43 kahraman çocuk lösemi maskesini attı

Yüzde 95’lik başarı oranıyla, mucizeler diyarı LÖSEV

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) tarafından kurulan ve tamamı bağışlarla inşa edilen LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi’nde gördükleri iki yıllık tedavinin ardından sağlığına kavuşan 43 minik, düzenlenen anlamlı etkinlikte tedavi süresi boyunca taktıkları maskelerini attı, 2018 yılı itibariyle LÖSEV’in başarı oranı %95’e ulaştı

HABER VE FOTOĞRAFLAR / DİCLE KAVAK EKMEKCİ (ANKARA) – LÖSANTE Hastanesi’ nde gerçekleştirilen törene, LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, LÖSEV çalışanları ve gönüllüleri, hastane personeli, lösemili çocuklar ve aileleri katıldı. Lösemi hastalığıyla olan mücadelelerini yenerek bu mutluluğu aileleriyle ve LÖSEV gönüllüleriyle paylaşan 43 kahramanın maske attığı törende, çocukların tedavi sürecinden iyileşme sürecine olan hikâyeleri fotoğraf sergisiyle anlatıldı, LÖSANTE’deki tedavileri başarılı olan çocuklar eğlenirken aileleri duygusal anlar yaşadı. “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz” LÖSEV ilkesiyle başlayan açılış konuşması, yardımsever ve iyiliksever birçok bağışçı ve gönüllüye teşekkürle son buldu.
“Mucizeler diyarı LÖSEV”
Partide, zorlu bir mücadeleyi yenen kahramanlar çocuklar hazırladıkları vals gösterisini sunarken, maskelerini atan kız çocukları babalarıyla lirik dans gösterisini katılımcıların beğenisine sundu. Tedavisi henüz devam eden arkadaşlarına umut vermek amacıyla şarkılar söyleyen 43 kahraman, “Hepimizin hastanesi mucizeler diyarı LÖSEV”, “LÖSANTE’de LÖSEV ile iyileştim, sıra sende” mesajını verdiler. Lösemi hastalığını atlatan arkadaşlarından moral depolayan lösemili çocuklar ve aileleri, 43 kahramanın lösemi hastalığını nasıl yendiğini ailelerden dinlediler.
“LÖSEV bize dünyaları verdi”
Maskesini atarak sağlığına kavuşan çocuklardan Aysun Karaca’nın annesi öğretmen Nevin Karaca, lösemili çocuk annelerinin adına yaptığı konuşmada, LÖSEV ve gönüllüleri sayesinde tüm yüzlerin gülüp minik kalplerin attığını söyledi. “Ay kızım Aysu kızım” diye seslendiği 26 aylık kızına koyulan lösemi teşhisiyle yıkıldıklarını ve İstanbul’daki tedavi süresince yıprandıklarını belirten Karaca, “deneyimli doktorları, tertemiz hastanesi, sağlıklı yiyecekleri ve köy evleriyle her imkânı sunan LÖSEV’in ölümün kıyısındaki yavrularına umut ışığı olduğunu ifade etti. Korku dolu gözlerle adım attıkları LÖSANTE’de gülen gözlerle karşılandıklarını belirten Karaca, çocuklarının bu hastalığı yendiğini ve bugün katıldıkları maske atma töreniyle bu başarıyı taçlandırdıklarını bildirdi. Karaca’nın konuşması salondaki herkesi hüzünlendirirken, iyileşen kızlarının hikâyesi lösemiyle mücadele eden aileleri umutlandırdı.
Ezer: “%100 başarıya ulaşarak dünyaya Türk’ün bilimselliğini göstereceğiz”
LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, çocukların tedavilerinin bitmesinin ve sağlıklı bir hayata kavuşmalarının kendileri için paha biçilemez bir mutluluk olduğunu ifade etti. Ezer, 1998 yılında çocukları lösemi hastalığına teslim etmek istemeyen üç doktor ve çocuğu lösemiden vefat etmiş, çocuğu lösemi tedavisi gören iki babanın el ele vererek kurduğu bu vakfın, dünyanın her yerinde konuşulan, özenilen, tebrik ve takdir edilen bir kuruluş haline geldiğini belirtti. Lösemi hastalığını yenen çocukları birer kahraman olarak en üst yerlerde görmek istediğini belirten Ezer, “Bugün bu kadar çocuğu bir araya getirerek maske atabilen dünyada başka bir kuruluş yok. 2014 yılı için açıklanan başarı oranımız %92 iken, 2018 yılı başarımız %95’e ulaştı. Biz %100’ü yakalayarak bütün dünyaya Türk’ün gücünü ve Türk’ün bilimselliğini göstereceğiz” dedi.
Bugün burada olmalarına neden olan gerçek kahramanların büyük bir düşmana karşı savaşan çocuklar olduğunu vurgulayan Ezer, “En büyük hedefimiz başarımızı yükseltmek, hiçbir çocuğumuzu lösemi canavarına teslim etmek istemiyoruz. Lösemi canavarını aşacağız ve bunu tüm dünyaya göstereceğiz” diye konuştu.
LÖSEV, aile bireylerine maddi ve manevi her konuda destek oluyor
Lösemiyi yenerek maskesini çıkartan 11 yaşındaki Beril Doğan, 2014 yılı ekim ayında lösemi teşhisiyle Afyon’dan Ankara’ya, LÖSANTE’ye geldiğini ve geçen yıl tedavisinin bittiğini söyledi. Tedavi süresi boyunca eğitimine LÖSEV Koleji’nde devam eden Doğan arkadaşlarından ve buradaki aile ortamından ayrıldığı için üzüldüğünü ifade etti. LÖSEV ailesinin bir bireyi olmaktan mutluluk duyduklarını ve kızlarını hayata döndüren LÖSEV’e minnettar olduklarını belirterek gazetemize konuşan anne Mürvet Doğan ise, iki yıl boyunca Beril ve kendinden iki yaş büyük ablasıyla birlikte Lösemili Çocuklar Köyünde ikamet ettiklerini söyledi. Çocukları LÖSEV Koleji’nde eğitimlerine devam ederken annelerin de Lösemili Çocuklar Köyündeki atölyede çalıştıklarını belirten Doğan, “Beslenmeden giyimine kadar her konuda maddi manevi destek oluyorlar. Burada tedavi gören çocukların ailelerine iş imkânı sağlıyorlar. Tedavimiz bitti ve biz Afyon’a geri döndük, buna rağmen LÖSEV elini üzerimizden çekmedi” açıklamasında bulundu. Tedavi süresince ve tedavi sonrasında LÖSEV’in kendilerini hiç yalnız bırakmadıklarını belirten Doğan, kızlarının hayatını kurtaran bu kurumun ömür boyu gönüllüsü olacaklarını söyledi.
Tedavisi biten minik kahramanların, tedavisi devam eden kardeşlerine örnek olması amacıyla düzenlenen partide, hayata yeniden tutunan ve lösemi hastalığını yenen çocukların maskelerini atması ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer ile birlikte pasta kesimiyle son buldu. Kurulduğu ilk yıllarda bir apartman dairesinde 30-35 lösemili çocuğa sosyal ve psikolojik destek veren LÖSEV, bugün çalışanları, bağışçı ve gönüllüleri sayesinde LÖSANTE hastanesinde mücadele eden her çocuğun tedavisini, altı öğün yemeğini, eğitimini ve temel ihtiyaçlarını karşılıyor.