Altınköy zanaatkarları ile de ilgi odağı

100 yıl öncesinin köy hayatını tüm ritüelleriyle ziyaretçilerine sunan Altınköy Açık Hava Müzesi, Türkiye’nin farklı illerinden gelen sanatkar ve zanaatkarları da ağırlıyor.
Altındağ Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, özellikle çocukların ilgi gösterdiği unutulmaya yüz tutmuş sanat dalı Altınköy’de yaşatılıyor. Sanatçıları görmeyi ihmal etmeyen isimlerden biri de Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki. Her hafta farklı sanatçıların bulunduğu Altınköy’de Başkan Tiryaki, önce takunya ve dokuma atölyesini gezdi, daha sonra demir dövdü.
Başkan Tiryaki demir dövdü
Başkan Tiryaki, takunyaların ve dokuma ürünlerin yapım aşamalarına yerinde tanıklık ederek bu sanat dalları hakkında ustalardan bilgi aldı. El dokuması ürünlerin satıldığı atölyeden alışveriş yapan Başkan Tiryaki, bu sanatsal faaliyetlerin Altınköy’e çok yakıştığını ifade etti. Başkan Tiryaki’nin bir sonraki durağı yine aynı bölgede bulunan demir atölyesi oldu. Burada önce ateşi harlayan daha sonra da demir döven Başkan Tiryaki, 40 yıllık ustalara taş çıkardı.