Altındağlı kadınlardan “El Emeği Göz Nuru Eserler” Sergisi

5 bin ürün Ulucanlar’da sergilendi

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) – Altındağ Belediyesi’nin 24 mahallede hizmet veren Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’nde üretilen el emeği göz nuru beş bin ürün, Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenmeye başlandı.
Altındağlı kadınların eğitim ve kültür merkezlerinde ürettiği binlerce ürün, görücüye çıkarıldı. Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılışı yapılan “Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi Yıl Sonu Sergisi” 14 Haziran Perşembe gününe kadar ziyarete açık olacak. Ramazan ayına özel tasarımların da göz kamaştırdığı sergide 100’den fazla branşta 5 bine yakın ürün Ankaralılarla buluştu. Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezleri’nde yıl boyunca üretilen ipek koza, resim, hat, ebru, çarşaf bağlama, ev dekorasyonu, çiçek yapımı, taş bebek, gümüş işlemeciliği, tasarımlı sabun yapımı gibi 100’den fazla branşta 5 binin üzerinde eser yılsonu sergisinde ziyaretçilere tanıtılarak, sergilendi.
Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi’nde düzenlenen açılış töreninde ayrıca Kadın Eğitim ve Kültür Merkezleri’nde halk dansları eğitimi alan kadınlardan oluşan “Halk Oyunları Topluluğu” gösterisi yapıldı. Yılsonu sergisinin açılış konuşmasını yapan Altındağ Belediye Başkan Veysel Tiryaki, Altındağlı kadınların sanat ve tasarım zevkinin ortaya çıktığı yılsonu sergisinde, sabrın ve azmin bir kez daha ortaya konduğunu söyledi. Tiryaki, kadın eğitim kültür merkezlerindeki üye sayısının 60 bini geçtiğini ifade ederek şöyle konuştu:
Tiryaki, “Altındağ’da zihin dünyasında kalıcı izler bırakmak için yola çıktık”
“Altındağ Belediyesi’nin kadın eğitim kültür merkezleri tarafından her eğitim öğretim yılının sonunda yapılan bu sergilere Altındağlılar olarak çok alıştık. Altındağ adeta yeniden inşa ediliyor, bir zihniyet devrimi yaşanıyor. 12 yıl önce başladığımız bu çalışmalarda gelinen noktayı çok iyi görüyoruz. Altındağ’ın her mahallesine açılan merkezler sadece boş vakitlerin geçirileceği yerler değil, aynı zamanda eğitim merkezleridir. Altındağ olarak fiziken değişirken, zihin dünyasında kalıcı işler bırakmak için bu çalışmaları başlatmıştık. Kadın eğitim kültür merkezlerimizin üye sayısı 60 bini geçti. Kadınlarımız hızla değişen dünyada kendine yer ediniyor. Kendileri ve çocukları için bu merkezler önemli. Samimi duygularımla, attığımız her adımda bize fazlası ile karşılık veren, Altındağlı kadınlar başta olmak üzere, Altındağlı tüm hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum. Biz başlattık, onlar duaları ile bizimle beraber oldu, bize destek verdi. Bugün Altındağ’ın gecekondu bölgeleri başta olmak üzere farklı mahallelerde okullar, kütüphaneler, camiler, kamu binaları, parklar, yüzme havuzları, halkın sahip çıktığı yeni müesseseler ortaya çıktı. Yüzlerce tesis kazandırdık, her tesisimizi Altındağ’a emanet ediyoruz.”
Önder Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde 7 yıldır eğitim gören Sevgi Kaptan da tasarım alanında önemli bilgilere sahip olduğunu ve merkezlerde aldığı eğitimler sayesinde ev kadınlığından iş kadınlığına adım attığını belirtti.
“Ev hanımıyken, iş kadını oldum”
Kaptan takı, rölyef, ahşap kursları gibi pek çok atölyeye katıldığını söyleyerek, “Evli ve iki çocuk annesiyim. 2011 yılında Önder Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nin açılması ile birlikte hayatımın bu kadar değişeceğini tahmin bile edemezdim. Takı, rolyef, ahşap kurslarına, seminerlere, gezilere, etkinliklere katıldım. Takı kursuna katıldıktan sonra merkez sorumlumuzun teşviki ile Başkan Veysel Tiryaki’nin biz kadınlara ücretsiz tahsis ettiği ve tüm gelirleri yine biz kadınlara kalan Hamamönü El Ürünü Satış Pazarı’nda ürünlerimi satmaya ve paramı kazanmaya başladım. İlk gün 20 Lira para kazandım ve o paramı hala saklıyorum. Benim için çok değerli. Artık kat kat fazlasını kazanıyorum. İnsanın el emeği ile parasını kazanmasının nasıl güzel bir duygu olduğunu anladım. Artık bir iş kadını oldum. Eşim ilk yıllarda merkezlere gitmeme izin vermiyordu. Ancak zamanla onu da değiştirdim. Şimdi kendisi merkezlere gelip, seminerlere katılıyor. Bütün toplumun değişimine vesile olduğunuz ve kadınlara verdiğiniz destekten dolayı kendim ailem ve tüm kadınlar adına teşekkür bir borç bilirim” dedi.