5 yıldızlı uzay oteli 2022’de

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Otelcilik ve turizm sektöründe özgün ve insanlara çekici gelecek birşeyler bulabilmek artık giderek zor bir iş haline gelmeye başladı. Otel sektörüne yatırım yapacakların belki de artık gözlerini göğe dikmelerinin vakti çoktan geldi.
Böyle düşünen genç bir Amerikan şirketi de 2022’de uzayda ilk 5 yıldızlı lüks oteli açmak için harekete geçti.
Merkezi ABD’nin Houston kentinde bulunan Orion Span adlı ”startup”, 4 konuk ile 2 kişilik mürettebatın Dünyadan 321 kilometre ötede konaklayabilecekleri bir modüler uzay istasyonunun tasarımlarını tamamladı.
Yapımına yakında başlanacak ”Aurora Station” adlı 5 yıldızlı otelin 2021’de uzaya gönderilmesi ve 2022 yılında da faaliyete geçmesi planlanıyor.
İsmini kutuplarda göğü aydınlatan ışık fenomeninden alan 10.6 metre uzunluğunda ve 4.3 metre genişliğindeki lüks uzay otelinin konukları, yerçekimsiz ortamın ve otelin içinde özgürce uçmanın zevkini yaşayacaklar.
İlk 4 aylık rezervasyonu tamamen satılan uzay otelinin girşimcileri, misafirlerin çok sayıdaki pencerelerden kuzey ve güney kutuplardaki ışıkları gözlemleyebileceklerini, memleketlerini, kentlerini yörüngeden seyrebileceklerini, uzayda bitki yetiştirme gibi bilimsel araştırmalara katılabileceklerini, sanal gerçeklik deneyimi yaşayabileceklerini ve yüksek hızlı kablosuz internet aracılığıyla Dünya’daki sevdikleriyle sürekli irtibat halinde olabileceklerini belirtiyorlar.
KONAKLAMAK İÇİN SERVET GEREK-
Fakat uzay otelinde konaklamanın bedeli de epeyce yüksek.
Uzayda 5 yıldızlı otelde 12 gün kalmak isteyenler uzaya fırlatma işleminden önce yaklaşık 9,5 milyon doları (46 milyon 750 bin TL)  gözden çıkarmak zorundalar.
Geceliği 792 bin dolara (3 milyon 900 bin TL) gelen otelde 12 gece konaklama bedeliyle Dünya’nın pahalı bir ülkesinde büyük ve lüks bir otel rahatça satın alınabilir.
Ancak bu kadar yüksek fiyatına rağmen büyük ilgi çeken uzay otelinin ilk 4 aylık rezervasyonu resmi ilanından sonra 24 saat içinde doldu. Rezervasyon için de 80 bin dolar (393 bin lira) ödemek gerekiyor. Uzay ve teknoloji şirketi fikir değiştirenlere rezervasyon için yatırdıkları parayı eksiksiz ödemeyi taahhüt ediyor.
Orion Span şirketinin kurucusu ve CEO’su Frank Bunger,  uzayda bu deneyimi yaşamak isteyenlerin yapacakları astronomik harcamanın her kuruşunun değeceğini belirterek, misafirlerin her 90 dakikada bir Dünya’nın etrafında yörüngede dönme ve 24 saat içinde 16 günbatımı ve gündoğumu görme deneyimi yaşayacaklarını ifade etti.
Astronomik ücrete seyahate çıkmadan önce yapılması zorunlu 3 aylık eğitim programı da dahil.
Yakın gelecekte uzay seyahatini daha uygun bir fiyata düşürmeyi planlayan şirket ayrıca, ilerde yörüngeye yerleştirilecek ve içinde yaşam olanağı sağlayacak ilk uzay toplu konutları olacak modülleri de geliştirmeyi öngörüyor.