Akgül: Mamaklılar hak ettikleri standartlarda yaşamaya başlayacak

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Yıllık ortalama 4 bin gecekondunun yıkımını gerçekleştiriyoruz. 2023 yılında Mamak’ta gecekondu kalmayacak ve tüm Mamaklılar hak ettikleri standartlarda yaşamaya başlayacak” dedi.
Başkentin en büyük ilçelerinden biri olan ve bir zamanlar cezaevi, gecekonduları ve çöplüğü ile anılan Mamak’ta 2016 yılında büyük bir dönüşüm yaşandı. Akgül, Mamak’ın dört bir yanında başlatılan kentsel dönüşüm ve yenileme projelerini anlattı. Mamak’ı gecekondu derdinden kurtararak çehresini değiştirdiklerini belirten Akgül, 2017 yılında da bu çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini dile getirdi. Akgül, Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ile yürütülen ve dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan “Yeni Mamak”ın etap etap tamamlandığına vurgu yaparak, 7 milyon metrekareyi ve 13 bin 497 gecekonduyu kapsayan projede, bugüne kadar yaklaşık 5 bin 500 gecekonduyu yıktıklarını ifade etti. Burada üç bin 891 konutun vatandaşlara teslim edildiğini belirten Akgül, halen 2 bin 32 konut ve bir iş merkezi inşaatının da devam ettiğine dikkati çekti.
Kentsel dönüşüm projeleri sayesinde Mamak’ın başkentin yükselen yıldızı olduğunu kaydeden Akgül, yıllık ortalama 4 bin gecekondunun yıkımını gerçekleştirdiklerini ve 2023 yılına kadar Mamak’ta tek bir gecekondu bırakmayacaklarını söyledi.  Mamak’ta devam eden diğer dönüşüm projesinin de “Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Yenileme Projesi” olduğunu anımsatan Akgül, 574 bin metrekare alan içerisinde bulunan bin 350 gecekondudan bin 290’ının hak sahipleri ile anlaşılarak yıkıldığını dile getirdi.