Akşener: Bu iktidarı mutfak yıkacak

ANKARA – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Tunç Soyer’i aday göstermesine ilişkin, “Biz, rahmetli Ecevit ile Bahçeli’nin yaptıkları iktidar döneminde bu geride bırakıldı diye düşündük. Babadan oğula suç geçmez, oğuldan babaya da suç geçmez. Ben hapis yatmadım, burada bildiğim kadarıyla hapis yatan başka genel başkan yardımcılarımız da yok ama Nurettin Soyer bir vaka.” dedi.
Akşener, bir otelde, basın yayın organlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek soruları yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Türkiye’nin “başkanlık” sistemine geçmesiyle, ittifakların ortaya çıktığını belirten Akşener, iktidar partisinin yaptığı her anlaşma mübah olarak görülmesine rağmen, CHP ve İYİ Parti’nin yan yana gelmesinin yanlış olarak değerlendirildiğini söyledi. Yerel seçimlerde muhtarların, belediye meclis üyelerinin, ilçe, belde, il ve büyükşehir belediye başkanlarının seçileceğini anımsatan Akşener, “Seçim sonrasında aşağı yukarı 4 yıl bir daha seçim olmayacak. Dolayısıyla ‘Allah Allah’ sesleriyle bu seçime gitmenin ne manaya geldiğini anlayabilmiş değilim. Yerelde hizmet edecek insanları seçeceğiz. Dolayısıyla iki iş birliği grubunun adayları yarışacaklar.” diye konuştu.
Meral Akşener, “İzmir’de partilileriniz Tunç Soyer’e oy versin mi?” sorusunu “Elbette, iş birliği yapılmış. Bizim adaylarımıza CHP seçmeni, CHP adaylarına da İYİ Parti seçmeni, tarafımızdan oy vermeye yönlendirilecek.” diye yanıtladı.
“Mansur Yavaş Ankara için neden İYİ Parti’den aday olmak istemedi? HDP ile nasıl bir ittifak yapacaksınız?” sorusuna Akşener, “Çok ayıp bu. HDP ile ittifakımız yok. Bizi desteklemiyor ki HDP. Mansur Bey’in endişeleri vardı. CHP, ana muhalefet partisi daha yüksek seçmenden tercih aldı. Daha önce, 2014’te de CHP’den aday olarak şaibeli bir biçimde kaybettiği için orayı tercih etmiş olabilir ama Mansur Bey Ankara’da hem İYİ Parti’nin hem de CHP’nin ortak adayıdır. Kendisinin kazanacağına dair gözlemlerim çok kuvvetlidir.” karşılığını verdi. HDP’nin İstanbul, İzmir ve Adana’da aday çıkarmayacağını açıkladığını anımsatan Akşener, HDP ile iktidarın birbirine alışık olduğunu, çözüm sürecini birlikte götürdüklerini, bu seçimde kimin kimi desteklediğinin görüleceğini söyledi.
“Bütün seçmenlerin oylarına talibiz”
“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘Türkiye’de Cumhur İttifakı’nın oylarının düşmesinin bir sistem tartışmasına yol açacağını’ söyledi. Buna siz nasıl bakıyorsunuz?” sorusunu Akşener, “Hayır, biz öyle görmüyoruz. Referandumda parlamenter demokrasiyi savunduk, 24 Haziran’da biz kazandığımız takdirde parlamenter demokrasiye dönüş için bir yol haritası çizeceğimizi söyledik ama bugün an itibariyle bu bir yerel seçim.” diye yanıtladı.
Ankara ve İstanbul’da Cumhur İttifakı’nın kaybedeceğini savunan Akşener, “Bu iktidarı mutfak yıkacak, ateş almış gidiyor. Ankara, İstanbul, İzmir… Bu üç ili Millet İttifakı’nın aldığını varsayın. Ertesi gün benim tanıdığım Sayın Erdoğan çıkacak, ‘Milletimizin verdiği ültimatomu anladım’ diyecek, jet hızıyla bakanları değiştirecek, ondan sonra kongresini, değişiklikleri yapacak, ‘Aldım dersimi gidiyorum’ diyecek. Dolayısıyla belediye başkanlıkları değişti diye ‘hadi seçim’ diye bir kavram yok.” dedi.
Akşener, “İttifak kurarken en zorlanılan noktalar hangileri?” sorusuna, “CHP, köklü ve zorlu bir parti. Yani Sayın Kılıçdaroğlu açısından bakıldığında çok kolay yönetilebilir bir parti değil. Ciddi ağırlığı olan kişilerin bulunduğu bir siyasi parti, belli dengeler var. Biz ise yeni bir siyasi partiyiz ve hedefimiz kalıcı olmak. Hem CHP hem İYİ Parti demokrasiyi tuttuğu için bu alanda zorluk yaşadık. Onun için çok uzun sürdü müzakereler. Çıkan sonuçlar derseniz ki ‘yüzde 100 içinize sindi mi’, elbette yüzde 100 olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu’na sorsanız, elbette yüzde 100 olmaz ama mesele burada karşılıklı iyi niyetli adımlar atmaktır. Çıkan sonucun seçmenlerimiz açısından bir sinerji yarattığını görüyorum.” karşılığını verdi.
“CHP ile ittifak nereye kadar devam edecek? İYİ Parti olarak Kürt seçmene yönelik bir mesaj vermeyecek misiniz?” sorusu üzerine Akşener, “Türkiye’nin bütün seçmeninin oylarına talibiz ama siyasi iletişimde ‘çerçevelemek’ diye bir kavram mevcuttur. Kendileri her haltı yapıp karşısındakini çerçevelemeye çalışan tavır var Türkiye’de. Benim itirazım bunadır.” değerlendirmesinde bulundu.
“CHP adaylarına oy vereceğim”
Diyarbakır’da 8 bin küsur oy aldıklarını anımsatan Akşener, bunun çok kıymetli olduğunu, bunun için iletişimi sürdürmeye devam edeceğini dile getirdi.
“Ankara’da bazı ilçelerde herkes kendi adayını gösterecek. Özellikle Etimesgut ön plana çıkıyor. Bu bir çelişki oluşturur mu? İkincisi, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde az oy farkla CHP’li belediye başkanı görevde. İYİ Parti’nin oradan aday göstermesi söz konusu. Bu bir taktik hamle midir, yoksa bir anlaşmazlığın sonucu mudur?” sorusu üzerine Akşener, müzakerelerde Kılıçdaroğlu’nun da kendisinin de ilgili arkadaşlarını görevlendirdiğini, kendilerinin sadece problemli olan alanlarda devreye girdiklerini söyledi.
CHP örgütlerinin bazı il ve ilçelerde taleplerinin olduğunu belirten Akşener, şöyle konuştu: “Ben milletvekili olmadığım için istediğim yerde oy kullanamıyorum. İkametim olan Üsküdar’da ve büyükşehirde CHP adaylarına oy vereceğim. Evimizde 5 oy var, 5’i de aynı durumda. Yani milletvekili olsam Kocaeli’ne giderdim, ilçeyi Kandıra’da kullanırdım, büyükşehir de bizde, öyle kullanırdım ama böyle bir durum yok. Ben orada sıkıntıyı gördüğüm için, oy oranında da bir fark olduğu için orada bir esneklik gösterdim. Bunu da örnek olsun diye yaptım ama teşkilat denilen organizasyonda bazen dirençler oluyor. O dirençleri bazen kıramıyoruz.”