Ankara Uluslararası Ekmek Festivali başlıyor

Unlu Mamüller Danışmanı Mine Ataman, festivalde pek çok ilke imza atılacağını belirterek, “Amacımız insanların doğru ekmeği tanıması ve bilinçli tüketim yapması yani sağlıklı ekmek tüketimini sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

HABER VE FOTOĞRAFLAR NAZ AKMAN (ANKARA) – Ankara Uluslararası Ekmek Festivali, 14 ülkenin katılımıyla ünlü gurmeler, diyetisyenler ve şeflerin sunumuyla 13-15 Ekim tarihleri arasında Cer Modern’de sergilenecek.

Günlük yaşamın temel gıda maddesi ve sofraların vazgeçilmezi olan ekmeğin, yanlış bilinen yönleri, sağlığa faydaları, doğru tüketimi ve farklı ülkelerde yapılan ekmek çeşitlerinin yer alacağı Ankara Uluslararası Ekmek Festivali 13 Ekim Cuma günü başlıyor. 3 gün sürecek etkinliklerde şefler, diyetisyenler ve gurmelerin yapacağı workshoplar ile ekmekle ilgili bilgiler verilecek. Festivalde yer alacak şefler Türk mutfağının yanı sıra uluslararası mutfakların da tariflerini ziyaretçiler ile paylaşacak. Etkinlik öncesi düzenlenen basın toplantısında, Diyetisyeni Hatice Karslıoğlu, Holistik Yaşam Koçu Yeşim Kaya, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar, Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar, Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Birol Akman festival hakkında bilgi verdi. Festivalde, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, K.K.T.C, Türkmenistan, Makedonya, Türk Cumhuriyetleri, Almanya, Arjantin, Belarus, Fas, Güney Afrika, İsrail, İtalya ve Ukrayna gibi ülkeler yer alacak.

Ataman, “Ekmek, peynir ve zeytini paylaşacağız”
Ru-An Fuarcılık tarafından gerçekleştirilecek Uluslararası Ekmek Festivali’ne 75 bin üzerinde katılımcının beklendiği bildirildi. Unlu Mamüller Danışmanı Mine Ataman, festivalde pek çok ilke imza atılacağını belirterek, “Amacımız insanların doğru ekmeği tanıması ve bilinçli tüketim yapması yani sağlıklı ekmek tüketimini sağlamaya çalışıyoruz. Sofrayı ve dolayısıyla sofraları kurmak için gerekli alışverişi kadınlar yapıyor bu nedenle öncelikli hedefimiz kadınlarda doğru ekmek bilincini oluşturmak. Ekmek uygarlıkların gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Dünyada ilk ekmek Anadolu topraklarında yer alan Göbeklitepe’de yetiştirilerek yapılmaya başlandı. Ekmek insanlığın varlığı için temel besin kaynağı olarak diğer gıda maddelerinin de üretilmesine olanak sağladı. Uzun yıllardır Türkiye’de ekmek üzerine araştırmalar yapıyorum. Bir ekmek firmasının genel müdürlüğünü de yaptım. Kendimi ekmek ustası olarak tanımlıyorum. Ru- An Fuarcılıkla ekmek hayalimizi bu festivalde gerçekleştirmiş olacağız. Etkinliklerde, çok farklı ve daha önce yapılmamış ilklere imza atmayı düşünüyoruz. Ekmek ve sanat, ekmek ve sağlık, ekmek ve çocuk sağlığı, spor ve ekmek, ekmeğin bilimsel yanları ve gastronomi gibi pek çok alanda ekmeğin püf noktalarını masaya yatıracağız. Festivalde ayrıca farklı ülkeler stant açarak kendi ekmek kültürlerini de tanıtacaklar” dedi.