CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi: Ankara’da salgın kontrolden çıktı

ANKARA (ANKA) – Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, koronavirüs vakalarının bir türlü düşmediğini kaydederek, “Salgın kontrolden çıkıyor. Ankara Şehir Hastanesinde normalleşme döneminde yalnızca 3. Kule pandemi hastanesiyken şu an 1 ve 2. Kule de pandemi hastanesi oldu. Odalar iki kişiliğe çıkarıldı, Numune Hastanesinin bir kısmı tekrar açılarak hasta kabulüne başladı ama yine yetmediği için şimdi de çocuk hastanesine yetişkin covid-19 hastaları yatırılmaya başladı” açıklamasında bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, salgının kontrolden çıkması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. İlgezdi, “Vaka sayıları sürekli artıyor. Uzmanlar ekim- kasım gibi durumun daha da kötüleyeceğini ifade ediyor. Sağlık çalışanları arasında ölümler ve bulaşma oranlar sürekli artmaya devam ediyor. Hastaneler pandemi hastanesine dönüştürülüyor, ciddi ek önlemler almayı düşünmüyor musunuz?” dedi.
“HEKİMLER İSTİFA EDİYOR”
Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının gayreti sayesinde birçok hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade eden CHP’li Akkuş İlgezdi, “İnsan üstü bir çalışma ile 7 aydır çalışan hekimler ve sağlık çalışanları bu şartlarda daha ne kadar çalışabilecekler? Bu çalışma temposu ve yaşananlar hekimlerde ve sağlık çalışanlarında psikoloji bırakmamaktadır. Sağlıkçılar tükenmişlik içinde hizmet vermeye çalışıyorlar. Sağlık örgütlerinin tespitlerine göre bu süreçte yaklaşık 800 istifa direkt çalışma şartları, yeterli koruyucu kişisel ekipmana ulaşamama ve iş yükü nedeniyle gerçekleşti. İlgiler ise şartları iyileştirmek için hiçbir çaba harcamamaktadır” dedi.
“SAĞLIKTA ŞİDDETİN SEBEBİ YÜKSEK MAAŞ İMAJI”
“Sağlık çalışanları aynı zamanda yapılan açıklamalar nedeniyle de toplumda yüksek maaş alıyor imajı ile konumlandırılıyor” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin sebeplerinden birinin bu imaj olduğunun altını çizdi.
Hekimler için sürekli olarak ek ödeme yapılacak açıklamalarına dikkat çeken Akkuş İlgezdi, “Ek ödeme müjdeleri verilen sağlık çalışanları hakkında sanki toplumda çok yüksek maaş alıyorlar imajı yaratılmıştır. Bu imaj, hayatları pahasına hasta bakan hekimler ve sağlık çalışanlarını yönelen şiddetin ana sebeplerinden biri olmaktadır. Üstelik tüm müjdelere rağmen birçok hekim ve sağlık çalışan ek ödemelerini almamıştır” dedi.
“ANKARA’DA SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI!”
Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanı’nın da açıkladığı gibi Ankara’nın çok kötü durumda olduğunu hatırlatarak, “Ankara’da durum o kadar kötü ki, Şehir Hastanesinde normalleşme döneminde sadece 3. Kule pandemi hastanesiyken şuan 1 ve 2. Kule de pandemihastanesi oldu. Odalar iki kişiliğe çıkarıldı, Numune hastanesinin bir kısmı tekrar açılarak hasta kabulüne başladı ama yine yetmediği için şimdi de çocuk hastanesine yetişkin covid-19 hastaları yatırılmaya başladı. Numune Hastanesinde yeni bloklar hasta kabulü için düzenleniyor. Ankara’da her gün hastanelerde yer bulmak için saatlerce hastane gezen ambulans haberleri alıyoruz” açıklamasında bulundu.
Salgına karşı Bilim Kurulu’nun önereceği daha sert tedbirlerin alması gerektiğinin altını çizen Akkuş İlgezdi, “Tatilden, köylerinden büyükşehirlere geleceklerle diğer büyük şehirlerin de Ankara’ya benzeyeceği aşikardır. Çok daha sıkı önlemler alınmazsa, salgın iyice kontrolden çıkacak” dedi.
“SAĞLIK BAKANLIĞI ELEMAN ALMIYOR”
Pandemi döneminde yetişmiş sağlık çalışanlarına ihtiyacın çok yoğun olduğunu ifade eden Gamze Akkuş İlgezdi, “Sağlık Bakanlığı yardımcı sınıflarda eleman ihtiyacı için yeni alım yapmazken, yetişmiş elemanlar istihdama kazandırılmamakta, hasta yakınları salgın koşullarında koronavirüslü hastalarının yanında refakatçi olarak kalmaya zorlanmaktadır” açıklamasını da yaptı.