Adı var !…

Mehmet KISMET

Adı; Türkiye Süper Ligi Cemil Usta 2019-2020 Sezonu… 18 Takımın oyuncularına bakıldığında şaşırmamak elde değil…
Kulüpler çok sayıda milletten kurulu oyuncularla yine lejyonerler ligi görüntüsü içinde sezonun ilk haftasını geride bıraktı.
İpin ucu kaçtı yabancı sınırlamasının kalkmasıyla birlikte. Yakalayabilene aşk olsun… İlk zamanlarda en azından ekonomik olarak ve taraftar yoğunluğu ile göz dolduran kulüpler kalitelisini bulup getirirken, diğerleri açıkta ve elde kalmışlarla yetinip başlarına gelebilecek en kötü sonuçlarla cebelleşti…
Sonuç hüsran ve göz yaşı…
Birkaç sezon öncesine bakıldığında ne dört büyükler kaldı nede diğerleri… Şimdilerde hepsi maddi imkansızlıklar nedeniyle takım kuramamanın sıkıntısı içinde… Önce UEFA kriterleri, geldi. Bu da yetmedi bu sezonun başında TFF devreye girerek yapılanma ile birlikte etik değerleri masaya koydu.
Bütün bunlarla birlikte yeni sezonda anlaşılan o ki; her kulüp aynı girdabın içinde… Artık yabancı konusunda çok daha farklı kriterlerin masaya yatırılıp kalitelisinin ön plana çıkarılması şart…
Yoksa ki; aynı tas aynı hamam… Böyle devam ettiği sürece de gün günden daha da kötüye gidecek anlaşılan.
Türk futbolu çaresizlikten öte çare üretmenin eşiğinde… Oyun kurucuları kartları bir kez daha gözden geçirip dağıtmalarında fayda var. Yoksa bu oyunun sonu bir öncekinden daha da farklı olmayacak.
Ortalama her takımın yaklaşık 4’te üçünün yabancılardan oluştuğu bir Türkiye Süper Ligini izliyoruz yine vesselam…

Not: Babamın vefatı nedeniyle arayan dostlarıma teşekkür ederim. M.K