Akşener: Bu bütçe, yandaş müteahhitleri koruyan bir bütçe

TBMM – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bu bütçe, vergi adaletsizliğini artırarak devam ettiren bir bütçedir. Bu bütçe, insanımıza kuru ekmeği reva gören bir bütçedir. Bu bütçe, yandaş müteahhitleri koruyan, milleti unutan bir bütçedir. Bu bütçe, faiz ödeneklerinin yüzde 31 artırıldığı, çiftçimize doğrudan desteğin ise yerinde saydığı bir bütçedir.” dedi. Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Genel Kurulda kabul edilen 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
İYİ Partili milletvekillerinin bütçe görüşmelerinde milletin hakkını savunmak için mücadele ettiğini vurgulayan Akşener, “Bu mücadeleyi normal şartlarda vermediniz. Bu mücadeleyi üç-beş atanmışın, darbecilerin şımarıklığını aratmayan tavırlarına karşı verdiniz. Bu mücadeleyi milletin vekillerini sarayın memurlarına ezdirmeye kalkan bir küstahlığa karşı verdiniz. Emin olun ki milletimiz, vekillerine dolayısıyla kendisine yapılan saygısızlıkları unutmayacak. Sandık günü geldiğinde bunun faturasını iktidarın önüne koyacak.” diye konuştu.
“2021 bütçesinde tasarruf ve ciddiyet yok”
Meral Akşener, bu düzenin böyle süremeyeceğini, millet tasarruf ediyorsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tasarruf etmek zorunda olduğunu belirtti.
2021 yılı bütçesinde tasarruf tedbirleri ve ciddiyetin olmadığını ileri süren Akşener, “İktidarın hedeflediği bütçe açığı 245 milyar lira ama son 6 aydaki görev zararları 3,4 milyar lirayı bulan kamu bankalarından bütçeye 40 milyar liralık temettü geliri yazılmış. Arkadaşların öngörüsüne göre 2020’de milyarlarca lira görev zararı yazan bu bankalar 2021’de öyle büyüyecek, öyle bir kar edecekler ki devlete 40 milyar lira gelir sağlayacaklar. Öngörüye bakar mısınız? İşsizlik rekor seviyelere çıkmışken maaşlardan kesilen gelir vergisinde yüzde 21 artış bekliyorlar. Bir de utanmadan buna inanmamızı bekliyorlar. Güler misin ağlar mısın?” değerlendirmesini yaptı.
Bütçe açığının esnafa, çiftçiye, işsize yapılan yardımlardan değil, tasarruf yapılmamasından kaynaklandığını savunan Akşener, “iktidarın sefa sürmekten bir adım geri atmadığını, millet yerine eşi dostu yandaşı düşündüğünü ve bütçe açığının bundan dolayı oluştuğunu” öne sürdü.
Akşener, 2021 yılı bütçesinin milletin derdine derman olmayacağını, tam tersine milletin sırtındaki yükü artıracağını iddia ederek, şöyle devam etti:
“Bu bütçe, vergi adaletsizliğini artırarak devam ettiren bir bütçedir. Bu bütçe, insanımıza kuru ekmeği reva gören bir bütçedir. Bu bütçe, yandaş müteahhitleri koruyan, milleti unutan bir bütçedir. Bu bütçe, faiz ödeneklerinin yüzde 31 artırıldığı, çiftçimize doğrudan desteğin ise yerinde saydığı bir bütçedir. Bu bütçe, çalışan yoksulları görmeyen vicdansız bir bütçedir. Bu bütçe, emeklilere sefaleti reva gören vefasız bir bütçedir. Bu bütçe, atanamayan öğretmenlerin, atanamayan sağlıkçıların, işsiz üniversite mezunlarının umutlarını yıkan, insafsız bir bütçedir.
Bu bütçe, annesinden babasından para istemekten utandığı için gündüz uyuyup gece uyumayan gençlerin onurlarını kıran düşüncesiz bir bütçedir. Bu bütçe, EYT’liye, ‘mağduriyetin devam etsin’ diyen fütursuz bir bütçedir. Bu bütçe, devlette saltanatın, şatafatın bütün haşmetiyle devam ettiği israf bütçesidir. Bu bütçe, bir borçlanma ve faiz bütçesidir. Bu bütçe, saray fedailerinin beş maaş aldığı bir yandaş bütçesidir. Bu bütçe, içinde millet olmayan, refah ve umut olmayan bir saray bütçesidir. Ez cümle bu bütçe, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin iflasının bütçesidir.”