Almanya Büyükelçiliği’nden ekolojik üretime destek

Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, Türkiye’de siyaset, ekonomi ve tarım alanından üst düzey temsilciler ile yabancı konuklardan oluşan 130 davetli için Ankara Hilton Otel’de organik tarım ürünlerinin yer aldığı bir gala yemeği düzenledi

NAZ AKMAN / ANKARA- Almanya Büyükelçiliği, Ankara Hilton Otel’de düzenlediği “Organik tarım ürünleri” başlıklı gala yemeğinde yaratıcı ve sürdürülebilir tatlardan oluşan bir festivale imza attı. Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann’ın ev sahipliğinde düzenlenen yemekte, Türkiye’de siyaset, ekonomi ve tarım alanından üst düzey temsilciler ile yabancı konuklardan oluşan 130 davetliye eşsiz tatlardan oluşturulan bir menü sunuldu. Türkiye Hilton Otelleri şef aşçısı Andreas Scheuregger’ın piyasada bulunan organik ürünlerle altı yemekten oluşturduğu sağlıklı ve lezzetli yemekler konukların beğenisine sunuldu. Yemekte ayrıca Almanya’dan ithal edilen organik şarap ve köpüklü şaraplarda ikram edildi.
Erdmann, “Doğaya ve doğal ürünlere geri dönüş trendi”
Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, sürdürülebilirlik açısından tarımın önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, tarımın desteklenmesi gerektiğini söyledi. Erdmann, “İşin özünde aslında her etkinliğin ve her akşam yemeğinin bir slogan ve başlık altında yapılması gerekiyor bizde eğlenceli olması açısından ‘Organik’ başlığı koyduk. İki yıl önce de yine aynı şekilde Hilton Otellerinde böyle bir akşam yemeği düzenlemiştik ve akşam yemeğinin adını da Turkıs Dinner koymuştuk. Türk ve Alman mutfağını bir araya getirerek, Alman sosisi ve baklavayı birleştirmiştik. Bugün de bu başlığı seçerken arka planda yatan sebepler ciddi nedenlere dayanıyor. Organik ürünlere baktığımızda Almanya’da ve diğer ülkelerde giderek önem kazanan bir konu olduğunu görüyoruz. Doğaya ve doğal ürünlere geri dönüş giderek daha fazla önem kazanıyor. Son derece uzun bir menümüz var. Şaraplarımızı özellikle sizinle paylaşmak istiyorum, bunlar organik ve Alman yapımı şaraplar” diye konuştu.
“Türk usulü yemekler tercih edildi”
Tarım ve Gıda Ateşesi Peter Bohlen de ekolojik üretime destek amacıyla gala yemeğini organik ürün konseptiyle düzenlediklerini ifade etti. Menüde yer alan yemeklerin hazırlanmasında Türkiye’de üretilen organik ürünlerin tercih edildiğini bildiren Bohlen, konuklara sunulan yemeklerin de Türk usulü olduğunu kaydetti. Tarım sektörünün ülkelerin gelişimi açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Bohlen, Türkiye’de artan nüfusa karşın azalan üretimin ekonomik krize yol açabileceğini dolayısıyla tarım politikalarının desteklenmesi gerektiğini vurguladı.