Ankara Kent Konseyi’nden deprem farkındalığı

HABER MERKEZİ-Ankara Kent Konseyi, deprem konusunda farkındalığın artırılması amacıyla 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, Yapı Denetim ve Deprem Mühendisleri Derneği ve ANDA Kardeşe Vefa Derneği’nin iş birliğinde Gençlik Parkı Etkinlik Alanı’nda “Afet Farkındalık Fotoğraf Sergisi” açılışı ile “Hayatlarımız Sallanmasın” adlı tiyatro oyunu sahnelendi.
DEPREM SERGİSİ DUYGUSAL ANLAR YAŞATTI
Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı öncülüğünde hazırlanan “Afet Farkındalık Fotoğraf Sergisi”, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye’de başta Marmara, Van Erciş, Elazığ ve Adapazarı olmak üzere 1930’lu yıllardan başlayarak günümüze kadar yaşanan depremlerde çekilen çarpıcı fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezenler duygu dolu anlar yaşadı.
Deprem konusunda tüm arşivini açarak serginin oluşmasında destek sağlayan Milliyet Gazetesine teşekkür eden Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler, “Türkiye genelinde 2021 ‘Afet Farkındalık Yılı’ ilan edildi. Hedefimiz daire başkanlığımızın görev ve sorumlulukları içerisinde bunu bir haftalık zaman dilimine sıkışmış olarak değil de Türkiye çapında 365 gün farklı etkinlik ve programlarla özellikle de okullarda eğitim çalışmalarıyla farkındalık sürecine dönüştürmek. Ankara Kent Konseyimiz ile birlikte sivil toplum kuruluşlarımızın da desteğini alarak bir farkındalık sergisi açmak istedik. Bu etkinlik bu sürecin birinci adımı oldu” dedi.