Akşener: YSK eliyle milli irade gasbedildi

TBMM – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Vatandaşımızın kendi parasına güveni kalmadı. Döviz mevduatlarının oranı yüzde 44’ten yüzde 54’e çıktı. Kayıtlı işsiz sayımız yüzde 43 arttı. Ülkemizin kredi risk primi yüzde 68 arttı. Bütçe açığı 30,3 milyar liradan 103 milyar liraya çıktı.” dedi.
Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdikleri olağanüstü tüzük kurultayına değindi.
Akşener, Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çöken bugünkü iktidar ve ortağını daha fazla taşıyamadığını, ekonomiden dış politikaya, eğitimden yargıya, devletin bütün gelenekleri ve teamüllerinin tahrip edildiğini öne sürdü.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomi paketlerini eleştiren Akşener, “Milletin parası damada teslim edileli 10 ay olmuş, 8 tane paket açıklanmış. ‘Ekonomi toparlanacak’ diye açıkladıkları her paketle işler daha da kötüye gitmiş.10 ayda kişi başına milli gelirimiz yüzde 19 azaldı. Enflasyon yüzde 27’ye, faizler yüzde 32’ye çıktı.” ifadesini kullandı.
YSK’nin İstanbul kararı
Meral Akşener, Yüksek Seçim Kurulunun, (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarlanmasına ilişkin kararını eleştirerek, 6 Mayıs’ta, milletin iradesine karşı YSK eliyle bir darbe yapıldığını ileri sürdü.
Akşener, “Daha önce şahit olduğunuz 28 Şubat’ın bir tekrarını yaşattılar ülkemize. Demokrasimiz bir kez daha kesintiye uğradı. Sayın Erdoğan ‘milletin kararını tanımıyorum’ dedi ve sandığı tekmeledi. YSK eliyle milli irade gasbedildi. Sonra da ‘gerekçeli karar’ diye bir belge açıkladılar. Bir kez daha ifade ediyorum. Darbenin gerekçesi, merekçesi olmaz. Darbe, darbedir. Bir tomar kağıt harcayarak üstünü örtmeye çalıştıkları gerçek gerekçe bellidir. Sayın Erdoğan emretti, YSK yerine getirdi.” değerlendirmesini yaptı.
Meral Akşener, AK Parti’li belediyelerin yaptıkları harcamalar ve ihalelerine de değinerek, şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz günlerde, Sayın Mansur Yavaş, bir ihale sonucunu açıkladı. Bu beylerin, üç yıl önce 1 milyar liraya ihale ettikleri iş, bugün 180 milyon liraya ihale edildi. El insaf. Beş katı beş. Belediyeler teker teker borçlarını açıklıyor. Kişi başına beş binle, on bin lira arası borç yapmışlar. Bunlar, yalnızca devleti değil belediyeleri de borç batağına gömmüşler. Neymiş gönül belediyeciliği? Bunların her işi böyle. Köprülerde, otoyollarda, tünellerde hep aynısını yaptılar. 17 yıllık ekonomi politikasının özetidir bu. Milletin çocuklarına ‘yok’ çekenler milletin kaynaklarını, işte böyle yağmalıyorlar.”
Türkiye’nin ekonomik büyüme oranları bakımından Sudan, Azerbaycan, Uruguay gibi ülkelerin gerisinde kaldığını anlatan Akşener, görüşlerini paylaştı:
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her konuşmasında ‘Türkiye’yi nereden nereye getirdik? diyor. 17 senede Türkiye’yi 3 kat büyütmüşler. 2002’de gayri safi yurt içi hasılamız 250 milyar dolarmış. Bugün 750 milyar dolara çıkarmışlar. İhracatı 4 kat artırmışlar. İyi de 17 senede dünya yerinde mi durdu? Aynı dönemde yani 2002-2019 arasında mesela Uruguay 4 kat büyümüş. Aç susuz, gıda yardımıyla ayakta duran Sudan 6 kat büyümüş. Komşumuz Rusya 5 kat büyümüş. Azerbaycan 6 kat büyümüş. Çin 8 kat büyümüş. Sen bunlar kadar olamamışsın, neyin havasını atıyorsun?”
Akşener, gelişmiş ülkelerin eğitim ve teknoloji ile geleceğe yatırım yaptığını, Türkiye’nin ise bu konuda medeniyet trenini kaçırdığını savundu.
Meral Akşener, bugün 181 üniversitede 7.5 milyondan fazla Türk gencinin eğitim aldığını ancak Türkiye’nin en büyük şirketlerinin sadece birkaç okuldan mezun olan öğrencileri kabul ettiğini belirtti.
Dünya sıralamasında ilk 500’e giren bir tek devlet üniversitesi olmadığı için büyük şirketlerin yurt dışında eğitim görmüş gençleri işe aldığını öne süren Akşener, “Bunun tek sorumlusunun  içi boş binalar dikmeyi, eğitime yatırım zanneden beton kafalılar.” değerlendirmesini yaptı.
İYİ Parti’nin TBMM Grup Toplantısı’na geçtiğimiz haftalarda saldırıya uğrayan gazeteci Yavuz Selim Demirağ da katıldı.