658’nci Kırkpınar güreşinin kaderi ellerinde

HABER MERKEZİ – Güreş Federasyonu; 658 yıllık geçmişe sahip Kırkpınar Yağlı Güreşleri için, Haziran’ın ilk haftalarından itibaren çeşitli üniversite ve bakanlık düzeyinde yaptıkları girişimlerin ardından, müracaatta bulunacakları Bilim Kurulunun vereceği karara göre hareket edeceklerini duyurdu.
Önceliklerinin bütün teknik alt yapı ve sağlıklı ortamın hazırlanmasının ardından Kırkpınar Yağlı güreşlerinin Eylül ayında yapılması yolunda seferberlik ilan ettiklerini dile getiren Federasyon Başkanı Musa Aydın bunun için Bilim Kuruluna müracaat edeceklerini açıkladı.
ALTERNATİF GÜNLER
Müracaatın ardından Bilim Kurulu’ndan gelecek erteleme kararı olursa Ekim ve Kasım aylarında da güreşlerin yapılabilmesi için bütün imkanları zorlayabileceklerini dile getiren Aydın; “Kırkpınar’ın güvenli bir şekilde yapılması için Olimpiyat köyü projemiz var. Güreşçiler başvurularını yaptıktan sonra onları 14 gün boyunca Karantinaya alacağız. Ayrıca belirli aralıklarla testlerden geçireceğiz.
Sadece güreşçiler değil yağlı güreşlerde görev alacak herkes belirlenen bölgenin dışına çıkmayacak ve kimseyle temas etmeyecekler. Böylelikle güreşlerin yapılacağı güne kadar virüs riski en aza indirilmiş olacak. Karantina bölgesinde kim olursa olsun testi pozitif çıkanlar yer alamayacak” dedi.
Yağlı güreşin seyircisiz olmayacağının da altını çizen başkan Musa Aydın “tribünlere gelenlerin öncelikle ateşleri ölçülecek. Temiz maskeler verilecek. Sosyal mesafeye uygun olması için ikişer metre arayla oturtulacaklar.”
Öte yandan Kırkpınar ile birlikte Kumluca, Kurtdereli ve Elmalı yağlı güreşlerinin önemine de değinen Başkan Aydın; güreşçilerin bu yıl mağdur olmaması için mutlaka bu güreşlerin yapılabilmesi yolunda çalışmalarının olduğunu belirterek, Bilim Kurulu’nun bu konuda vereceği kararın önemine değindi.