ABB Başkanı Mansur Yavaş, yerel gazetecilerle bir araya geldi

“Ulusal medya gücünü kaybetti”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankaralı yerel gazetecilerle bir araya geldi. Çalışmaları hakkında bilgi veren ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yavaş, bundan sonra yerel gazetecilerle daha sıkı bir ilişki içinde olacağını vurgulayarak, “Biz siyaset yapmıyoruz ama yaptığımız hizmeti halka anlatmanın en iyi yolu yerel gazeteler” dedi

SULTAN YAVUZ – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Ankaralı yerel gazetecilerle bir araya geldi. “Belediyenin şartları nedeniyle, gazetecileri gruplara ayırarak ağırladıklarını” belirten Yavaş, gazete ve haberciliğe her zaman inandığını vurgulayarak, Beypazarı Belediye Başkanlığı döneminde, Beypazarı’nın bir marka hâline gelmesinde gazete ve televizyonların büyük rolü olduğuna dikkat çekti.
Gazetecilerin istek ve sorunlarını dinleyerek, daha iyi şartlarda görev yapabilmeleri için ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade eden Yavaş şöyle konuştu:
“Her gazetenin farklı bir dünya görüşü olabilir ve bu görüş bizimkilerden farklı olabilir. Eleştiri ve yergi yapılabilir ama bizler ve gazeteciler ayrılmaz bir parçayız. Önemli olan aile hayatına dokunmadan, iftira atmadan, hakaret etmeden ve kişilik haklarına saldırmadan yayın yapabilmesidir. Demokrasinin ayrılmaz parçası gazetecilik mesleğidir ve bu temel prensiplerde buluşmalıyız. Zaman zaman siyasi baskı olabilir ama bu durumları basın mensuplarının şahsından ayırmak bizim görevimizdir. Büyükşehir belediyesi olarak yaptığımız önemli hizmetler var ve kimseden özel bir talebimiz olmadan, baskı yapmadan, bu haberlerin kurumlarınızda yer alması, özünde bir kamu görevlisi sayılan gazetecilerden beklentimizdir.
Birbirini tamamlayan bir toplumun parçaları olarak, bizlerin her türlü zorluğun beraber üstesinden geleceğimize ve demokrasiye inancım tamdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak basın ekibimizle birlikte bu doğrultuda çalışmalarınızı sürdüreceğiz.”
Yavaş, merhum babasının da gazete bayii işlettiğini belirterek, küçük yaşlardan itibaren gazete dağıtmaya başladığını ve matris kokusunu çok iyi bildiğini ifade ederek, haberin okuyucuya ulaşmasının önemine ve farklı düşüncelere saygı duyulmasının gerekliliğine dikkat çekti.
Ankapark’ın akıbetine halk karar verecek
Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Güray Soysal’ın talebini dikkate alacaklarını belirten Başkan Yavaş, bu doğrultuda belediyede yerel gazeteleri bulundurarak, halkla buluşturacaklarını söyledi. Ankapark’ın akıbetine ise halkın karar vereceğini belirten Yavaş, “Teslim aldıktan sonra kamuoyuna açacağız. ‘Burayı ne yapalım?’ diye hep birlikte karar vereceğiz. Orası, yapılmadan önce de çok eleştirilen bir yerdi ama dinlemediler. 750 milyon dolar harcandı ve bu paranın boşa gitmemesi için belki bir kısmı park olarak kalacak, bir kısmını da farklı şekilde değerlendirebiliriz” dedi.
Akıllı şehir
Otobüs ve ulaşımla ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Yavaş, “akıllı şehir” projesi kapsamında, bir Avusturya ve bir Türk firmasıyla çalışarak, hangi duraktan, saat kaçta, kaç kişinin bindiğini belirleyeceklerini ifade etti. Yavaş şunları söyledi:
“Mesela günlük Keçiören’den 40 bin, Çayyolu’ndan 35 bin, rakam hep aynı. Biz hangi duraktan, kaç kişinin bindiğini görmek, trafikte kaç kişinin olduğunu belirlemek istiyoruz. Böylece otobüs masraflarını azaltacağız. Biz Ankara’da yüzde 30 ücretsiz yolcu taşıyoruz, bu çok büyük bir rakam. Akıllı uygulamalarla bu zararı düşürmeyi istiyoruz. Otobüslerimizin yaş ortalaması 10, dünyada 6,5. 1999 model otobüslerimiz bile var, bunları çözeceğiz.”
Kale’ye ücretsiz ring
Yavaş, Ankara’nın kültür ve sanat yaşamı için de çalışmalara devam ettiklerini vurgulayarak, Roma Hamamı’nı restore edeceklerini, Kale’yi ışıklandıracaklarını ve iki adet elektrikli araçla Ulus’tan, Samanpazarı ve Kale’ye ücretsiz ring hizmeti sağlayacaklarını belirtti. Yavaş, ilçe belediye başkanlarının birbirleri ile ortak hareket edip diyalog içinde olmaları gerektiğine işaret ederek, “Ankaralıların çoğu diğer ilçeleri tanımıyor. Önce Ankaralı, Ankara’yı tanımalı, bunun için büyük bir sergi açabiliriz” dedi.
Yerel medyayla sıkı ilişki
İzmir’de düzenlenen bir toplantıda gazeteci Ruşen Çakır’ın anlattıklarından çok etkilenen Yavaş, “O sunumdan sonra yerel basınla ilişkimi daha da güçlendirmek istedim” dedi. Yavaş, yerel medya için şunları söyledi:
“Eski tip medya öldü, tek taraflı yayın yapa yapa Hürriyet bile gücünü kaybetti, tirajı azaldı. Bedava dağıtılır hâle gelen gazetelere dönüşenler var. Ulusal medya gücünü kaybetti, yerel ve internet medyası ön plana çıktı. Ben artık televizyon programı izlemiyorum, aynı şahıslar her konuda konuşuyorlar. İnsanlar da artık dinlemiyor, o yüzden Ankaralılara kendimizi ve hizmetimizi duyurmak, onların da talebini dinlemek yerel medya aracılığıyla olacak. Biz siyaset yapmıyoruz ama yaptığımız hizmeti halka anlatmanın en iyi yolu yerel gazeteler…”