45. İstanbul Müzik Festivali sona eriyor

Doğan BULGUN

19 Haziran Pazartesi, 21:00, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras: Janoska Ensemble
Alışılmış yaylı çalgılar dörtlüsü kalıplarının dışına çıkarak kendi stilini ortaya koymayı başaran ender topluluklardan olan Janoska Ensemble, kendi besteleri ve cazdan klasiğe, poptan tangoya uzanan özgün düzenlemeleri ile hem geniş bir dinleyici kitlesine hitap ediyor hem de klasik müzik salonlarına yeni bir soluk getiriyor.
Enstrümanlarındaki virtüöziteleri ile uluslararası yarışmalarda ayrı ayrı birçok ödüle layık görülen topluluk üyelerini bir araya getiren sadece aile bağları değil, paylaştıkları yenilikçi ve yaratıcı müzik vizyonları. Topluluk, “Janoska Stili” olarak ün yapmış yorumu ve repertuvarı ile Carnegie Hall, Sydney Opera Evi, Londra Royal Albert Hall, Berlin Filarmoni ve Viyana Musikverein’ın konuğu olurken Bobby Mc Ferrin, B.B. King, Paco de Lucia ve Felicity Lott gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Hollywood Viyana’da ve Rojo Tango projelerinde yer alan Janoska Ensemble, Lalo Schifrin, David ve Randy Newman gibi bestecilerin beğenisini kazandı; Salzburg Festivali, Düsseldorf Tonhalle ve Viyana Devlet Operası’nda dinleyicilerle buluştu.
Kendi bestelerinin yanı sıra klasik müzik repertuarının tanınmış eserlerini Janoska stili ile yorumladığı bir programla dinleyicilerin karşısına çıkacak olan dörtlü, her kesimden müzikseveri bu konsere davet ediyor. Tarihi fıstık ağaçları ile çevrili Fıstıklı Teras’ta eşsiz Boğaz manzarasına karşı bu özgün müziğin tadına varacağınız bir konser sizleri bekliyor. Konsere katılan sanatçılar ve seslendirecekleri eserler şunlar:
Ondrej Janoska (keman)
Roman Janoska (keman)
Julius Darvas (kontrbas)
Frantisek Janoska (piyano)
“The Bat” Janoska Stili Uvertür
Johann Strauss II / Boris Fomin (düz. F. Janoska)
Yarasa opereti Uvertürü
Those Were the Days
“Love’s Sorrow”
Fritz Kreisler / Sergei Rachmaninoff (düz. F. Janoska)
Love’s Sorrow
“Musette pour Fritz”
František Janoska
Fritz için Muzet (Fritz Kreisler anısına)
“Thaïs Meditation”
Jules Massenet (düz. F. Janoska)
Thaïs operasından Meditasyon
“Carmen Fantasie”
Georges Bizet / Franz Waxman (düz.F. Janoska)
Carmen Fantezi
“Adios Nonino”
Astor Piazzolla (düz. F. Janoska)
Adiós Nonino”
“Melodie for Melody”
Roman Janoska
Melodie for Melody
“Rumba for Amadeus”
Wolfgang Amadeus Mozart / František Janoska (düz. F. Janoska)
Amadeus için Rumba
Piyano Konçertosu No. 20 Re minör, KV466: Allegro, Ana tema
“Tarantella vs. Niška Banja”
Pablo de Sarasate / Sırp Geleneksel (düz. F. Janoska)
Giriş ve Tarantella Op. 43 / Niška Banja
“Paganinoska”
Niccolò Paganini (düz. F. Janoska)
Caprice No. 24
Tarih: 21 Haziran
Çarşamba, Saat: 20.00,
Yer: Lütfi Kırdar Kongre
ve Sergi Sarayı: Viyana
Oda Orkestrası & Fazıl Say
45. İstanbul Müzik Festivali “Sıradışı” temasıyla yola çıktığı bu yılki serüvenini festivale yaraşır bir konserle noktalıyor. Yehudi Menuhin ve Sándor Végh gibi unutulmaz isimlerin konuk şefliği ve Carlo Zacchi’nin daimi şefliğinde oda orkestraları arasında erişilmez bir ton rengine ulaşan Viyana Oda Orkestrası ile geçtiğimiz günlerde prestijli Beethoven Ödülü’ne layık görülen olağanüstü piyanist Fazıl Say aynı sahnede buluşuyorlar.
1946’da kurulan Viyana Oda Orkestrası, Viyana’nın kültürel mirasına sahip çıkarken tüm kıtalara uzanan konser turneleri ile uluslararası pozisyonunu pekiştirmiş, dünyanın en iyi oda orkestraları arasında yerini almıştır. Vasily Petrenko, Adam Fischer, Neville Marriner gibi şeflerin yanı sıra Dietrich Fischer-Dieskau, Martha Argerich, Rudolf Buchbinder, Anna Netrebko, Hélène Grimaud ve Janine Jansen’in de aralarında bulunduğu yıldızlarla verdiği konserler orkestranın itibarını adeta belgelemektedir. Viyana Konzerthaus’da kendine ait konser serileri gerçekleştiren topluluk ayrıca Viyana Kammeroper’de düzenli olarak opera ve bale temsilleri gerçekleştirmekte. Topluluğu bu konserde görkemli kariyerinin yanı sıra Filarmonia Viyana’nın da kurucusu olan İsveçli şef Ola Rudner yönetecek.
Mozart’ın konçertolarını seslendirdiği albümü büyük yankı uyandıran Fazıl Say, 2015’te festivalde bestecinin tüm sonatlarını dört konserde seslendirdiği Mozart Maratonu ile festival tarihinin en unutulmaz konserlerine adını yazdırmıştı. “Mozart’ın müziği yüzyıllardır bize hep insanların özgün ve olumlu yanlarını hatırlatır” diyen Say’a göre Mozart’ın her bir eseri “insan sevgisinin, eşitliğin ve özgürlüğün zaferini anlatan dipdiri öyküler”dir. 21. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak görülen Fazıl Say’ın hem icracı hem de besteci olarak dolaysız ve heyecan verici anlatımı 25 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada dinleyicileri ve eleştirmenleri derinden etkilemeye devam ediyor. Konserde şu eserler seslendirilecek.
Ludwig van Beethoven / Coriolan Uvertürü
Wolfgang Amadeus Mozart / Piyano Konçertosu No. 12 La Majör, KV 414
Felix Mendelssohn / Senfoni No.
4 La Majör, op. 90 “İtalyan”