Akif Çağatay Kılıç: Ankara’ya yeni stad ile ilgili yeni açıklama yaptı

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’tan TRT’de Ankara’ya yeni stat ile yine bir açıklama yaptı. Bir türlü hayata geçirilemeyen 19 Mayıs stadının yıkım işine Bakan bir kez daha parmak bastı.
Kılıç, “Ankara 19 Mayıs Stadı’nın olduğu yere Başkentimize yakışır 45-50 bin kapasiteli modern bir stadyum yapacağız. Bir buçuk yıl içinde inşaa edeceğimiz bu stadyum, Ankara’ya farklı bir hava getirecek” dedi.
TRT Spor’da soruları yanıtlayan Kılıç, Ankara’ya 45-50 bin kişilik yeni stadın aynı yere yapılacağını söyledi. 19 Mayıs Spor Kompleksindeki tüm yapıların tamamen yıkılacağını ve o alana sadece stadın yapılacağını belirten Kılıç, dış sahaların ve diğer komplekslerin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi ve Hipodrum arazisine yapılacağını açıkladı.
Ankara’nın stadının yapımında gecikildiğini belirten Çağatay Kılıç, Ankara’da oluşan konselsüsün stadın aynı yere yapılması konusunda görüş belirttiğini ve bunun Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile konuşularak onay alındığını söyledi.
Altında başka birçok spor etkinliğinin yapılabileceği akıllı bir stat planladıklarını söyleyen Kılıç, 350-400 milyon lira gibi bir maliyete mal olacağını belirtti. Ankara’nın başkentine yakışır, yaşayan bir stad olacağını ve proje boyutunda dünyadaki büyük takımların statlarının örnek alındığını söyledi. Çok hızlı bir çalışma süreci yaşanacağını ve kuvvetli firmaların içinde olacağını bir çalışmaya gireceğini söyleyen Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 1,5 – 2 yıl içinde inşaatın tamamlanacağını söyledi.
Kılıç, hukuki çalışmaların başladığını ve yakın zamanda yıkım çalışmalarına girişileceği açıkladı.
Böylece, yıllardır süren ve Ankara’ya yapılması söylenip, bir türlü hayata geçmeyen stat olayı mevcut Bakan tarafından gündeme getirilmiş oldu