Aklımızda bulunması gerekenler

Güray SOYSAL

ANKARA’NIN DA ARTIK ŞAMPİYONU VAR

Biliyoruz, sezon yeni başladı.
Futbol Federasyonu ile Sağlık Bilim Kurulu arasındaki soğuk havanın devam ettiği her fırsatta görülüyor.
Federasyon “Lig maçlarını seyircili oynatacağız” inadına karşılık, Bilim adamlar “İşler iyi gitmiyor. Böyle bir düşüncenin gerçekleşmesi mümkün değil” karşılığını veriyor.
Bilim Kurulunun verdiği istatistiğe göre, salgında Ankara birinciliği uzak ara elinde tutuyor.
Yani…
Ankara bu konuda ne yazık ki şampiyonluğu eline geçirmiş durumda.
Başkent takımları lig sonunda şampiyonluk çıkaramıyor, hoş değil çok da üzücü ama korona döneminde böylesi bir gerçekle de karşı karşıyayız!

EFSANE GÜREŞÇİYİ ANDIK

Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu, Türk güreşinin efsane isimlerinden biri olan Tevfik Kış’ı ölüm yıldönümünde rahmetle andık. Tevfik Kış geçtiğimiz yıl 85 yaşında hayatını kaybetmişti.
Güreş denildiğinde gözlerinin içi gülen bu efsane güreş adamı birçok kez Türkiye, Balkanlar, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonlukları ülkemize getirmişti. Daha sonraları antrenörlük yapan bu güreş sevdalısı, şimdiler Türk Güreş Vakfı’nın Karşıyaka’daki anıt mezarında, merhum güreşçi dostları ile birlikte huzur içinde yatıyor.
Allah rahmet eylesin.

ADAM GİBİ BİR ADAM..

Evet, Gökhan Gönül’den bahsediyorum.
Kendisini Gençlerbirliği’nden bu yana tanırım.
Fenerbahçe, Beşiktaş, sonra yeniden Fenerbahçe’ye gelişindeki davranışı ile adam gibi, bir sporcu olduğunu gösterdi. Eşi hanımefendinin sırılsıklam Fenerbahçe olmasına karşılık, eski takımı Beşiktaş’ın büyüklüğünü, geri döndüğü Fenerbahçe’de bir kez daha gösterdi.
“Beşiktaş’a gol attığımda mutlu olur, ancak sevinmem” diyerek bu büyük kulübe ve eskiden yediği ekmeğin kıymetini gösterdi.
Şimdi… Fenerbahçe’de 77 numaralı formayı giyecek.
Ancak.. 100 numaralı bir sporcu olduğunu Fenerbahçe’de yine gösterdi.

Unutulmayanlar / KEMAL MERKİT

Motosiklet yarışının “Çöl Kaplanı” adını alan sporcu 7 Haziran 1960’da İstanbul’da doğdu. Yıllarını motokros ve enduro branşlarının gelişmesine yarışarak verdi. İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra Avusturya Lisesini bitirdi. Daha sonra Viyana’da işletme alanında lisans eğitimi yaptı. Babasının teşviki ile mekaniğe önem verdi. Bu nedenle motosiklet sporunun gelişmesinde öncülük yaptı. Dünya’daki müsabakalara katılırken, 2002’de Dakar Rallisi’ne motosiklet dalında katıldı. 9 kez Dakar Rallisi’ne iştirak ederken 7 Eylül 2012’de Konya’daki Meke gölünde 19 yaşındaki Hollandalı sporcu Wonter Vaar Kamp’ın çarpması sonunda ikisi birden vefat etti.

İŞ BİLMEZLER…

TSYD Ankara Şubesi’nin futbol turnuvası bu sezon da düzenlenemeyecek.
Zira…
Bu organizasyonu yapma becerisinden uzak bulunan yöneticilerimiz sayesinde bu yarım asrı aşan turnuvadan bu yılda mahrum kalacağız.
Oysa…
İş bilmez TSYD yöneticileri dernek kanalı ile yaptıkları açıklama ve Kulüp başkanlarının arasına girip fotoğraf çektirme süksesi ile 53’ncü turnuvanın Ankaragücü ve Gençlerbirliği arasında oynatılacağını açıklamışlardı.
Bu açıklamanın üzerine 20 saat geçtikten sonra ikinci bir mesajla turnuvanın iptal edildiği duyuruldu. Sebep ise, Eryaman Stadı’nın yeterli derecede hazır olmadığına tezine dayandırılıyordu.
Adama sorarlar…
Eryaman Stadı’nın durumunu öğrenmeden maçın oynanacağını nasıl açıklarsınız?
Sonra…
53 yıldır yapılan turnuva beceriksizler yüzünden rafa kaldırıldı.
Beceriksizlerin yönettiği TSYD Ankara Şubesi böylece yanlışlarının birini daha ortaya çıkarttı.

BİR TESİS DAHA YOK OLUYOR

Ankara bir spor tesisinden daha mahrum kalacak derken, bu rakamı ikiye çıkartacağım..
1964 yılından bu yana voleybol sporumuza hizmet veren Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu yıkılıp, yerine yenisi yapılacakmış.
Dikkat ederseniz “mış”ı özellikle kullandım. Ankara’nın göbeğindeki Selim Sırrı Tarcan Spor Salonunun elden geçmesinden yanayım.
Ancak…
Yıkıldıktan sonra, kaderi ile başbaşa bırakılması konusunda şerbetliyiz.
Zira…
19 Mayıs, Cebeci Stadı ile Anıttepe Stadının ne durumda olduğunu, kaderi ile başbaşa bırakıldığını, gördükten sonra, Selim Sırrı Tarcan Spor Salonunun da aynı akıbete uğrayacağına kalıbımı basarım. Bu düşünceme Ostim Stadının son durumu güç kazandırdı.
Bir kez daha”fukara ve garibim Ankaram” diyerek noktayı koyuyorum.

Doğru söze ne denir?

Mütevazi yaşamak en büyük şöhrettir. Sen susarsan, asaletin konuşur.