Akıncı, Anıtkabir’i ziyaret etti

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle geldiği Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret etti.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş’ın eşlik ettiği Akıncı, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Akıncı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti ve Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Akıncı, deftere şunları yazdı:
“Ulu önder Atatürk,
Kıbrıs Türk halkının özgür iradesi ile seçildiğim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 4. Cumhurbaşkanı sıfatı ile huzurunuzda bulunmaktayım. Çökmüş bir imparatorluğun küllerinden yaratarak kurulmasına öncülük ettiğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar laik ve demokratik bir ülke olarak yaşayacağı kuşkusuzdur. Atatürk devrimlerini ilk günden itibaren hiçbir zorlama olmadan benimseyip uygulamış bir halkın Cumhurbaşkanı olarak huzurunuzda saygı ile eğiliyorum. Ruhunuz şad olsun.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akıncı’yı bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılayacak. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Akıncı, ortak basın toplantısı düzenleyecek.
Erdoğan, Akıncı onuruna akşam yemeği verecek, daha sonra iki lider Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda TRT Zümrüd-ü Anka Destanı gösterimine katılacak.