İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Burçin Büke’ye eşlik edecek

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor.
Haftalık periyotlarla müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası İDSO, 20 Kasım 2020 Cuma akşamı saat 20.00’de, Orkestra Şefi Hasan Niyazi Tura yönetiminde solist Burçin
Büke’ye (piyano) eşlik edecek.
Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek konserde, Ludwig van Beethoven’in “Piyano Konçertosu No.2”, Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Sihirli Flüt’ten Gece Kraliçesinin Aryası”, George Frideric Handel’in “Had I Jubal’s Lyre” ( Joshua), Georges Bizet’in “Carmen Fantasy” ve Manuel Penella Moreno’nun “El Gato Montes” eserleri seslendirilecek.
BURÇİN BÜKE, 1966 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Piyanist olan babasından ilk piyano derslerini aldı. Daha sonra 6 yaşından itibaren Ali Ersümer ile çalıştı. Daha 10 yaşındayken ilk konserini verdi. 11 yaşında 1977 yılında yapılan “Harika Çocuk” sınavını kazandı ve Prof. Mithat Fenmen ile piyano, Prof. İlhan Baran ile de teori ve kompozisyon çalışmalarına başladı.
Burçin Büke, 1979 yılında Sofya Müzik Festili’nde Türkiye adına sahneye çıktı. 1982 yılında Ankara, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın 11 yıllık Yüksek Bölümü’nü 5,5 senede tamamladı. Kazandığı devlet bursu ile Almanya’nın Hannoverkenti Müzik Akademisi’nde okumaya gitti. 1984-1989 senelerinde solist ve oda müziği sanatçısı olarak Hannover Yeni Müzik Festivallerine katıldı. 1992 yılında Hannover Müzik Akademisi’nin solistlik sınavını başarıyla tamamladı.
Londra’da Prof. Benjamin Kaplan ve İtalya’da da Prof. Marvulli ile özel olarak çalıştı. Uluslararası Lanciano Piyano Yarışması’nda birincilik aldı. Ayrıca Craydon ve Bilbao yarışmalarında ödüller kazandı.
1993 yılında Berlin’de kurulan “Color of Music” Oda Orkestrası’nın solist ve kurucuları arasındadır.
Kuzey Almanya Radyo Oda Orkestrası, Langenhagen Festival Orkestrası, Lanciano Festival Orkestrası, Hannover BigBand Orkestrası ile turneler yaptı. Almanya’da Braunschweig, Bremen, Osnabrück festivallerinde başarılı konserler verdi ve çok olumlu tepkiler aldı. Almanya dışında Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Mısır, Estonya, İspanya, Amerika ve İsviçre’de de konserler verdi. 2002 senesinde New York’ta Carnegie Hall’da verdiği konser New York basınında geniş yer aldı.
1996 yılında Londra’da “Steinway Sons” sanatçısı oldu. 1994-1998 seneleri arasında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın, 1998’den itibaren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı oldu. 2000 yılında My Dream adı altında bir CD yaptı.
2000-2003 seneleri arasında Selanik Konservatuarı’nın düzenlediği uluslararası Piyano Festivaline eğitmen ve solist olarak katıldı.
İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir ve Bursa Senfoni Orkestraları ile çeşitli konserler verdi. “Secret Garden” konserlerini yurt içindeki bir çok üniversitede seslendirdi ve konferanslar verdi.
Burçin Büke, “For You” isimli bestesini eşi için yaptı.
Albümleri :
2000 – My dream
2004 – Personal touch
2006 – İt’s time
2007 – Mozart for babies ve secret garden
2009 – Haydn For Babies
2010 – Chopin
2011 – Gözbebeğim

Müzik dünyamızda kısa bir gezinti…

Işın Karaca ve 2 günde 2 klip

TÜRK pop müziğin en önemli ve özel kadın vokallerinden Işın Karaca, yakın zamanda hayranlarının sabırsızlıkla beklediği şarkılarını yayınlıyor. Sosyal medya hesaplarından geçtiğimiz aylarda duyurusunu yapan Karaca, çıkış tarihini 20 Kasım Cuma olarak açıkladı. Karaca, 1 yıldır üzerinde çalıştığı yepyeni şarkılarının söz ve müziğini Can Yapıcıoğlu ile hazırladı.
Işın Karaca iki şarkıdan oluşan EP’sinde (Extended Play kelimelerinin kısaltılmış halidir. EP, albüm olamayacak kadar kısa ancak içinde birkaç eser barındıran bir çalışma) yer alan ‘Mevzu Aşksa’ ve ‘Nazarlandanmış’ için kamera karşısına geçerek iki günde iki video klip çekti.

