Ankara’da “Anadolu Tarihi ve Kültür Değerlerini Anlama Çalıştayı”

Gökdemir: Anadolu, her metrekaresinde adeta tarih fışkıran bir açık hava müzesi gibidir

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü katkılarıyla Kültür Sanat Muhabirleri Derneğince, Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde düzenlenen “Anadolu Tarihi ve Kültür Değerlerini Anlama Çalıştayı”nda Ankara’nın tarihi ve kültürel önemine dikkat çekti

NAZ AKMAN – Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’nin, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle düzenlediği, “Anadolu Tarihi ve Kültür Değerlerini Anlama Çalıştayı”nda, alanında uzman öğretim görevlileriyle tarihi değerlere sahip çıkılması konusunda çağrıda bulunuldu. Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde yapılan çalıştayda, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’nun her bir karış toprağında tarih yattığına dikkat çekilerek, bu geçmişe ve kültüre sahip çıkma konusunda kamuoyu oluşturmanın gerekliliğine değinildi.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim üyeleri Dr. Sema Demir

“Tarihin ve kültürün başkenti, Ankara”
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, etkinliğin Ankara’da düzenlemesine ilişkin, “Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden Anadolu, her metrekaresinde adeta tarih fışkıran bir açık hava müzesi gibidir. Helenistik Dönem’de Galat boylarından Tektosag’ların başkenti olan Ankara, Roma Dönemi’nde taşra örgütünün başkenti, Bizans Dönemi’nde imparatorların konakladığı önemli bir kent, Osmanlı Dönemi’nde ise Anadolu Eyaleti’nin merkezi, İstiklal Savaşı’nın komuta merkezi ve Türkiye’nin de Başkenti olmuştur. Ankara bütün bu yönleriyle tarihimizin ve kültürümüzün de başkentidir. Yaşayan nüfus itibariyle de Anadolu’nun harmanıdır. Ulus’ta bulunan bugün ki Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin bulunduğu yerleşkede Ankara’nın günümüze kadar gelen tarihinin bir aynasıdır. Çalıştayımızı Ulus’ta bu tarihi mekanda yapmamızın ana gayesi de Ulus’a dikkat çekmek ve böylesine önemli bir tarihi mekanı içerisinde bulunduğu tarihimize ve kültürümüze yakışmayan görüntüden kurtarmak amaçlıdır” dedi.
Ulus’ta bulunan tarihi yapılara işaret eden Gökdemir, “Ulus, marka haline gelmiş olması gerekirken, ne yazık ki bugün gayrimeşru yaşantılarla anılmaktadır. Bu konuda yerel yönetimlerin çabasının olduğunu biliyoruz ancak atılacak adımların hızlandırılması gerektiği kanaatindeyiz. Tarihimize, başkentimiz Ankara’dan başlayarak sahip çıkıp, gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarabilirsek daha iyi nesillerin yetişmesine vesile olmuş oluruz” ifadesine yer verdi.
Gökdemir’in ardından tezhip sanatçısı Doç. Dr. Münevver Üçer ve Doç. Dr. Kaya Üçer de Anadolu’daki sanat eserleri hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Programın ikinci bölümünde konuşan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, kültür ve turizminden söz edilirken akıllara kum, güneş ve deniz turizminin geldiğini ve turizmin bununla sınırlandırıldığını belirterek, kültür, tarih ve sanat turizmi gibi alanlarda mesafe alınamadığını söyledi.
Çalıştay kapsamında ayrıca Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim üyeleri Dr. Sema Demir, “Ulus örnekleminde Ankara, kültürel değerleri ve içerikleriyle yaratıcı şehir olabilir mi?”, Doç. Dr. Seyithan Ahmet Ateş ise “Tarih ve kültürü yeniden keşfetmede teknolojinin yeri” konusunda bilgi verdi.
Öte yandan Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin, “UNESCO dünya mirası çerçevesinde Anadolu’nun kültür ve tarihi nasıl değerlendirilir?”, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş de “Tarihi miraslarımızı korumak için yapılması gerekenler” konularında sunum yaptı.