9’uncu Şefika Kutluer Festivali başlıyor

“Sihirli Flüt” ünvanlı uluslararası üne sahip olan flüt virtüözü Şefika Kutluer adına düzenlenen festivalin 9’uncusu bu yıl 1-21 Aralık tarihleri arasında Ankara, İstanbul ve Antalya’da yapılacak.

NAZ AKMAN (ANKARA) – Doğu batı ile buluşuyor teması ile başlayan “Uluslararası Şefika Kutluer Festival” yolculuğunda şimdiye kadar Çin’den Meksika’ya, Kore’den Yunanistan’a, Almanya’dan Rusya’ya, Avusturya’dan ABD’ye, Portekiz’den Lüksemburg’a, Hakasya’dan Slovenya’ya, Sırbistan’dan Çek Cumhuriyeti’ne, Kosova’dan Kazakistan’a İsviçre’den Karadağ’a, İngiltere’den Fransa’ya uzanan pek çok ülkenin renkli performansları ve sanatsal çalışmalarına yer verildi.
Bu yıl ABD, Çin, Rusya, Portekiz, Slovakya, Polonya, Avusturya ve Filistin’den festivale katılacak olan sanatçılar alanında ilklere imza atacak.
Festival Ankara’dan start verecek
1 Aralık’ta Ankara Nazım Hikmet Gösteri Merkezi’nde “Bratislava Boys Choir” “Bratislava Çocuk Korosu” ile start verecek olan festivalde, Slovakya Cumhuriyeti’nden ülkemize ilk kez gelecek olan 50 kişilik bir ekibin performansı ile izlenilecek. Slovakya’nın genç erkek çocuklarından oluşan dünya çapında ünlü korosunun yapacağı açılış konserinde Türk eserlerine de yer verilecek.
Festivalin dördüncü gününde Şefika Kutluer ve Filistinli genç müzisyenler orkestrası yine Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahne alacak. Orkestra Ankara’daki konserin ardından İstanbul’da da sahne alacak.
Filistin’in dünyaya açılan yüzü olan orkestra, Filistin halkının yıllardır gördüğü baskı, izole yaşamaya mahkum edilişleri, engellenen eğitim, cahil kalmaya zorlanan bir toplum, yetersizlikler sonucu medeni imkanlardan faydalanamamasına bir son vermek isteyen Daniel Barenboim ve Edward Said’in Filistinli gençleri eğitmek üzere kurduğu vakıfla meydana geliyor. UNICEF’in iyi niyet elçisi olarak yıllardır dünya çocuklarına yönelik projelere imza atan Şefika Kutluer konserde, Mirzayev’in kendisi için bestelediği Yunus Emre Uvertürü’nü ve Mevlana Flüt Konçertosunu seslendirecek.
Nazım Hikmet Gösteri Merkezi’nde Portekiz’den gelerek Şefika Kutluer’e eşlik edecek Fado grubu da 12 Aralık’ta sahne alacak. Portekiz’in duygulu halk müziği “Fado” konserinde ünlü Fado eserleri, dünyada ilk kez Şefika Kutluer’in duygu yüklü flütü ile seslendirilecek.
Kızılderili mistik müzik ve dans
Kızılderili Lakota Kabilesinin kültürel elçisi olan hikaye anlatıcısı, çember dansçısı, flüt çalan oyuncu Kevin Locke ve dansçıları ABD Güney Dakota’daki Standing Rock Reservation’dan 17 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek. Kızılderililerin doğa dostu yaklaşımlarını müziği ve dansları ile sergileyecek olan grup spiritüel bir gösteri gerçekleştirecek.
Konserden önce dünya arkeolojik tarih anlayışını değiştiren son yılların en önemli bulgusu “Göbeklitepe”yi keşfeden, kazılarını gerçekleştiren ve yakınlarda kaybettiğimiz Avusturyalı Türk dostu arkeolog Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt “Klaus Schmidt ile Göbeklitepe Bir keşif ve 20 yılın hikayesi” konusunda bilgiler verecek.
Festival 19 Aralık’ta Şefika Kutluer’in solistliğinde Rusya’dan gelecek olan Moskova Tchaikovsky Konservatuarı Yaylılar Orkestrasının konseri ile devam edecek. Rus ezgileri başta olmak üzere klasik müziğin popüler eserlerinin seslendirileceği konserde yaklaşan yeni yıl da kutlanacak.
Çin operası kapanışı yapacak
Festival kapsamında 20 Aralık günü Çin’den gelecek olan dünyaca ünlü geleneksel opera sanatçıları Jiande Wu Operası ve Zhejiang Wu Operasının müzisyen ve dansçılarından oluşan 46 kişilik bir ekip sahnede yerini alacak. Sanatçılar festivalin kapanışını yapacak.
Festivalin son gününde ise Rusya’dan gelecek olan Moskova Tchaikovsky Konservatuarı Yaylılar Orkestrası, Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından yeni açılan Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde konser verecek.
Festival süresince İsrailli sanatçı Hanoch Piven’in “Rengarenk ve Esprili Portreler Sergisi” Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nin sergi alanında izlenilebilecek. İsrail’den gelecek olan Hanoch Piven kendi geliştirdiği teknik ile ünlülerin portrelerini çok farklı bir şekilde sergileyen günümüz modern sanatının önemli bir temsilcisi.