52 ressamın 120 eseri, Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor

Emin Antik ve Sanat Galerisi, 52 ressamın eserlerinden oluşturduğu “Yılbaşı Karma Sergisi”ni Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuyor. 15 Ocak 2019 tarihine kadar görülebilecek sergi, farklı teknik ve ebatlarda oluşturulmuş 120 resmi kapsıyor. Emin Antik ve Sanat Galerisi’nde gerçekleşen açılış kokteyline çok sayıda ressam ve Başkentli sanatsever katıldı

Emin Antik ve Sanat Galerisi Sahibi İbrahim Terzioğlu ve serginin Danışma Kurulu Başkanı Felsefeci Yazar Ümit Yaşar Gözüm

SULTAN YAVUZ – Emin Antik ve Sanat Galerisi, yılbaşına 52 sanatçının eserleriyle giriyor. 120 resmin Başkentli sanatseverlere sunulduğu serginin açılışına çok sayıda ressamın yanı sıra, Ankaralı sanatseverler katıldı. Serginin açılış konuşmasını yapan Emin Antik ve Sanat Galerisi Sahibi İbrahim Terzioğlu, sergiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
“Yılbaşı Karma Sergisi” ile sanatçıların ruhundaki renkleri canlandırmak ve sosyal hayattaki stresten bir nebze kurtulmak istediklerini kaydeden Terzioğlu, çoğunluğu kendilerine ait olan parçaların yanı sıra, diğer sanatçıların da eserlerinden oluşan bir seçki hazırladıklarını söyledi.
Terzioğlu, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Amacımız insan kazanmak, Emin Antik’in kuruluş amaçlarından biri bu… İnsanları belli bir zamandan sonra gerçekten mutlu edecek olan dostlarının olmasıdır. Fakat bu dostların içinde mutlaka sanatçılar da olmalıdır. Sanatçılar başkadır, dünyaya bakış açıları ve ruh halleri diğer insanlardan farklıdır. Emin Antik Sanat Galerisi’nde beni çok mutlu eden sağlam dostluklarım oldu. Bizleri buluşturan bu eserleri yapanlar arasında, vefat edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da daha güzel eserler verebilmeleri için sağlıklı bir yaşam diliyorum. Hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.”
Gözüm: “Müzeler ve sanat merkezleri sahip oldukları eserleri insanlarla buluşturmalıdır”
Açılış konuşmasının ardından söz alan serginin Danışma Kurulu Başkanı Felsefeci Yazar Ümit Yaşar Gözüm ise koleksiyon oluşturmanın çok meşakkatli olduğunu ve Emin Antik Sanat Galerisi’nin bunu başardığını belirtti. Gözüm, sergiye dair şöyle konuştu:
“Emin Antik, İbrahim Bey’in koleksiyonerliğinden gelen bir altyapıya sahip olduğu için ciddi bir birikime sahip. Koleksiyon sergilerine ve müze eserlerine baktığımda, içimden geçen ne yazık ki şu oluyor; sanatçı üretiyor ama o eser karanlık bir depoda ya da herhangi bir duvarda asılı kalıyor. Haliyle ne izleyicinin ne de sanatçının görme şansı oluyor. Dolayısıyla zaman zaman ahde vefa sergileri dediğimiz bu türden sergiler, sanatseverlerin geçmişe yönelik düşünceleri ve aynı zamanda sanatçının bugünkü çalışmalarını değerlendirmesi açısından büyük önem taşıyor. Bunun geleneksel hale getirilmesi çok önemli. Müzeler ve sanat merkezleri, sahip oldukları eserleri insanlarla buluşturmalıdır. Bu sergiden dolayı dostlarımı kutluyorum çünkü eser seçmek ayrı, onu sergilemek ayrı bir şey…”
Konya’da çalışmalarını sürdüren, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olan ve sergiye üç eseriyle katılan Ressam Hüseyin Elmas ise “Ankaralılar bu kadar farklı sanatçının eserini aynı anda görme şansı bulacak. Son yıllarda bu karma sergiler Ankara’da gelenek haline geldi, galeriler daha çok sayıda sanatçıyı bir araya getirmeye çalışıyor. Yılbaşı olduğu için de, alıcılar daha uygun fiyatlara alma imkanı buluyor” dedi.
15 Ocak 2019’a kadar görülebilecek sergide; Adnan Tepecik, Adnan Turani, Akdoğan Topaçlıoğlu, Ali Düzgün, Ali Kotan, Ali Seddar Selimov, Aligholi Mardani, Cemil Eren, Efkan Beyaz, Ekrem Kadak, Enis Aktaş, Ferman Aydın, Fikri Cantürk, Gültekin Serbest, Hacı Demirci, Halil Coşkun, Hasan Pekmezci, Hatice Doğan, Hatice Soysal, Hayati Misman, Haydar Durmuş, Hikmet Çetinkaya, Hüseyin Elmas, Hüseyin Sartaş, Hüseyin Yüce, Işıl Özışık, Kadir Şişginoğlu, Kadri Aytolun, Kayhan Aybatlı, Kayıhan Keskinok, Mehmet Uzel, Muzaffer Aksoy, Müfit Yüksel, Mürşide İçmeli, Neveser Aksoy, Orhan Çetinkaya, Orhan Gürel, Osman Akbay, Özcan Allahverdi, Rarif Gökkuş, Sabri Akça, Sadık Erk, Sera Uzel, Sezai Kara, Söbütay Özer, Suna Özkalan, Şahram Mahdevi, Şükran Pekmezci, Teymur Ağalıoğlu, Turhan Ekici, Ümmet Karaca ve Vahap Taşkınsoy’un eserleri yer alıyor.