Ankara Japon Filmleri Festivali başladı

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Ankara Japon Filmleri Festivali, 2018’de Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülünü alan ve 2019 Akademi Ödülleri En İyi Yabancı Film adayı olan “Arakçılar” filminin özel gösterimi ile start verdi

Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima

NAZ AKMAN – 15’inci Ankara Japon Filmleri Festivali, Atakule’de düzenlenen açılış töreniyle başladı. Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima’nın ev sahipliğinde düzenlenen açılışta 2018’de Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülünü alan ve 2019 Akademi Ödülleri En İyi Yabancı Film adayı olan “Arakçılar” filmi izlendi. Film, hırsızlık yaparak geçimini sağlayan “Osamu” ailesinin hayatını anlatıyor. 24 Şubat Pazar gününe kadar sürecek festivalde sırasıyla Küçük Kız Kardeşim, Fırtınadan Sonra, Samuray’ın Kedisi, Oshın, Ustanın Sesi, Kara Kedi Rudolf ve Kelime Bahçesi filmleri gösterilecek. Festival kapsamında gösterilecek filmler, Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda Türkçe altyazılı ve ücretsiz bir şekilde izlenilebilecek.
Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima festivale ilişkin, “Arakçılar filminin Japonya’nın Türklere tanıtılması konusunda önemli olduğunu düşünüyorum. O nedenle Atakule’nin Premium Sinema Salonu’nda festivalden önce özel gösterim yapmaya karar verdik. Film komedi gibi görünüyor ama aslında ana tema ‘Osamu’ ailesi ve ailenin etrafındaki toplumun ilişkileri ağır ve ciddi bir şekilde anlatılıyor” dedi.
Miyajima, “Kendimi Türklere çok yakın hissediyorum”
Miyajima, Türklerin Japon filmlerine gösterdiği ilgi hakkında ise “Türkiye’ye geleli yaklaşık bir buçuk yıl oldu, Türklerin sıcak ve samimi karşılamaları sayesinde buradaki görevimi keyifle yapıyorum. Kendimi Türklere çok yakın hissediyorum. Japonlar ve Türkler birbirine çok yakın, animasyon filmlerimiz benzer. Türkiye’de Japon animeleri izleyerek dilimizi öğrenen çok sayıda insan var, bu beni cesaretlendiriyor. Atakule’nin sinema salonuna bir kez gelmiştim ama ben de Çankaya’da oturan biri olarak buraya daha sık gelmeyi düşünüyorum. 24 Şubat’a kadar Kızılay’daki Büyülü Fener Sineması’nda filmlerimizi göstereceğiz, herkesin katılmasını arzu ediyoruz” sözlerine yer verdi.