ABD Elçiliği önünde protesto 

HABER VE FOTOĞRAF / YILDIZ YAZICIOĞLU  (ANKARA) – Halkevleri Derneği’nin desteklediği BDS Türkiye, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği önünde Kudüs’te yaşananları protesto etti.
BDS (The Boycott, Divestment, Sanctions) Hareketi, dünya çapında eşitsizliklere tepki göstermesiyle tanınıyor. Bu nedenle Filistin Sorunu’nuyla da yakından ilgilenen ve uluslararası kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlayan BDS, Türkiye’de de Halkevleri Derneği gibi kuruluşlarca destekleniyor.
BDS Türkiye, dün ABD Elçiliği önünde az sayıda bir grup olarak protesto eyleminde bulundu. Ankara polisi, ABD Elçiliği önüne geçiş izni vermediği eylemlecileri Ankara Sanayi Odası önünde güvenlik çemberi altında tuttu. Eylemciler, burada basın açıklamasını yaptı.
BDS Türkiye’nin açıklamasında, “Bugün 15 Mayıs, Filistin halkının ‘Nakba olarak adlandırdığı 15 Mayıs 1948 tarihli felaketin 70. yıldönümü” anımsatması yapıldı. Bugün Filistin’in tamamiyle parçalandığını ve İsrail işgali altında kaldığının vurgulandığı açıklamada, İsrail vatandaşı olan Filistinlilere ise ayrımcılık uygulandığı kaydedildi. Açıklamada, “Diğer yandan Filistinliler, Birleşmiş Milletler’in 194 sayılı kararıyla tanınan geri dönüş hakkı için 30 Mart Toprak Günü’nden beri kanlarıyla, canlarıyla direniyor. Başta abluka altındaki Gazze olmak üzere Filistin’in pek çok bölgesi haftalardır geri dönüş eylemlerine sahne oldu. Bir buçuk ay boyunca işgal güçleri pek çok defa Gazze’deki yürüyüşlerin üzerine ateş açtı ve 50’ye yakın Filistinli hayatını kaybetti. Dün, bu yürüyüşlerin devamı olarak ve Kudüs’e sahip çıkmak için genel grevle eş zamanlı olarak gerçekleşen sivil protestolara ise gerçek mermiler ve havan toplarıyla ölüm yağdırıldı ve onlarca insan katledildi. Buradan, topraklarına geri dönüş için korkusuzca yürüyen Filistinlileri selamlıyor ve bu uğurda şehit düşenlerin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” denildi.
Uluslarası kamuoyuna çağrı yapılan açıklamada, “Nakba günü vesilesiyle aynı zamanda bir kez daha, Siyonist oluşumun tüm alanlarda boykot edilmesi, yalnızlaştırılması ve tecrit edilmesi çağrısını yineliyoruz. Özellikle ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve geri dönüş yürüyüşlerine yapılan saldırıların katliam boyutu alması karşısında Türkiye hükümetine, iki yıl önce İsrail’le varılan normalleşme anlaşmasını iptal etme ve başta doğalgaz işbirliği olmak üzere İsrail’le her türlü işbirliğinden vazgeçildiğini ilan etme çağrısı yapıyoruz” mesajları verildi.