Ankara sokaklarının Romanyalı akordeoncusu

Ankara sokaklarında aşina olduğumuz bir ses, akordeonla çalınan “Hatırla Sevgili” şarkısı… Bu melodinin peşine düşünce, ses de bizi sahibine götürdü. Romanyalı akordeoncu Robert Moldovan, eşi ve iki kızıyla sokakta müzik yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Moldovan akordeonunu 24 Saat Gazetesi için çaldı

SULTAN YAVUZ – Romanyalı akordeoncu Robert Moldovan, 10 yıl önce gelmiş Türkiye’ye. Pek çok göç gibi, onun ülkesini terk etme sebebi de ekonomi temelli… Moldovan, “Romanya’da yaşamak ve müzisyenlik yaparak para kazanmak çok zor… Türkiye’de ise hayat daha kolay, sokakta müzik yaparak para kazanabiliyor ve ülkemdekilere gönderebiliyorum” diyor.
Çocuk yaşlardan itibaren çalmaya başladığı akordeonu kulaktan çalan Moldovan’ı, Ankara’da birçok semtte görmek mümkün. Özellikle “Hatırla Sevgili” şarkısı, Çankaya, Ulus, Sıhhıye, Kızılay, Keçiören ve Ümitköy’de yaşayanların aşina olduğu bir melodi olabilir. Moldovan hem eşinin hem de iki kızının da akordeon çaldıklarını ve ailece sokakta müzik yaptıklarını anlatıyor. 20 yıldır müzik yapan ve 10 yıldır Türkiye’de bulunan Moldovan, şimdiye kadar Yalova, Kuşadası, Samsun ve Antalya gibi pek çok şehri müzik yaparak gezmiş.
İnsanların, yaptığı müziği sevdiğini ifade eden Robert Moldovan, repertuarında 100’ün üzerinde şarkı olduğunu ve olumlu tepkiler aldığını söylüyor. Türkiye’ye ilk geldiği yıllarda daha az sokak müzisyeni gördüğüne dikkat çeken Moldovan, “Türkiye’de müzik yaparken zorluk çekmiyorum. Müzik benim için iyilik demek” diyor.