Adanalı çiftçinin traktörüne İstanbul’dan köprü cezası geldi

Traktorune otoyol cezasi gelen ciftci 'Devlet zor durumdaysa traktorumu hibe ediyorum'

ADANA – Adana’nın Kozan ilçesinde çiftçilikle uğraşan Ali Ateş’e ait traktöre, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden kaçak geçtiği gerekçesi ile 46 liralık ceza geldi. Traktörünü tarlasından ve ilçenin dışından başka yerde kullanmadığını vurgulayan çiftçi İstanbul’a da hiç gitmediğini söyledi.

Kozan’a 25 kilometre uzaklıkta ki Aydın köyünde ikamet eden Ali Ateş’e (37) ait 01 RT 751 plakalı traktöre, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden 2014 yılında Hızlı Geçiş Sistemi’ni (HGS) ihlal ederek geçtiği gerekçesiyle 46 liralık trafik cezası tebligatı gönderildi. Cezayı görünce büyük şaşkınlık yaşadığını belirten Ateş, 10 yıldır kullandığı traktörünü sadece köyde tarla işlerinde kullandığını İstanbul’a ise hiç gitmediğini söyledi.

‘DEVLETİMİZ ZOR DURUMDAYSA BEN TRAKTÖRÜMÜ HİBE EDİYORUM’

Son günlerde ülke genelinde birçok çiftçinin traktörüne İstanbul’da HGS ihlali yaptığı gerekçesi ile ceza tebligatı gönderildiğini hatırlatan Ali Ateş; “Eğer devletimiz çiftçinin tarlasındaki traktörüne haksız yere ceza yazacak kadar düştü ise ben bu traktörü devlete hibe ediyorum. Ayrıca Ulaştırma ve Denizcilik Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’dan vatandaşların bu mağduriyetini gidermesini rica ediyorum” diye konuştu.

‘TRAKTÖRLE ADANA İL MERKEZİNE DAHİ GİTMEDİM’

Traktörünü 10 yıl önce aldığını ve köyünde tarım işinden başka bir nedenle hiç kullanmadığını ifade eden Ateş; “Bu traktör ile bırakın İstanbul’u Adana il merkezine dahi gitmedim. Yılda bir defa Kozan’a gider bakımını muayenesini yaptırır köyüme geri dönerim. İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde HGS’yi ihlal ettiğim gerekçesiyle 46 lira para cezası gelince şaşkınlık yaşadım.” dedi.

‘CEZAYI ÖDERİM AMA HAKKIMI HELAL ETMEM’

Cezanın 2014 yılında kesildiğini fakat 2 yıl sonra tebligat gönderildiğini söyleyen Ateş; “Büyük bir ciddiyetsizlik örneği bu. Tarlada kullandığımız traktöre otoyol cezası geldi. Ayrıca daha önce sattığım bir otomobilin HGS’sini sistemden sildirmiş olmama rağmen HGS ihlali gerekçesi ile 101 TL ceza tebligatı gönderildi. Haksız yere kesilen bu cezaları ödeyeceğim ama hakkımı helal etmeyeceğim” dedi.