Anadolu OSB’de geleceği olan yatırımlar devam ediyor

Gelişim süreci hızla devam eden Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde (Anadolu OSB), yedi yıl içinde 122 orta ölçekli firma yapı ruhsatını alırken, 3500 kişiye istihdam sağlandı. 2019 Faaliyet Yılı Olağan Genel Kurulu’ nu tamamlayan bölgede oybirliğiyle yeni yatırım kararları alındı

NAZ AKMAN-Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (Anadolu OSB), 2019 Faaliyet Yılı Olağan Genel Kurulu yapıldı. Kurulda, eğitim seferberliğinden çevre dostu yatırımlara kadar pek çok önemli kararlara imza atıldı. Genel Kurul’ da Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dinlenmemek için yola çıkanlar asla yorulmazlar” sözlerini hatırlatarak konuşmasına başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, ülkeye önemli bir miras bıraktıklarını vurguladı.
Tuncay, “Bugüne kadar yapılan işlerle, yatırımcılarımızla, üst yapılarımızla, projelerimizle Türkiye’ ye örnek bir planlı kalkınma modeli olduk. Bizler insan ömrü için uzun bir süreyi geride bırakırken; aynı heyecan ve kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz” dedi.


Tuncay, “Ana alanda tahsis edilmemiş yer kalmadı”
Bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Tuncay, “Bölgemizin ana alanında tahsis edilmemiş yeri kalmamıştır. Genişleme alanında talep toplanırken ana alanda üretim yapan firmalarımız hızla artmaktadır. Bugüne kadar doğalgaz, elektrik vb ana girdilerin temininde zafiyet yaşanmadan ve arızaları zamanında gidermek suretiyle firmalarımızın kesintisiz hizmet almaları da sağlanmıştır. Çevre yatırımları, sosyal ilişkiler, eğitimle ilgili işbirlikleri, yaşamsal alanların düzenlenmesi üretim hayatımızın önemli destekleridir. Bu yaklaşımla üniversite sanayi işbirliğine önem veren bölgemiz; Başkent Üniversitesi ile 490.000 m2lik sosyal donatı alanımızın en az 25 yıllık geleceğini planladık” diye konuştu.


Eğitime yatırım
Sanayicilerin aranan eleman ihtiyacı için geliştirdikleri sistemlere değinen Tuncay, yeni sosyal faaliyetlerinde duyurusunu yaptı. Tuncay, “Türkiye’nin alanında en köklü sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile işbirliği yaptık. Badem ağaçlarından elde ettiğimiz gelirlerle mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilere sağladığımız burslar TEV tarafından takip edilecek. Bursiyerlerimizden öğrenim görenlerin ve mezunların yine bölgemizde staj, yaz çalışması, istihdam gibi olanakları olacak ve katılımcılarımızın ‘aranan eleman’ ihtiyacı karşılanacak. Göletimizin korunması ve iyileştirilmesi için rutin çalışmalara devam edilmiş, ‘Balık Tutma Yarışması’ ve ‘Kurtuluşun Merkezi Anadolu’ya 1764 Bisiklet turu’ 29 Ekim Cumhuriyet Haftası etkinliklerimiz kapsamında burada yapılmıştır. Bu yıl da 13 Eylül 2020 tarihinde mesleki ve teknik eğitime destek olmak amacıyla Ankara’nın en büyük spor organizasyonu olan ‘5. Zafer Bayramı Kutlamaları’ çerçevesinde gerçekleştireceğiz” dedi.
GES, yıllık 1 milyon 760 kilovatlik enerji üretimi ile yaklaşık 230 bin Dolar kazandıracak
Çevre dostu yatırımlarıyla model övgüsü alan Anadolu OSB’nin Güneş Enerji Santrallerini (GES) hayata geçirdiğini ifade eden Tuncay, GES’in yıllık 1 milyon 760 kilovatlik enerji üretimi ile yaklaşık 230 bin Dolar kazandırarak, maliyetini üç yılda karşılayacağını belirtti.
Geliri eğitime harcanacak
Tuncay GES ile ilgili genel kurulda yenilenebilir enerji sistemlerine geçiş için oy birliğiyle karar aldıklarını ve örnek bir uygulama olmasını temenni ettiklerini ifade etti. Tuncay, “Bugüne kadar kaynaklarımızı geleceği olan yatırımlara aktarma konusunda prensipli davrandık. Güneş Enerji Santralleri de (GES) bunun en iyi örneklerinden olacaktır. GES ile hem enerji maliyetlerimizi düşüreceğiz hem de doğa dostu bir yatırıma imza atmış olacağız. Anadolu OSB yönetimi tarafından bölgenin ortak giderlerinin karşılanması için 20 bin metrekare alana sistemimizi kurduk” sözlerine yer verdi.
GES gelirleri ile eğitime destek vereceklerini ifade eden Tuncay, devletin 10 yıl alım garantisi olduğunu belirterek, projeyi kendi öz kaynaklarıyla yaptıklarını söyledi. Tuncay, elde edilecek katma değerle yatırımcıların ortak giderleri dışında meslek yüksekokulu öğrencilerinin daha iyi yetişmesi ve aranan eleman olmasına yardımcı olmak için geliri eğitim alanında kullanacaklarını vurguladı.