne kadar güvenliyse Antalya da o kadar güvenli, Londra ne kadar güvenliyse Diyarbakır da o kadar güvenli, Madrid ne kadar güvenliyse Kapadokya da o kadar güvenli. Dünyada maalesef küresel terör tehdidi var, buna karşı biz turizm elçileri olarak, kültürde ve sanatta iş birliğini çok önemsiyoruz” sözleriyle sürdürdü.

Diyarbakır, Muğla, Trabzon, KKTC, Kolombiya, Endonezya, Kırşehir, Bartın,  Şanlıurfa, Trakya gibi 42 il ve ilçe ile 8 ülkeye ev sahipliği yapan fuarda açılış konuşmalarının ardından farklı coğrafyaların yöresel gösterileri de yapıldı. Endonezya Büyükelçiliği profesyonel dans ekibi Bali Geleneksel Dans Gösterisi, Dicle Üniversitesi Diyarbakır Halk Oyunları, KKTC Halk Dansları, Kemal Deveci tarafından kaval imalatı ve dinletisi, Karadeniz Halk Oyunları, zeybek gösterisi, Hacettepe Üniversitesi Sanatçıları Simge Koç ve Deniz Özcan’ın keman ile yan flüt dinletisi ve ünlü fotoğrafçı Timur Özkan’ın ‘Ucuza Gezmenin Püf Noktaları’ şeklindeki konuşmasıyla birlikte pek çok etkinlik düzenlendi.

Fuarda, Ankara’dan Diyarbakır’a, Kıbrıs’tan İran’a kadar tüm turizm bağlantılı firmalar tatil seçeneklerini Ankaralıların ilgisine sunarak, yaz tatili planlayan konuklara yeni fırsatlar yarattı. Fuarda ayrıca, 12 bin yıllık tarihi yapısı ile dünya arkeoloji tarihini değiştiren ve 2018 yılında UNESCO dünya mirası listesine aday olarak gösterilen Şanlıurfa Göbekli Tepe de ziyaretçilere tanıtıldı.