Ankara’da fantastik bir kafe: Pantheon

Pantheon kültür kafe, sekiz ay önce Ankara’da kurulan ve özellikle fantastik ile onun alt dallarına ilişkin hobi edinen insanları bir araya getirmeyi amaçlayarak, bu minvalde etkinlikler düzenleyen bir mekân. “Fantastik rol yapma” anlamına gelen FRP oyunlarının yanı sıra, fantastik, bilim kurgu, gotik edebiyat gibi türlere de ilgi duyanların yeni uğrak yeri olan Pantheon, diğer kültürel etkinliklere de kapısının açık olduğunu belirtiyor. Mekânın sahipleri Kürşat Zeydanlı ve Andaç Şahin, Pantheon’u 24 Saat gazetesine anlatıyor

Sultan Yavuz – Pantheon kültür kafe, sekiz ay önce özellikle fantastik ve onun alt türlerine ilgi duyanlara kapılarını açan bir mekân. İsmini mitolojiden anlan Pantheon, “mitolojik tanrıların oluşturduğu küme” anlamına gelmesinin yanı sıra, “belli açıdan söz sahibi insanların bir araya geldiği yer” olarak da biliniyor. Roma’daki pantheon da bu anlamı karşılıyor. Ankara’da bu özelliğe sahip çok az sayıdaki yerlerden biri olan Pantheon’un ortaklarından Kürşat Zeydanlı, lise yıllarından beri bu tarz bir kafe açma fikri olduğunu belirtiyor. ODTÜ Biyoloji mezunu olan Zeydanlı, Türkiye’de alanına ilişkin iş imkânı olmadığından bu alana yöneldiğini belirterek, alana ilgisini şöyle anlatıyor:
“Liseden beri bilimkurgu, fantastik kitaplar ve onun alt kategorisi olarak çıkan bilgisayar ve kutu oyunları ile ilgileniyorum. Üniversitede ise öğrenci topluluklarında etkindim. 2000’li yılların başında çok fazla erişim şansımız yoktu, forum siteleri popülerdi ve oradan bilgi alışverişi yapıyor, oyun oynuyorduk. Şimdi internetin hızı ve erişimi sayesinde, bu oyunlarının pdf’lerinin olması, materyallerinin internet üzerinden alınabilmesi ve özellikle üniversite topluluklarının yaymasıyla gelişti. Bir de dizilerin etkisi var; çoğumuz Netflix’teki benzer dizileri izliyoruz, mesela ‘Stranger Things ‘dizisindeki çocukların oynadığı “Dungeon & Dragons” oyunu da, Big Bang Theory dizisindeki nerdlerin ilgi alanları da buna ilişkin ve insanlar merak ediyor bu dünyayı. Her alt kültür gibi bu alan da ya yok olur ya da popüler… Popüler olmaya başladı diyebiliriz.”
Pantheon’da neler yapılıyor?
Zeydanlı, Pantheon’un, bu hobilerin varyasyonlarıyla ilgilenen insanların bir araya gelerek, diğer insanlarla tanışıp oyun oynayacağı ve bilgi alabileceği bir mekân olduğunu ifade ediyor. Kitap okuma ve oyunla ilgili etkinliklerin düzenlendiği mekânda, 20 hafta boyunca söz konusu oyunların nasıl oynanacağına ilişkin workshop yapan Pantheon, her hafta Pazar akşamları oyunlar da düzenliyor. “Alanımız büyük, bu tarz aktiviteler için izole odalarımız var. Onun dışında kütüphanemiz ve ders çalışanlar için alan da var” diyen Zeydanlı, “Alt kütüre dair etkinlik düzenlesek de, başka kültürel aktivitelere de kapımız açık. Amatör resim sergileri ve Ankaralı yazarların söyleşilerini de burada yapmak istiyoruz” şeklinde konuşuyor.
FRP’nin İngilizce’yi geliştirdiğini ve sosyal ilişkilerde rahatlık sağladığının kaydeden Zeydanlı, bu tarz oyunları oynayanlara ilişkin şöyle konuşuyor:
“Birkaç insan profili var, gerçekten bu tarz edebiyatla ilgilenen ve oyun oynamasa da okuyan bu kişiler, oyun deneyimi yaşamak isteyebiliyorlar. Gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak için terapi gibi kullananlar da var. Yaş aralığı ise geniş, 13 yaşında da 41 yaşında da oynayan var. Bu alanla ilgilenen az insan olduğundan, bir dışlama ya da kesin sınırlar yok. Yayılsın diye herkes herkese öğretiyor, yardım ediyor.
FRP, masa üstünde oynanan ve hayâl gücüne dayalı bir aktivitedir, senaryoyu hep bilikte yazar ve oynarsınız, o nedenle kimse kimseyle yarışmaz, bir amaç için oynanır.”
Şahin, “Ankara’da böyle bir mekânın yokluğu bana ticari olarak mantıklı geldi”
Pantheon’un ortağı Andaç Şahin, Hacettepe Üniversitesi’nde siyaset bilimi okuduğunu ve ardından Almanya’da yüksek lisans yaptığını, ancak Türkiye’de bu alanda iş imkanının kısıtlı olduğunu belirterek, altı yıldır aşçılık sektörüne yöneldiğini ifade ediyor. Şahin, kafe açma fikrini Zeydanlı’nın teklifiyle kabul ettiğini kaydederek şunları söylüyor:
“Benim FRP oyunlarıyla ilişkim pek yok, edebiyatla var ama oyunlarla ilgim arkadaş çevremden öte gitmez. Bilirim ama pek oynamam, Ankara’da böyle bir mekânın yokluğu bana ticari olarak mantıklı geldi ve yaratıcı yönü olduğundan hoşuma gitti. Ev sahipliği yapmak keyif verici benim için.
Oyunların nasıl oynandığıyla ilgili workshop yapıyoruz ama bizden doğrudan bilgi alabilirler, sosyal medyada da grup üzerinden yazışma yapılıyor. Bilmeyen, az bilen kişileri grupla eşleştirme yapıyoruz. FRP oynamak isteyenlerin en çok hayâl gücüne ihtiyacı var.”
Pantheon’a, Instagram ve Facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.