Ankara’da Ramazan pidesine yüzde 14 zam yapıldı

300 gram pide 2,5 TL’den satılacak

NAZ AKMAN –  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, bir aylık Ramazan pidelerinin fiyatlarını duyurdu. 2018 yılında ülke genelinde pidenin azami kilogram fiyatı 7 lira 30 kuruşken, bu yıl 8 lira 50 kuruş olacak. Fiyat artışı azami yüzde 16 civarında olacak. Türkiye Fırıncılar Federasyonunca yapılan açıklamada, Ankara’da 2018 yılında 275 gramlık pide 2 TL’den satılırken bu yıl 300 gram pide 2,5 TL’den satılacak. Ankara’da pide fiyatına bir yılda yüzde 14’lük zam yapıldı.
Ankara, İzmir ve Bursa’da pide 2,5 TL oldu
İstanbul’da 2018 yılında 275 gramlık pide 2 TL’den satılırken bu yıl 350 gram ile 3 TL’den yaklaşık yüzde 16 oranında bir zam ile satışa sunulacak. Yeni zam tarifesine göre; İzmir’de geçtiğimiz yıl 250 gramlık pide 2 TL iken, bu sene 300 gramla 2,5 TL’den satılacak. Bursa’da geçtiğimiz yıl 275 gramı 2 TL’den satılan pide bu sene 300 gram ile 2,5 TL’ye satılacak.
Gramajı düştü, fiyatı azalmadı
Kocaeli de ise geçen sene 350 gramı 2,5 TL’den tüketiciye ulaşan pide bu yıl gramajı 300’e düşürüldü ancak fiyatında herhangi bir değişiklik yapılmadı.
Yumurtalı bol susamlı pidenin gramajı aynı iken fiyatı 1 TL arttı
Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından yapılan açıklamada ayrıca yumurtalı bol susamlı pide fiyatlarındaki değişikliklerde aktarıldı. Balcı yumurtalı bol susamlı pide fiyatlarının ülke genelinde kilogram fiyatının 10 liradan fazla olmayacağını vurguladı. Buna göre; Ankara’da geçen yıl 500 gramı 4 TL’den satılan yumurtalı bol susamlı pide bu sene aynı gramajla 5 liradan satılacak. Ankara’daki yumurtalı bol susamlı pideye yüzde 25’lik zam yapılmış oldu. İstanbul’da ise 350 gramı 2,5 TL’den verilen pide bu sene aynı gramajla 3,5 TL’den satılacak.
Balcı, “Makul fiyat artışı yapıldı”
Ülke genelinde pide fiyatlarında uygulanacak fiyat tarifesini değerlendiren Balcı, “Bu yıl esnafımızın yapmış olduğu hazırlıklar ve illerde yapılan maliyet hesaplaması neticesinde ülke genelinde kilogram fiyatı azami 7 lira 30 kuruşu bu yıl 8 lira 50’u kuruşu geçmemek üzere çalışmalarımızı yaptık ve tamamladık. Geçen seneyi baz alacak olursak değişen fiyatlar doğrultusunda yüzde 12 ila 16 civarında bir fiyat artışı söz konusu oldu. Pide diğer ürünler gibi değil. Sadece Ramazan ayında üretilen bir mamul dolayısıyla Ramazan geldiğinde fiyat değişti diye bir şey söz konusu değildir. 2018 yılında Ramazan ayında bir ay boyunca üretilen pideler, bir yıl içinde artan maliyetler nedeniyle makul seviyede fiyat değişikliğine uğradı” dedi.
3 yılda ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı
Ankara Büyükşehir Belediyesince Halk Ekmek’in Ramazan pidesini bu yıl 1 TL’den satışa sunulmasını değerlendiren Balcı, “Bu belediyenin almış olduğu bir karar. Belediyeler kar amacı gütmeden satış yapabilmekte ancak esnafımız için bu durum söz konusu olmamaktadır. Bu rakamları belirlerken fırıncı esnafımız ve yöneticilerimizle gerekli öz veriyi gösteriyoruz. 3 yılda ekmek fiyatlarında yüzde 25 artış gösterildi bu oran enflasyon baz alınınca makul bir rakamdır” diye konuştu.
Ankara’da geçen hafta ekmekte uygulanan zammın rötarlı bir fiyat artışı olduğuna da değinene Balcı, “Diğer illerde yaklaşık 5 aydır bu zam uygulanıyor. Ankara’daki fiyat değişikliği yeni bir fiyat değişikliği değildir. Geç uygulanan bir zamdır. İstanbul dahil olmak üzere ülke genelinde ekmek fiyatlarında değişiklik olmayacaktır” ifadesini kullandı.
Balcı, “Makul olan fiyat değişikliği Ramazan fırsatçılık olarak değerlendirilmemelidir” Balcı Ramazan fırsatçılığına ilişkin ise “Ramazan ayı yaklaştı fiyat değişikliği gündeme geldiğinde her zaman Ramazan fırsatçılığı diye adlandırılarak açıklamalar yapılıyor. Ramazan pidesi esnafımızın sürekli sattığı bir ürün değil. Dolayısıyla bir yıl önceki fiyatla Ramazan ayı geldiğinde aynı fiyata satmak mümkün değil. Makul olan fiyat değişikliği de kesinlikle fırsatçılık olarak değerlendirilmemelidir. 2018 yılının 6 ayında sattığımız Ramazan pidesini 2019’da aynı fiyattan satamayız. Bu durum Ramazan fırsatçılığı olarak görülmemelidir” sözlerine yer verdi.