Alaeddin Yavaşca için 90. yaş günü konseri

Müziğimizin yaşayan değerlerinden ünlü bestekâr ve Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın 90. Yaş günü Cemal Reşit Rey’de yapılan konser ile kutlandı.

Ustanın birbirinden kıymetli eserlerini 35 kişilik Cumhurbaşkanlığı korosu eşliğinde unutulmaz bir gecede seslendirdiler.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile beraber İstanbul Büyükşehir belediyesi katkılarıyla organize edilen gecede birçok izleyici oturacak yer bulamadı. Gelen misafirlerin birçoğu konseri ayakta izlemek zorunda kaldı.

Çok yoğun ilginin gösterildiği 90. yaş günü konserine katılanlar arasında Ulusoy Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ulusoy, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu, İnan Kıraç, Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Ahmet Özhan, Hıncal Uluç, Oktay Ekşi, Başaran Ulusoy, Mustafa Sağyaşar, İstanbul Büyükşehir Kültür Dairesi Başkanı Abdurrahman Şen vardı. Kilis valisi bir sürpriz yaparak ustanın doğup büyüdüğü evin kamulaştırıp müze haline getirileceği müjdesini gelen misafirlerle paylaştı. Pelit Pastahaneleri’nin hazırladığı çok özel bir pastayı ünlü bestekâr eşiyle beraber kesti.

Daha sonra ünlü bestekârın şarkılarına geçildi. Önemli bestelerinden, ”Artık bu solan bahçede bülbüller ötmüyor ”, ” Ne günah etse açılmaz iki gönül arası”, ”Kimseyi böyle perişan etme Allahım yeter” , ”Senden uzak günlerim zindan oluyor ”, ”Ağlar gezerim sahili ”, ”Ne bildin kıymetimi”, ”Başka söz söylemem aşktan yana” , ”Ümitsiz bir aşka düştüm” ve daha pek çoğu koro tarafından seslendirdiler.

Mustafa Yolaşan’ın sunumuyla gerçekleşen gecede Ahmet Özhan da 2 eser seslendirdi. Etkinliğin son bölümünde Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca sahneye çıkarak iki şarkısını söyledi ardından konser sanatçının yönettiği koronun eserleriyle son buldu.

Türk Musikisi’nin büyük bestekârı ve yorumcusu, değerli eğitim dostu Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın 644 civarında beste, semai, şarkı, çocuk şarkıları ve çeşitli saz eserleri bulunuyor. “2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” ve “2010 TBMM Üstün Hizmet Ödülü” de içinde olmak üzere 200’ün üzerinde ödül ile onurlandırılan Devlet Sanatçısı, eserlerinin telif haklarını da içeren mirasını 2010 yılının Kasım ayında vasiyet yolu ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na TEGV) bağışlamıştı.

AYŞE TAŞ” ZERAFETİ İLE BÜYÜLEDİ

Kırklareli Belediye Başkanlığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlama etkinliklerine musiki dolu bir başlangıç yaptı.

Kırklareli Belediyesi ve Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin katkılarıyla, Türk Sanat Müziği’nin güçlü yorumcusu Ayşe Taş Rektörlük Kültür Merkezi’nde sanatseverler ile bir araya geldi.

7 Mart Pazartesi günü saat 20.00’de başlayan programa, yoğun bir katılım gösteren Kırklarelililer, Ayşe Taş’ın seslendirdiği birbirinden güzel Türk Sanat Müziği eserlerine eşlik etti.

Uzun yıllar TRT’de ses sanatçısı olarak yer alan, yurtiçi ve yurtdışında birçok konser veren Ayşe Taş, geleneğini bozmayarak sahnedeki coşkusu, seyircisine gösterdiği nezaketi ve yakınlığı ile Kırklarelilileri mest ederek unutulmaz bir gece yaşattı.

İLHAN ŞEŞEN’DEN İLK AŞKA ÖMÜRLÜK ŞARKI

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği kültür-sanat etkinlikleri kapsamında hayranlarıyla buluşan ünlü şarkıcı ve besteci İlhan Şeşen, unutulmaz bir konsere imza attı.

Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde verdiği konserde ‘Rüzgâr, Ellerimde Çiçekler, Eller Eller, Neler Oluyor Bize, Aşk Layık Olanda Kalmalı, Ankara’dan Abim Geldi’ gibi sevilen eserlerini seslendiren İlhan Şeşen, sempatik tavırları ve hoş sohbetiyle herkesin beğenisini kazandı.

Konserde ayrıca eşine yazdığını söylediği ilk bestesini de hayranlarıyla paylaşan İlhanŞeşen, sürpriz yaparak son bestesi olan şarkıyı da hayranları için söyledi. Son bestesi ile sanatseverlerden tam not alan şarkıcı, ilk şarkısının hikâyesini ise şöyle anlattı: “Bizim mahallemizin en güzel kızıydı Arzu. Ben mahallenin en yakışıklı olmasını bırakın o zamanlar yakışıklı bile değildim. Ancak mahallede gitar çalıp şarkı söyleyen sadece ben vardım. Son yazdığım şarkı gibi ilk şarkımı da şimdiki eşim Arzu’ya yazdım.”

Küçükçekmecelilerle sohbet ederek konserine devam eden Şeşen, “Böyle bir seyirciyle ilk defa karşılaşıyorum. Ne güzel tüm şarkılarıma hep bir ağızdan eşlik ediyorlar. Küçükçekmece’ye taşınmak isterim” dedi. Konserde ayrıca kemancısı ile düet yaparak ‘Ne Tuhaf’ şarkısını da seslendiren İlhan Şeşen, kemancısının yakında albüm çıkaracağı müjdesini verdi. Konser sonunda ise Küçükçekmecelilerin dakikalarca ayakta alkışladığı İlhan Şeşen’e, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Nurettin Çevik teşekkür ederek çiçek takdim etti.

DOĞANCAN KAŞIKARA ÖĞRENCİSİ OLDU ÜNİVERSİTEDE KONSER VERDİ

Atılım Üniversitesi Hukuk ve Etik Topluluğu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde farkı bir etkinliğe önderlik etti. Üniversitenin öğrencilerinden Doğancan Kaşıkara bu kez şarkılarını kadınlar için söyledi. 07 Mart 2016 Pazartesi günü Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Orhan Zaim Konferans Salonu’nda saat 13.30’da gerçekleşen konserde Maltepe Mûsîkî Cemiyetı koristleri Doğancan Kaşıkara’ya eşlik etti.