9 tonluk uzay istasyonu Mart’ta dünya’ya düşecek

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Eski uyduların ve diğer ”uzay atıklarının” Dünya’ya düşmesi olağan bir durum olmasına ve her yıl yüzlerce enkazın atmosfere girmesine karşın bilim adamları kontrolsüz bir şekilde yeryüzüne düşecek 9 tonluk uzay istasyonunu endişeyle izliyorlar.
Tiangong-1 adlı Çin uzay laboratuvarının nereye düşeceğini kestirmenin olanaksız olduğunu belirten bilim adamları, dev istasyonun Mart ayının herhangi bir zamanında atmosfere girerek düşmesinin beklendiğini açıkladılar.
24 Saat muhabirinin uzay ve teknoloji sitelerinden yaptığı derlemeye göre, Haziran 2016’da Çin’in uzay laboratuvarının kontrolünü kaybettiği açıklandı. Çin yönetimi daha sonra Tiangong-1’in 2017’nin sonlarına doğru düşeceğini bildirmişti. Ancak uzmanlar Çin uzay ajansının istasyonu yönlendirme yetisini tamamen kaybettiğini ve nereye düşeceğini bilmediklerini düşünüyorlar.
Harvard Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nden Jonathan McDowell, uzay istasyonunun atmosfere değil birkaç gün önce girişini, 6-7 saat öncesini bile kestirmenin olanaksız olduğunu belirterek, ”Uzay laboratuvarının ne zaman düşeceğini bilmemek nereye düşeceğini de bilmemek anlamına geliyor” diye konuştu.
Uzmanların hesaplarına göre, dev istasyonun nüfusun yoğun olduğu bir yere düşme ve binalara zarar verme ihtimali 10 binde 1. 
İhtimaller zayıf olsa da, bilim adamları istasyonun, Dünya’da yerleşimin en az düzeyde olduğu 43 derece kuzey ve 43 derece güney enlemleri arasına düşeceğini tahmin ediyorlar.