Açlık sınırı 3 bin 500 liraya yaklaştı

Açlık sınırı
Açlık sınırı

Mayısta açlık sınırı 58 lira, yoksulluk sınırı ise 183 lira artarken, son bir yılda açlık sınırında 486 lira, yoksulluk sınırı ise 1.565 lira artış gösterdi. Yoksulluk sınırı ise 11 bin 863 liraya kadar yükseldi

HABER MERKEZİ – Gıda fiyatlarında yaşanan kontrol edilemeyen artışlar dört kişilik bir artışın açlık sınırını mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında artırarak 3 bin 472 liraya kadar çıkardı. Gıda dışı gereksinimler için yapılması gereken harcama ise 8 bin 391 liraya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 863 lira oldu.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk duygusu çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının Mayıs 2021 sonuçları açıklandı. Açlık sınırı mayısta bir önceki aya göre 58 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 125 lira ve yoksulluk sınırı da 105 lira arttı. Bu yılın ilk beş aylık döneminde ise açlık sınırı 326 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 350 lira arttı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da ocak-mayıs döneminde toplam 676 liralık artışla 11 bin 863 lira oldu.
Gıda fiyatlarında yaşanan artışlar, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken parayı mayısta 3 bin 472 liraya çıkardı. Açlık sınırında bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında artış oldu.
Ankara’da en fazla alışveriş yapılan pazar ve marketlerden derlenen fiyatlara göre sağlıklı beslenebilmek için et-balık – yumurta için mayısta harcanması gereken tutar bir önceki aya göre 50 lira, geçen yıl aralık ayındaki düzeyine göre 83 lira ve son bir yılda ise 123 lira artarak 1.006 liraya yükseldi. Kuru bakliyat için yapılması gereken harcama önceki aya göre değişmezken, geçen yılın aynı ayına göre ise 9 liralık artışla 85 lira oldu.
Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama mayısta bir önceki aya göre 8 lira azalırken, ilk beş aylık dönemde 155 lira ve geçen yılın mayıs ayına göre ise 153 lira artarak 819 lira oldu. Meyve harcaması için ayrılması gereken para mayısta 50 lira, bu yılın ilk dört aylık döneminde 109 lira arttı, son bir yılda ise 34 lira azalarak 391 lira olurken, dört kişinin yapması gereken sebze harcamasının parasal tutarı da mayısta 44 lira ucuzlayarak 285 liraya geriledi. Sebze harcamalarında yılın ilk beş aylık dönemde 68 liralık azalış son bir yıllık dönemde de 72 liralık artış oldu.
Yapılan hesaplamalara göre mayısta 6 lira artarak 450 liraya yükselen bir ailenin ekmek, un ve makarna için bir ayda yapması gereken harcamada son bir yıllık dönemde ise 63 liralık artış yaşandı. Pirinç ve bulgur harcamaları mayısta değişmezken son bir yılda 15 lira artarak 88 lira oldu. Sıvı yağ ve margarin için yapılması gereken harcama mayısta 4 lira, son bir yılda ise 24 lira artarak 79 liraya çıktı.
Şeker, bal, pekmez, reçel gibi gıda maddelerine yapılması gereken harcama da mayısta değişmeyerek 214 lirada kaldı. Aynı ailenin zeytin için yapması gereken harcama da değişmedi ve 55 lirada kaldı.