Murat Evgin’den 2 dilde 2. video klip

SÖZ yazarı ve besteci Murat Evgin, dizinin yayınlandığı 20 ülkede dijital müzik platformları üzerinden müzikseverlerle buluşturduğu “Yaralı Kuşlar” soundtrack albümünün ikinci video klibini albüme ismini veren şarkısına çekti.
Sanatçı 28 parçadan oluşan albümünün, dizinin yayınlandığı ülkelerde gördüğü ilginin ardından hayranlarından gelen istek üzerine, ikinci video klibini; sözü, müziği ve düzenlemesi kendine ait olan, İspanyolca diline çevirisi Gizem Meral tarafından yapılan “Yaralı Kuşlar – Pájaros Heridos” isimli şarkısına çekti. 2 dilde çekilen, 2 klibin İspanyolcası geçtiğimiz hafta yayınlandı. Türkçesi ise Murat Evgin YouTube kanalında yayınlandı.
“Yaralı Kuşlar” dizisinden görüntülerin de kullanıldığı video klipler; Varol Şahin’in görüntü yönetmenliğinde, Murat Evgin’in yönetmenliğinde İstanbul sokaklarında çekildi.

Lara’dan duygu yüklü sonbahar şarkısı ‘Mecburi Veda’

TÜRK pop müziğin en güçlü yorumcularından Lara, 2020 yazının hitlerinden ‘Sanal Alem’ sonrası yeni single’ı ‘Mecburi Veda’yı Melodi Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayımlandı.
Kariyerinin en özel şarkılarından birini yazan Lara, ‘Mecburi Veda’nın herkesin hayatında yer edeceğini söyledi.
Söz ve müziği Lara’ya düzenlemesi Nurettin Çolak’a ait duygu dozu yüksek baladın iddialı görüntülerinden oluşan video klibinin yönetmenliğini Müjdat Kupsi üstlendi.
Usta yorumculuğu ve sesinin gücü ile söylediği her şarkıyı geniş kitlelere ulaştırmayı başaran Lara, müzik kariyerinde birbiri ardına yayımladığı şarkılarla ikinci baharını yaşıyor. Kendi yazdığı şarkıları dinleyicisi ile paylaşmaya başlayan Lara, kendi hikâyelerini şarkılaştırarak müzikal evreninin kapsama alanını genişletmeye devam ediyor.
2004 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Sanatçı (Kadın) ödülünü alan Lara; 2006’da MÜ-YAP Müzik Ödüllerinde ‘Altın Albüm’ seçilen ‘Adam Gibi Adam’ın yanı sıra ‘Katmer Katmer’, ‘Allah Versin’, ‘İhanetin Bekçisi’, ‘Sana Güvenmiyorum’, ‘Yolla’ gibi şarkılarıyla geniş bir hayran topluluğuna sahip olarak, listelerde 1 numara olma başarısını gösterdi.

9. Antalya Gitar Festivali başlıyor

Ricardo Moyano

MURATPAŞA Belediyesi’nin 19-21 Kasım tarihlerinde 9’uncusu gerçekleştireceği Uluslararası Antalya Gitar Festivali’yle Kamil Erdem, Özcan Dal, Alper Es, Orçun Terzioğlu, Semih Sarıhan ve Ricardo Moyano sanatseverlerle buluşacak. Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek konserler ücretsiz olacak.
Birinci Gün (Açılış Konseri)
Kamil Erdem
Tarih:19 Kasım 2020 Perşembe günü, Saat: 20.00, Yer: Türkan Şoray Kültür Merkezi
İkinci Gün
Türkülerimiz ve Tango
Özcan Dal, Alper Es, Orçun Terzıoğlu, Semih Sarıhan
Tarih: 20 Kasım 2020 Cuma Günü, Saat: 20.00, Yer: Türkan Şoray Kültür Merkezi
Üçüncü Gün (Kapanış Konseri)
Ricardo Moyano
Tarih: 21 Kasım 2020 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Türkan Şoray Kültür Merkezi

