Farklı mekânlarda çok özel etkinlikler

►İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN GECE GEZMESİ ETKİNLİĞİ 26 EKİM’DE GERÇEKLEŞECEK
İstanbul Kültür Sanat Vakfının (İKSV) özlemle beklenen ve şehrin gece hayatının nabzını tutan Gece Gezmesi etkinliği ilk defa 2015 yazında düzenlenmişti. Mekânların önünde uzun kuyruklar oluşturan, bütün biletleri tükenen, Kadıköy’ün her mahallesinde herkesin kendine göre bir müzik yakalayabileceği programı oluşturan Gece Gezmesi bu sene daha da büyüyüp gelişerek yoluna devam ediyor. Kadıköy-Moda-Yeldeğirmeni bölgelerinde 11 farklı mekânda 20’nin üzerinde konser ile 26 Ekim akşamı gerçekleşecek Gece Gezmesi programında yer alacak sanatçılar şu isim ve gruplardan oluşuyor:
Saat Mekan Etkinlik
19.00 Yeldeğirmeni Sanat Ahmet Ali Arslan
19.30 All Saints Moda Kilisesi Efe Demiral
20.00 Atölye & Kafe Hangart Sena Şener
20.00 Dorock XL Islandman
20.30 Yeldeğirmeni Sanat Lara Di Lara
20.30 Moda Sahnesi In Hoodies
20.30 Kadıköy Sahne Glasxs
21.00 All Saints Moda Kilisesi Akın Sevgör
21.00 Zor Hünkar
21.00 Arkaoda Kam
21.15 Bant Mag Havuz Ethnique Punch
21.30 Dorock XL Palmiyeler 21.45 Living Room Çağrı Yılmaz Band
22.00 Kadıköy Sahne Simba Roots Hi Fi meets Barış Demirel & Da Frogg
22.00 Moda Sahnesi Önder Focan & Şallıel Bro’s “Funkbook
22.15 KargArt The Cold Vibes
23.00 Dorock XL Yasemin Mori
23.00 Zor Undomondo
23.30 Living Room Ülkü Aybala Sunat “Artiz Kahvesi”
23.30 Moda Sahnesi Elif Çağlar
00.00 KargArt Kök
00.15 Dorock XL Hey Douglas
01.00 Zor Barış K

►SELDA BAĞCAN VE PRİMAVERA
SOUND KONSER
Türkiye müziğinin yaşayan efsanesi Selda Bağcan, Tel Aviv çıkışlı Boom Pam ile 14 Ekim Bostancı Gösteri Merkezi İstanbul, 15 Ekim ODTÜ MD Vişnelik Çim Amfi Ankara ve Fuar Açıkhava Tiyatrosu İzmir’de yeniden birlikte sahne alıyor.
Times dergisinin “Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar ve Rolling Stones dergisi’nin “100 Yılın En İyi 100 Kadın Vokali” listelerinde yer alan Seldan Bağcan, “Yuh Yuh”, “Adaletin Bu Mu Dünya”, “Çemberimde Gül Oya”, “Uğurlar Olsun” gibi halk müziği eserlerini kendine has uslubuyla yorumlayarak kitlelere sevdirdi. 1971’den günümüze sayısız 45’lik ve albüm sığdırdığı diskografisine son olarak “40 Yılın 40 Şarkısı” adlı albümünü ekledi.
Surf-rock grubu Boom Pam, Selda Bağcan ile sık sık ortak projelere imza atıyor. Elektrogitar, tuba, klavye ve davuldan oluşan grup dinleyicilere etnik kültürlerden bir seçki sunuyor.
Dinleyicilere unutulmaz anlar yaşatacak bu turne SNS ve Gişe Organizasyon prodüksiyonu ile gerçekleşiyor.

