Akşener: Yorgun olduğunu anladım, evine dön

ANKARA – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması yönündeki açıklamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi için bir “salvo” olduğunu söyleyerek, Bahçeli’ye “Son hadiselere baktığımız zaman, ben kendisinin bir yakın arkadaşının kız kardeşi olarak kendisini evine dönmeye davet ediyorum. Çok yorgun olduğunu anladım. Dolayısıyla evine dönmeye, biraz tefekküre, evinde dinlenmeye davet ediyorum” dedi.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnafın ve yurttaşların sorunlarını dinlemek için Konya’ya geldi. Akşener, Konya programına Tuzlukçu Belediyesi’ni ziyaret ederek başladı. Burada Akşener’i CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa karşıladı. Akbuğa, “Konya’da Millet İttifakı’nın tek belediye başkanı olarak sizi ağırlamaktan gurur duyuyorum” dedi.
Akbuğa, belediyenin tarım alanında yaptığı yeniliklerden bahsederek, “Vatandaşa karşılıksız bağ evleri veriyoruz. Bağ evlerini yeniden hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Akbuğa lavanta üretimi yaptıklarını da kaydederek, “400 dekar lavanta üretimi yapılıyor” diye ekledi.
Akşener Türkiye’nin nefes almaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Akbuğa ise “üretmeyen bir devlet yapısı” olduğunu belirterek, “Bacaların tütmediği yerde bu işler olmuyor” dedi. Akbuğa kadın cinayetlerinde ölen kadınlar için yapacakları projeden bahsetti.
DEVA Partisi Tuzlukçu İlçe Başkanı Ali Manav, AKP’nin de kurucu başkanı olduğunu kaydederek, kurucu başkanı olduğu partiden dert yandı. Akşener, “Seçmen maalesef özne olmaktan çıktı” diye yanıt verdi.
ÇİFTÇİ DERT YANDI
Akşener de çiftçi de dert yandı. Çiftçi gübrenin 4 bin 500 liraya çıktığını, havza bazında destek beklediklerini vurguladı. Çiftçi, “400’e yakın kuyu var, neredeyse hepsinin elektrikleri kapalı” diyerek, elektrik şirketi MEDAŞ’tan dert yandı. Çiftçi, Tarım ve Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’na borçları olduğunu söyledi. Çiftçi, Akşener’den esnaf gibi çiftçinin sorunlarıyla da ilgilenmesini istedi.
“ÜZÜLMESİNİ İSTEMEDİĞİ İÇİN”
Burada dikkatimi çeken şu, bu geri gönderilmenin üzerine Sayın Bahçeli ikinci kez Anayasa Mahkemesi’nin kapatılmasına dair bir hızlı salvoda bulundu, tehditler savurdu. İki şey var. Birincisi Sayın Bahçeli çok mübarek bir isim olarak tanımladığı ve 2023’te Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan ettiği Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin ikinci defa seçilip seçilmeyeceği konusunda Türkiye’de hukukçular ikiye bölünmüş durumda. Böylesine bir pozisyonda, çok muhterem ve çok mübarek kabul ettiği Cumhurbaşkanı adayının üzülmesini istemediği için ne olur ne olmaz diye bugünden Anayasa Mahkemesi’ni haşlamaya başladı. Bunu bir kenara koyarsak, bu tür üst perdeden, racon kesen davranış biçimlerinin hukuka, demokrasiye, insan haklarına, 150 yıllık demokrasi tarihimize uymadığını söyleyebilirim.
BAHÇELİ’YE “EVİNE DÖN” ÇAĞRISI
Son hadiselere baktığımız zaman, ben kendisinin bir yakın arkadaşının kız kardeşi olarak kendisini evine dönmeye davet ediyorum. Çok yorgun olduğunu anladım. Dolayısıyla evine dönmeye, biraz tefekküre, evinde dinlenmeye davet ediyorum.”