Cañizares 12 Aralık’da müzikseverlerle buluşacak

DÜNYACA ünlü gitar virtüözü Cañizares, 12 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. Sanatçıya grubunun diğer müzisyenleri, Charo Espino (dans, kastanyet ve palmas) , Ángel Muñoz (dans, cajón ve palmas) Juan Carlos Gómez de (2. gitar) eşlik edecek.
Çağımızın en büyük Flamenko müzisyenlerinden biri olan Cañizares, 40 yılı aşan başarılı kariyeri boyunca dünyanın en önemli müzisyenleri ve orkestralarıyla aynı sahneyi paylaştı. Kendi bestelerinin yanı sıra klasik müzik repertuvarına da hâkim olan sanatçı, Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ile Concierto de Aranjuez seslendirmek üzere davet edildi. Dünyanın saygın orkestraları arasında yer alan Staatskapelle Dresden, NHK Symphony, Birmingham Symphony gibi topluluklarla çaldı.
Flamenko’nun efsane ismi Paco De Lucia ile 10 yılı aşkın süre birlikte çalışan sanatçı, şimdiye kadar 100’ü aşkın albüm kaydında yer aldı. Enrique Morente, Alejandro Sanz, Peter Gabriel, John Paul Jones, Mauricio Sotelo gibi önemli isimlerle müzikal işbirliklerine imza attı.
İspanyol Ulusal Balesi’nin projelerindeki besteleriyle büyük övgü toplayan İspanyol Akademi Ödüllü Cañizares, Carlos Saura filmleri için de müzikler besteledi.
Cañizares, El Mito de la Caverna albümüyle 2019 yılında İspanyol MIN Ödülleri’nde “Yılın En İyi Flamenko Albümü” ödülünü kazandı.
Besteci ve icracı kimliğinin yanı sıra eğitmenlik de yapan Cañizares, İspanya’da ve dünyanın birçok farklı ülkesinde Flamenko gitar dersleri ve masterclassları da veriyor.
Tarih: 12 Aralık 2020 Cumartesie, saat: 18.00, yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
CAÑİZARES KİMDİR?
Kariyerindeki ilk önemli deneyimlerini Flamenko efsanesi Paco de Lucía ile çalışırken yaşayan ve 10 yıl süresince Paco de Lucia’ya ‘Solo’, ‘Duo’, ‘Trío’ ve ‘Septet’ projelerinde eşlik eden Cañizares bu sayede Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’nın en ünlü sahnelerinde yer aldı. Turneler sırasında Isaac Albeniz’in Iberia Suite’inden “Triana”,”Albaicin” ve “Puerto”yu uyarlayan sanatçı, ayrıca Paco De Lucia’nın “Concierto de Aranjuez” albümünün kayıtlarına da eşlik etti.
Cañizares, İspanyol Ulusal Balesi’nin “Félix el Loco” (2004) ve “Caprichos” (2007) projeleri için müzikler hazırladı.
Sanatçı, 2004 yılında Atina’da Olimpiyat Meşalesi’ne eşlik edecek tema müziğini besteledi.
Cañizares ilk albümü “Noches de imán y luna” (Magnetic Moonlight Nights) ile dinleyicilerden ve eleştirmenlerden büyük beğeni toplarken, ikinci albümü “Original Transcription of Isaac Albéniz”’ de Albeniz’in çalışmalarını gitara uyarladı. “Punto de Encuentro” (Meeting Point) adını verdiği üçüncü albümünde ilham aldığı müzisyenler Mike Stern, Don Alias, Paco de Lucia, Enrique Morente, Hevia, Kepa Junquera ve Pastora Soler ile çalıştı.
Cañizares “Suite Iberia, Albéniz by Cañizares” adındaki albümü ile dahi besteci Albeniz’in eserlerinden uyarlamalar yaparak eserlere ilk yazılışlarından yüzyıl sonrasında kendi yorumunu getirdi. Cañizares’in yorumları İspanyol geleneğini ve kültürünü dinleyiciye kusursuz bir anlatımla aktarırken, sanatçı bu albüm ile İspanyol Akademisi’nin “En İyi Klasik Müzik Performansı” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Ankara Devlet Opera Balesi ve ‘Tango Akşamı’

Evrensel Ensemble

ANKARA Devlet Opera ve Balesi 18 ve 26 Kasım günleri Opera Sahnesi’nde saat 20.00’de ‘Tango Akşamı’ etkinliği düzenliyor.
Orkestra Evrensel Ensemble’nin yanı sıra soprano Feryal Türkoğlu da bu etkinlikte olacak. Etkinliğin koreografisi Nilgün Birsel Demireller tarafından düzenlendi.

Etkinlikte şu eserler seslendirilecek:

Feryal Türkoğlu
Nilgün Birsel Demireller

‘Joulise Tango’
‘Los paragues de Buenos Aires’ Feryal TÜRKOĞLU
‘ Lieber Tango’
‘Milonga en ay Menor’
‘Fuge y misterio’
‘Ave Maria’ Feryal TÜRKOĞLU
‘La Bicicleta Blanca’

‘Oblivion’
‘Contrabajeando’
‘Milonga del Angel’
‘La muerte del Angel’
‘Kicho’

BSO Pazar konserini iptal etti

BİLKENT Senfoni Orkestrası’nın (BSO) 15 Kasım tarihli Tolga Yayalar, K. D. von Dittersdorf ve Richard Strauss’un eserlerini yorumlanacağı Pazar konseri iptal edildi. İptale neden olan olay Cumartesi günü meydane geldi. Bir orkestra üyesinin 13 yaşındaki çocuğu, yaşıtı bir arkadaşı tarafından öldürüldü ve cenazesi Pazar günü toprağa verildi.

Hasan Niyazi Tura

Ankara’da BSO 1. Keman grubu üyesi Süreyya D. ile HÜ. Ankara Devlet Konservatuvarı armoni hocalarından Argun D.’nin 13 yaşındaki ikiz oğulları, bilgisayar oyunu oynadıkları yaşıtları olan bir arkadaşlarının evinde, bıçaklı-çekiçli saldırıya uğradı. Saldırıda ikizlerden Ege evden kaçmayı başarırken, kardeşi Arda saldırgan arkadaşının bıçak ve çekiç darbeleriyle yaşamını yitirdi.
Olay, Bilkent Senfoni Orkestrası ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda büyük üzüntü yarattı.

Burçin Büke