►SİBEL KÖSE QUINTET, “CAZ DİVALARI ANISINA”
01 Kasım 2016 Salı saat 20.30 ENKA İbrahim Betil Oditoryumu
Caz söyleyen bir kadın kadar tesirli pek az şey vardır insan ruhuna… Bir caz şarkıcısı, dilediğinde hülyalara daldırır dinleyenleri; şefkatiyle sarmalayıp bulutların ötesine uzanan yolculuklara çıkarır. İstediğindeyse bir yumruk gibi iner masaya, insanlığı, yaşamı, düzeni, her şeyi sorgulatır. Hikayesiyle, sesiyle tarif ettiği duygu her neyse, kaçış yoktur ondan. Aksine, teslim olmak ve kendini bırakmaktır en iyisi, benliğinden yayılan tınılara. İşte bize bu teslimiyeti öğreten Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Carmen Mc Rae, Anita O’Day ve Shirley Horn efsanelerine ithaf edilen bir gecede sahne alacak Sibel Köse. Şarkılara tenor saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Kürşad Deniz, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Cem Aksel eşlik edecek. Swing ile başlayıp Bebop ve sonrasındaki dönem ve stillere uzanan retrospektif konserde Quintet; American Songbook seçkilerinden Duke Ellington, Theolonious Monk, Cannonball Adderley, Dizzy Gillespie, Roy Haynes gibi ustaların eserlerine uzanan geniş bir yelpazeye yer verecek. Kalbinizdeki caz aşkını, yıldız tozuyla parlatmak için eşsiz bir gece…
Sibel Köse Quintet şu isimleren oluşuyor: Sibel Köse, Engin Recepoğulları, Kürşad Deniz, Kağan Yıldız, Cem Aksel.
►FAZIL SAY, “TÜRK BESTECİLERİ RESİTALİ”
07 Kasım 2016 pazartesi saat 20.30 ENKA İbrahim Betil Oditoryumu Yıllardan beri ENKA Müzik ve Açıkhava Buluşmaları’nın daimi sanatçısı olarak sahne alan Fazıl Say, dünyayı sarıp sarmalayan müziğiyle, topraklarımızdan çıkan en değerli sanatçılardan biri. Oditoryum sahnesinde Anadolu armonilerine kucak açarak, Türk Bestecileri Resitali ile karşımızda olacak. Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun ve İlhan Baran eserlerinin bulunduğu repertuara Say, kendi eserlerinden özel bir seçkiyle, Gezi Park 2 Solo Piyano Sonatı ve In Memoriam, Sarı Gelin ve Sait Faik üçlemesinin yer aldığı Art of Piano ile dahil olacak. Dünyanın en önemli salonlarında verdiği unutulmaz konserleri, besteleri ve aldığı sayısız ödülleriyle tanınan Say, kendi ekolünü oluşturmuş, özgün müzikal imzaya sahip bir besteci ve performist olarak kabul ediliyor. Konserlerinin hemen hepsinde kendine has bir aura yaratan sanatçı, bu kez Anadolu kıyılarından klasik müzik okyanusuna yayılan tınılara sahip çıktığı, şiirsel bir performansla sahne alacak. Usta Türk bestecilerini bir araya getiren bu seçki, eşine az rastlanır bir niteliğe sahip.
Program:
Altı Prelüd, piyano için, 1965-67, Ulvi Cemal Erkin
I. Lento Misterioso
II. Allegro
III. Larghetto
IV. Allegro Moderato
V. Allegro
VI. Allegro Vivo
Duyuşlar, Piyano için onbir parça, 1937, Ulvi Cemal Erkin
I. Oyun (Allegro Vivo)
II. Küçük Çoban (Andante)
III. Dere (Allegro Vivo)
IV Kağnı (Largo)
V. Oyun (Allegro Vivo)
VI. Marş (Tempo di Marcia)
VII. Şaka (Vivace)
VIII. Uçuşlar (Agitato)
IX. Oyun (Allegro)
X. Ağlama Yar Ağlama (Lento)
XI. Zeybek Havası (Allegro Moderato)
Piyano Sonatı, Op.15, Ahmed Adnan Saygun
I. Allegro
II. Adagio con moto
III. Horon: Prestissimo
Mavi Anadolu, Piyano için, 1999, İlhan Baran
I. Trescamente (Karadeniz’de Sahil Rüzgarları)
II. Sognante (İlahî)
III. Fugitivo (Türk Aksağı)
Gezi Park 2 – Solo Piyano Sonatı Op. 52, Fazıl Say
I. İstanbul Sokaklarında Direniş Geceleri
II. Gaz Bulutunun Sessizliği
III. Berkin Elvan
IV. Umutlar Hep Yüreğimizdedir
Art of Piano, Op. 66, Fazıl Say
I .In Memoriam, 10.10.2015
II. Sarı Gelin
III. Sait Faik